PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
18 grudnia o godzinie 11:00 odbyło się ostatnie spotkanie w ramach cyklu „Dokument w BOK”. W jego ramach w Bielańskim Ośrodku Kultury młoda publiczność ze szkół ponadpodstawowych mogła obejrzeć cztery krótkometrażowe produkcje Studia Munka. Stowarzyszenie Filmowców Polskich było partnerem pokazu.
Jednym z prezentowanych filmów był "Dad You’ve Never Had". Produkcja ta opowiadała historię skomplikowanej relacji córki z ojcem. Główna bohaterka postanawia wyruszyć w podróż do ojca, który kiedyś ją odrzucił. Widzowie mogli śledzić, jak ojciec, mimo przeszłych trudności, otwiera swoje mieszkanie na córkę. Razem starają się odpowiedzieć na nurtujące pytania, sięgając po listy, które przez lata do siebie pisali. Film poruszał temat ogromnej tęsknoty za ojcem i akceptacji faktu, że nie zawsze można zaspokoić tęsknotę.
Kolejnym filmem, który znalazł się w programie, był "Raisa". To opowieść o czeczeńskiej kobiecie, która ucieka ze swojego kraju, aby walczyć o siebie i swoje dzieci. Decyzja o opuszczeniu ojczyzny była dla niej jedyną możliwością sprzeciwienia się tradycyjnym zasadom obowiązującym w jej rodzinie. Film ukazał siłę, determinację i walkę o godność i niezależność kobiet.

fot. Aleksandra Zdancewicz, Paulina Tworkowska

Kolejne dzieło, "We have one heart", opowiadało historię Adama, który po śmierci matki odkrywa korespondencję między jego rodzicami: Polką i Kurdem mieszkającym w Iraku. Dla niego było to odkrycie tajemnicy rodzinnej i szansa na poznanie ojca, którego nigdy nie spotkał. Film połączył animację rysunkową z materiałami archiwalnymi, przenosząc widzów niemal 40 lat wstecz.

Ostatnim filmem prezentowanym podczas tego pokazu był "Solar Voyage", który powstał w ramach programu Studia Munka "Pierwszy Dokument". Produkcja opowiada historię człowieka, który po latach izolacji wyrusza w niezwykłą podróż dookoła świata w poszukiwaniu miłości i słońca.

fot. Aleksandra Zdancewicz, Paulina Tworkowska

Podczas wydarzenia miało także miejsce spotkanie z reżyserem filmu "We Have One Heart"Katarzyną Warzechą oraz Adamem Żądło – reżyserem i twórcą animacji "Solar Voyage". Całość poprowadziła Joanna Tatko – producentka i konsultantka scenariuszowa, która umiejętnie prowadziła dyskusje i rozmowy z twórcami, dostarczając widzom dodatkowego spojrzenia na przedstawione historie.

Młodzi ludzie stanowili w całym projekcie istotną część publiczności, tworząc dynamiczną atmosferę tego niezwykłego wydarzenia filmowego.

Projekt był finansowany z Funduszu Edukacji Kulturalnej ze środków m.st. Warszawa.
LK
BOK
Ostatnia aktualizacja:  21.12.2023
Zobacz również
Nowy festiwal na mapie Warszawy: Timeless Film Festival Warsaw
Premiera nowej „Akademii Pana Kleksa” w Teatrze Wielkim
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll