PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Krakowski Festiwal Filmowy to jedno z najstarszych i najważniejszych na świecie wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym i krótkometrażowym fabułom. W tym roku w programie znajdzie się 170 filmów z całego świata, w tym ponad 100 premier światowych i polskich, a festiwal odbędzie się równolegle w kinach i w Internecie. Aż siedem filmów z działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka znalazło się w trzech sekcjach KFF. 
Ceremonia otwarcia Festiwalu i światowa premiera filmu „Polański, Horowitz. Hometown” Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer odbędzie się 30 maja o godz. 20.00 w kinie Kijów. Film jest barwną opowieścią o dzieciństwie, przyjaźni, wspólnym żydowskim losie bohaterów i przede wszystkim o Krakowie – miejscu, które mimo upływu czasu i wielu zmian, nadal pozostaje domem.

Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia norweska. W ramach cyklu zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Norwegii oraz program dla dzieci i młodzieży. Przedstawiciele branży filmowej Norwegii i Polski podczas festiwalowych spotkań będą mieli okazję nawiązać kontakty w zakresie koprodukcji.

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu animowanego otrzyma Piotr Dumała – mistrz animacji i twórca autorskich technik filmowych.  W programie Festiwalu retrospektywa twórczości laureata oraz jego lekcja mistrzowska.

Tradycyjnie w programie Festiwalu znajdzie się sekcja Docs + Science – pokazy fascynujących filmów naukowych i spotkania pod wspólnym tytułem SOLARIS będą tym razem inspirowane twórczością Lema. Tradycyjnie czekają nas także projekcje filmów nagrodzonych na partnerskich festiwalach – Laureaci Festiwali. Najciekawsze polskie filmy dokumentalne autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów zobaczymy w ramach Panoramy Polskiego Dokumentu. Kino dla młodych to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów. W programie także najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata – Opowieści ze świata oraz fascynujące produkcje europejskie w sekcji Gdzieś w Europie.

Aż siedem filmów z działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka znalazło się w trzech sekcjach 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Dwa tytuły weszły do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych, sześć - do Konkursu Polskiego i jeden do Panoramy. Przedstawiamy wszystkie polskie filmy biorące udział w konkursach KFF.

"Solar voyage", fot. Studio Munka-SFP

W Międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych znalazły się 2 filmy wyprodukowane przez Studio Munka-SFP: "Solar voyage", reż. Adam Żądło, prod. wyk. Ama Film Academy oraz "Stancja", reż. Adrian Apanel, prod. wyk. Silver Frame. Do Konkursów Polskich Filmów zakwalifikowało się 6 filmów Studia Munka: "Lata świetlne", reż. Monika Proba, prod. wyk. Square Film Studio; "Mój syn zamyka się w łazience", reż. Kuba Januszewski,prod. wyk. HAKA Tomasz Morawski; "Solar voyage", reż. Adam Żądło, prod. wyk. Ama Film Academy; "Stancja", reż. Adrian Apanel, prod. wyk. Silver Frame; "Turbo Love", reż. Alicja Jasina, prod. wyk. Rondo Studio ; "Trochę raju", reż. Andrzej Cichocki, prod. wyk. Unlimited Film Operations. W Panoramie obejrzymy wyprodukowane przez Studio Munka "Mikrokosmosy", reż. Dorota Roś, prod. wyk. Wonderland Pictures Company.

"Stancja", fot. Studio Munka-SFP

Ważną częścią Festiwalu jest KFF Industry – największa w Polsce platforma spotkań dla branży dokumentalnej i animowanej. Każdego roku w konferencjach, debatach, warsztatach, prezentacjach projektów w różnych fazach procesów produkcyjnych czy w targach filmowych bierze udział 1000 gości z całego świata. W programie, już po raz siódmy znajdzie się m.in. sesja Doc Lab Poland, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. Na koniec naszego branżowego tygodnia, tradycyjnie w sobotę (5 czerwca), odbędzie się Forum Dokumentu i Animacji przygotowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Tegorocznym tematem Forum będzie dystrybucja filmów w dobie pandemii.

Krakowski Festiwal Filmowy posiada akredytację FIAPF oraz znajduje się na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

 

61. Krakowski Festiwal Filmowyodbędzie się w dniach od 30 maja - 6 czerwca 2021 r równolegle w krakowskich kinach i w Internecie.


MR
KFF
Ostatnia aktualizacja:  4.06.2021
Zobacz również
61. Krakowski Festiwal Filmowy otwarty
„Lata świetlne” na 61. KFF. O miłości, powołaniu i przeznaczeniu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll