PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Krótkometrażowy „Solar Voyage” Adama Żądło zdobył główną nagrodę w kategorii Dokument w konkursie Okiem Młodych 8. Festiwalu Spektrum w Świdnicy. W sekcji Fabuła festiwalowe Jury wyróżniło „Gęś” Marii Wider. Oba filmy powstały w Studio Munka SFP w ramach flagowych programów Pierwszy Dokument oraz Trzydzieści Minut.
Organizowany w Świdnicy Festiwal Spektrum to impreza o charakterze międzynarodowym, która stawia sobie za cel poszukiwanie nowych talentów i narracji filmowych. Ramy Festiwalu wyznaczają cztery konkursowe sekcje Okiem Młodych prezentujące krótkometrażowe fabuły, dokumenty, animacje oraz filmy amatorskie. W tym roku do udziału w konkursach zaproszono blisko 50 tytułów z całego świata.

W sekcji dokumentalnej bezkonkurencyjny okazał się „Solar Voyage” Adama Żądło – opowiedziana z humorem historia chorującego na schizofrenię pana Mirka, który po latach izolacji wyrusza w niewiarygodną podróż dookoła świata. To „film, w którym energia, wizja i brawurowy kolaż środków artystycznych składają się na opowieść o buntowniku żyjącym na uboczu. Mirek Lech pozostaje do końca wolny i to nam się podoba. „Solar Voyage” jest dowodem na to, że nie było innego klucza do uniwersum tego bohatera niż poprzez wyobraźnię twórcy” - czytamy w uzasadnieniu Jury.

„Solar Voyage” powstał w ramach programu Pierwszy Dokument finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentem wykonawczym filmu jest AMA Film Academy.

W kategorii Fabuła jedno z dwóch festiwalowych wyróżnień jurorzy przyznali filmowi „Gęś” w reżyserii Marii Wider za „ukazanie nieoczywistych, wielowymiarowych i niewątpliwie niełatwych relacji międzypokoleniowych, znakomicie opowiedzianych błyskotliwą grą konwencjami filmowymi oraz niezwykle przekonywującymi rozedrganymi kreacjami aktorskimi”.  

Film za pomocą kompilacji kilku gatunków - od komedii po thriller – mierzy się z tematem trudnych relacji między matką i córką. Grane przez Sandrę Korzeniak i Maję Wolską bohaterki zmuszone są stawić czoła intruzowi w drastyczny sposób burzącemu ich świąteczny spokój... „Gęś” wyprodukowana została w Studio Munka SFP w ramach programu Trzydzieści Minut realizowanego we współpracy z TVN, przy finansowym wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentem wykonawczym „Gęsi” jest Cineo Studio, koproducentami są DI Factory, Gdyńskie Centrum Filmowe i Prosound Studio.


LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  31.10.2022
Zobacz również
"Las" Lidii Dudy z nagrodą na Ji.hlava International Documentary Film Festival
Łódź zaprasza: Female Landscape. Pejzaż kobiecy w kinie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll