PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W znakomitej formie, biegiem wbiega na scenę i zaprasza na film. Roman Polański przybył do Warszawy na retrospektywę swoich filmów, zorganizowaną w Kinie Kultura przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich z okazji 90. urodzin reżysera. Na początek najnowszy obraz – czarna komedia „The Palace”.
Roman Polański z... Romanem Polańskim, fot. Paweł Wodzyński/East News/SFP

O tym, że wejściówki na przegląd Polańskiego rozeszły się w jedno popołudnie, a widzowie stali godzinami w kilkusetmetrowej kolejce, informowali Warszawiacy i turyści, którzy od lat nie widzieli takich kolejek przed kinem. 11 listopada 2023 ruszają pokazy dla publiczności, poprzedzone rozmowami Grażyny Torbickiej i Tomasza Raczka z Romanem Polańskim. W piątkowy wieczór 10 listopada przegląd zainaugurował specjalny pokaz najnowszego filmu Polańskiego „The Palace”.

ZOBACZ RELACJĘ Z OTWARCIA PRZEGLĄDU

Roman Polański, Tomasz Raczek, Jacek Bromski, fot. Piotr Molęcki East News / SFP

- Zły termin wybraliście, bo wiele osób nie może tutaj dojść – zażartował ze sceny Roman Polański. Trakt Królewski i jego okolice zostały zamknięte z powodu przygotowań do Dnia Niepodległości a na dodatek – miesięcznicy smoleńskiej. Wielu widzów do kina Kultura eskortowała w związku z tym policja, nie brakowało więc mocnych wrażeń jeszcze przed seansem. Z opóźnieniem, ale sala się szybko wypełniła. Do Kultury przybyli m.in. Janusz i Elżbieta Gajosowie, Krystyna Cierniak-Morgenstern, Monika Olejnik, Kinga Dębska i Zbigniew Domagalski, Krystyna Demska i Daniel Olbrychski, Waldemar Dąbrowski, Allan i Wiesława Starscy, Ewa Braun, Bożena Dykiel i Ryszard Kirejczyk, Dominik Skoczek, Andrzej Pągowski, Waldemar Dąbrowski, Maciej Musiałowski, Andrzej Fidyk, prezes honorowy SFP Janusz Majewski, a także Rafał Zawierucha, który zagrał Polańskiego w słynnym filmie Tarantino „Pewnego razu w Hollywood”. Gości witała dyrektor biura SFP Adrianna Pierścionek-Podogrodzka, organizatorka przeglądu.

Prezes Honorowy Janusz Majewski w eskorcie, fot. Piotr Molęcki East News / SFP

- Dobry wieczór państwu! Witam w kinie SFP na otwarciu przeglądu filmów Romana Polańskiego z okazji jego 90. Urodzin – powitał zebranych prezes Stowarzyszenia Jacek Bromski. – To historyczny moment, pierwszy polski pokaz „The Palace”. Tu i na zewnątrz dzieją się historyczne rzeczy – mówił prowadzący pokaz Tomasz Raczek. Zaprosił na scenę twórców: współscenarzystów: Jerzego Skolimowskiego i Ewę Piaskowską, autora zdjęć Pawła Edelman a także polskich producentów i koproducentów filmu. I reżysera oraz współscenarzystę – Romana Polańskiego. Reżyser wyznał, że jego celem było zrobienie filmu, który nie będzie „politycznie poprawny”.  – Mam nadzieję, że mi się udało! – dodał.

Podczas całego pokazu tej czarnej komedii rozlegał się śmiech widowni, która nagrodziła reżysera owacją na stojąco.

Jerzy Skolimowski, Ewa Piaskowska, Krystyna Cierniak-Morgenstern, fot. Piotr Molęcki East News / SFP

W kolejnych dniach widzowie obejrzą filmy wybrane osobiście przez Romana Polańskiego: „Pianista”, „Autor Widmo”, „Matnia”, „Tess”, „Chinatown” i „Dziecko Rosemary”. Przegląd potrwa do 16 listopada.

Paweł Edelman, Roman Polański, Tomasz Raczek, fot. Piotr Molęcki East News / SFP

  Polskim dystrybutorem "The Palace” jest Next Film. W ekskluzywnym hotelu w szwajcarskich Alpach, egzotyczna mieszanka zamożnych gości, rozpieszczanych przez obsługę hotelową, stawia czoła ostatniemu dniu mijającego milenium. Niektórzy boją się końca świata, inni nie mogą doczekać się świtu nowej, wspaniałej przyszłości. W filmie przeplata się wiele wątków, czarny humor, absurd i zadziwiające zawiązania i rozwiązania akcji.  W rolach głównych i drugoplanowych występują m.in. Oliver Masucci, Fanny Ardant, John Cleese, Joaquim de Almeida, Luca Barbareschi, Milan Peschel, Bronwyn James, Fortunato Cerlino, Mickey Rourke a także córka reżysera – Morgane Polański.

Wideo: Marian Kupidłowski
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  13.11.2023
Zobacz również
"Wiem, kiedy robię dobry film". Roman Polański i Allan Starski o "Pianiście"
Stowarzyszenie FILMFORUM ma już 20 lat!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll