PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jak co roku, w połowie lutego minął termin nadsyłania filmów na Krakowski Festiwal Filmowy. Na festiwalowe serwery tym razem spłynęło prawie 2500 filmów dokumentalnych i krótkometrażowych z całego świata. Impreza odbędzie się od 28 maja do 4 czerwca w kinach oraz od 2-18 czerwca online.
Najwięcej nadesłanych filmów, zgodnie z trendem utrzymującym się od lat to krótkometrażowe fabuły. Tym razem nadesłano ich prawie 1200. Sukcesywnie ocenia je zespół Dagmary Romanowskiej - dziennikarki filmowej, współpracowniczki Stowarzyszenia Filmowców Polskich – „Magazynu Filmowego” i SFP.org.pl., związanej także z redakcją Onet.pl. Towarzyszą jej Grzegorz Jaroszuk - reżyser filmów fabularnych, Łukasz M. Maciejewski - scenarzysta filmowy, filmoznawcy Joanna Chludzińska, Tomasz Natora oraz znawczyni krótkich form filmowych, programerka Emilia Mazik.

Na selekcjonerów filmów dokumentalnych czeka prawie 1000 propozycji. Kuratorką sekcji dokumentalnej Festiwalu jest Anita Piotrowska - krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”, członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, laureatka nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa, jurorka licznych festiwali w kraju i za granicą. Razem z nią dokumenty oglądają i oceniają: reżyserzy, Grzegorz Zariczny i Zofia Kowalewska oraz filmoznawcy i wykładowcy: Jadwiga Hučková, Tomek Bielenia, Marta Hauschild, Krzysztof Siwoń i Maciej Gil.


mat. promocyjne

Do Krakowa napłynęło także ponad 250 animacji. Najlepsze krótkometrażowe filmy animowane wybiorą: Wiola Sowa - reżyserka filmów animowanych, graficzka, absolwentka ASP w Krakowie, laureatka wielu prestiżowych nagród filmowych oraz Olga Bobrowska - filmoznawczyni, kuratorka programów animacji, dyrektorka międzynarodowego festiwalu StopTrik.

Spośród wszystkich zgłoszonych filmów ponad 300 to filmy polskie lub koprodukcje. Większość obejrzy i oceni także Jerzy Armata, wybitny krytyk i teoretyk filmu, selekcjoner i juror wielu festiwali filmowych, autor licznych publikacji o tematyce filmowej (publikowanych również na łamach portalu SFP), laureat wielu branżowych nagród i odznaczeń.

Pozostałe tytuły, jak co roku napłynęły do Krakowa z całego świata. Najwięcej z Francji, Niemiec, Hiszpanii, USA, Iranu, Włoch i Wielkiej Brytanii. Nie zabrakło zgłoszeń z odległych zakątków globu m.in. z Wybrzeża Kości Słoniowej, Malezji, Kirgistanu, Burkina Faso, Kataru, Sudanu. Ciekawość wzbudzają oczywiście filmy nadesłane z Ukrainy. Czy wszystkie będą skupione wokół toczącej się w kraju wojny? Czy motyw agresji Rosji na Ukrainę będzie dominował także w innych filmach europejskich?

"Filmowcy raczej zawsze stoją po stronie represjonowanych, teraz dominuje Ukraina, ale nie zapominamy o Białorusi, Iranie i Syrii. Temat wolności ma różne odcienie, także w relacjach rodzinnych, czy społecznych"  - mówi Krzysztof Gierat, Dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego - “Stawiamy jak zawsze na charyzmatycznych bohaterów i świetnie opowiedzianą historię o niezaprzeczalnych walorach artystycznych".

Zespół selekcjonerów do połowy kwietnia wybierze tytuły, które zostaną zaprezentowane w czterech równorzędnych konkursach - trzech międzynarodowych: dokumentalnym, krótkometrażowym i DocFilmMusic oraz w konkursie polskim. Fascynujące opowieści z całego świata trafią też do filmowych sekcji specjalnych. Jedną z nich będzie “Fokus na Hiszpanię” czyli przegląd najnowszej kinematografii Hiszpanii. Jak co roku, najlepsze filmy naukowe trafią do cyklu Docs+ Science przygotowanego przez Karola Jałochowskiego - dziennikarz tygodnika “Polityka”, redaktora naczelnego portalu Pulsar, fizyka i reżysera filmów dokumentalnych.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara w kategoriach film krótkometrażowy (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowy film dokumentalny, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach programu “Kreatywna Europa”, Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem Krakowska Fundacja Filmowa.

63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w terminie od 28 maja do 4 czerwca w kinach oraz od 2-18 czerwca online.
LK
Krakowska Fundacja Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  21.02.2023
Zobacz również
Egzamin dojrzałości. Premiera "Bratów" 21 kwietnia!
"Syndrom Hamleta" - na żywo i online. Centrum Wajdy zaprasza
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll