PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
- Przed państwem niezwykły pokaz, debiut, który już zdążył zebrać sześć nagród na festiwalu w Gdyni – w ten sposób Łukasz Knap zapowiedział pokaz filmu „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego dla korpusu dyplomatycznego. 19 lutego 2024 roku w kinie Kultura dyplomaci obejrzeli głośny film ze Studia Munka SFP, który już 8 marca wejdzie na ekrany kin.
Projekcja filmu przebiegła w kompletnej ciszy.  "Tyle co nic" to historia Jarka (nagrodzony w Gdyni Artur Paczesny) - rolnika z krwi i kości, który nie boi się ciężkiej pracy ani konfrontacji z władzą. Kiedy lokalny poseł zdradza interesy miejscowych, organizuje w ich imieniu pikietę pod jego domem. Nie wie, że wkrótce znajdzie się w samym środku mrocznej intrygi, która zagrozi jego bliskim i postawi pod znakiem zapytania przyszłość, którą sobie wymarzył.

 

Jak zwrócił uwagę Łukasz Knap, film wchodzi na ekrany w momencie, kiedy i Polska, i cała Europa ogarnięta jest protestami rolników. Dyplomaci obecni na pokazie podkreślali aktualność i uniwersalność historii, która może wydarzyć się dzisiaj wszędzie w Europie.

Agnieszka Skalska, Artur Paczesny, Katarzyna Malinowska, fot. Michał Żebrowski / SFP / East News

Po projekcji z widzami spotkali się twórcy i producenci filmu. Katarzyna Malinowska ze Studia Munka SFP opowiedziała o Programie 60 Minut i o przygotowaniach do filmu, wielomiesięcznym researchu, który reżyser przeprowadzał wraz z kierującą produkcją Agnieszką Skalską, obecną także na pokazie. Ten czas spędzony na wsi zaowocował wiarygodnością świata przedstawionego i niezwykłą kreacją głównego bohatera w interpretacji Artura Paczesnego. Łukasz Knap pytał aktora, czy wzorował się na liderach protestów rolniczych. – Oglądaliśmy programy rolnicze, na początku pojawiła się też postać Michała Kołodziejczaka, ale potem świadomie od tego odchodziliśmy. Przygotowania do filmu to był czas spędzony na wsi z reżyserem, nauka obsługi maszyn, dojenia krów – opowiadał gorąco oklaskiwany Artur Paczesny. Z kolei Agnieszka Skalska podkreślała, jak ważne było wsparcie ze strony Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego i mieszkańców miejscowości, w której realizowany był film.


Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich opowiedział widzom o długiej tradycji pokazów dla ambasadorów, organizowanych przez SFP przy współpracy MSZ. Jacek Bromski zaprosił także widzów na kolejny pokaz w przyszłym miesiącu.

Artur Paczesny, Agnieszka Skalska, Katarzyna Malinowska, Jacek Bromski, Łukasz Knap, fot. Michał Żebrowski / SFP / East News

Film Grzegorza Dębowskiego  okazał się czarnym koniem ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, otrzymując aż pięć nagród regulaminowych, a także Don Kichota – Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Gdyńskie Jury, któremu przewodniczył Filip Bajon, nagrodziło "Tyle co nic" statuetką Złotego Pazura w kategorii Inne Spojrzenie za odwagę formy i treści. Reżyser Grzegorz Dębowski odebrał także statuetki za najlepszy scenariusz oraz za debiut, a z nagród aktorskich cieszyli się odtwórca głównej roli Artur Paczesny oraz partnerująca mu w roli drugoplanowej Agnieszka Kwietniewska. Film znalazł się w gronie tegorocznych nominowanych do Polskich Nagród Filmowych ORŁY. Produkcja Studia Munka SFP wyróżniona została w trzech kategoriach.

Spotkanie z widownią, fot. Michał Żebrowski / SFP / East News

"Tyle co nic" powstał w Studiu Munka SFP ramach skierowanego do debiutantów programu Sześćdziesiąt Minut, którego finansowanie zapewniają Stowarzyszenie Filmowców Polskich, CANAL+ Polska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film Grzegorza Dębowskiego otrzymał również wsparcie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, który jest koproducentem filmu.

Anna Wróblewska / Wideo: Marian Kupidłowski
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  5.03.2024
Zobacz również
"Drzewa milczą" Agnieszki Zwiefki na CPH:DOX
„Pianoforte” od 1 marca w HBO Max
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll