PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Głos” w reżyserii Dominiki Montean-Pańków wygrał główną nagrodę Golden Alexander w Newcomers International Competition na Thessaloniki Documentary Film Festival.

Dokument Dominiki Montean-Pańków opowiada o nowicjacie w zakonie. Przez dwa lata odcięcia od społeczeństwa i udogodnień cywilizacji młodzi mężczyźni mają dość czasu, aby rozważyć pytanie: czy życie zakonne jest dla mnie? W filmie obserwujemy m.in. pierwsze wykłady dla przyszłych zakonników. „Jak będziesz siedział w budzie, to będziesz widział owoce w codzienności” – mówi starszy zakonnik.


Jury (Ditte Haarløv Johnsen - reżyser, Katerina Kaklamani - scenarzystka i Karen McMullen - kuratorka filmowa) uzasadniło werdykt pisząc: „W historiach kilku młodych mężczyzn przygotowujących się do wstąpienia do kapłaństwa, reżyserka Dominika Montean-Pańków przedstawia historie poszukiwania swojego miejsca w świecie. Piękne, pełne niuansów zdjęcia pozwalają uchwycić zarówno pozornie prozaiczne momenty codziennych rytuałów, jak i wyzwania związane z dokonywaniem życiowych wyborów. To spojrzenie na rzadko spotykany świat nowicjatów u Jezuitów zagłębia się w uniwersalne tematy wiary i tożsamości z głęboką introspekcją, subtelnym humorem i wdziękiem".


Kadr z filmu "Głos", fot. materiały prasowe


Ujęcia pustyni w obiektywie Wojciecha Staronia określają symboliczny horyzont doświadczenia uczestników nowicjatu, a miarowa muzykaAdama Bałdycha kreuje aurę medytacji. Reżyserka Dominika Montean-Pańków jest również autorką scenariusza, za montaż odpowiada Milenia Fiedler, a za dźwięk –Leszek Freund i Piotr Pastuszak. Producentem obrazu jest Zbigniew Domagalski. Film powstał w KALEJDOSKOP Film Studio. Koproducentem dokumentu jest Telewizja Polska S.A. Dokument otrzymał dwie nagrody – za najlepszy montaż i zdjęcia na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

 

Thessaloniki Documentary Film Festival powstał w 1991 roku. To międzynarodowe wydarzenie poświęcone dokumentom. Organizatorzy za główny cel obrali prezentację i promocję najważniejszych międzynarodowych produkcji dokumentalnych. Równie istotne są też dla nich debaty i prezentacje dotyczące przyszłości branży i nowych technologii. Nieodłącznym elementem imprezy jest część branżowa.

MR
TDFF/PISF
Ostatnia aktualizacja:  17.03.2023
Zobacz również
Nabór wniosków do Śląskiego Funduszu Filmowego
„Moody” i „Koniki na biegunach” tryumfują z Jeleniej Górze
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll