PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  14.08.2022
Znakomite wieści przywędrowały do nas z 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno! "Syndrom Hamleta" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego otrzymał Grand Prix Tygodnia Krytyki Filmowej, a "Pisklaki" Lidii Dudy – nagrodę Marco Zucchiego.
Fot: © Locarno Film Festival / Ti-Press 

Oba filmy to pełnometrażowe dokumenty. Zwycięzca ostatniego Krakowskiego Festiwalu Filmowego należy bez wątpienia do najgorętszych tytułów sezonu. "Syndrom Hamleta" wraca ze Szwajcarii z dwoma nagrodami:  Grand Prix Semaine de la critique dla najlepszego filmu oraz nagrodą krytyki niezależnej „Boccalino d'Oro” dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski,  fot. Joshua Sternlicht

„Być albo nie być” – w warunkach wojennych te słowa nabierają zupełnie nowych odcieni. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia „generacji Majdanu”. Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami, o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy. „Ten film znakomicie wyraża <dylemat Hamleta> ukraińskiej młodzieży. Film pośredniczy w ich doświadczeniu konieczności dokonywania trudnych wyborów, podczas gdy ich możliwości są bardzo ograniczone”. „W swoim wspaniałym dokumencie filmowcy ukazują - znakomitą kamerą, pomysłowością i osobistym, intymnym podejściem -  że każdy konflikt jest indywidualny (...)” – czytamy w uzasadnieniach.

„Obie nagrody dedykujemy wszystkim Ukraińcom cierpiącym w wyniku rosyjskiej inwazji” – napisali  na FB Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski.

 Premiera filmu w Locarno i protest twórców, fot. fot. Joshua Sternlicht

Film jest polsko-niemiecką koprodukcją, polskim producentem jest Balapolis. Film powstał przy wsparciu m.in. PISF i Canal+ Polska. Na 45. KFF film otrzymał aż cztery nagrody, w tym Złotego Lajkonika i nagrodę dla producentek Magdaleny Kamińskiej i Agaty Szymańskiej.  Warto wspomnieć, że przed projekcją filmu twórcy wyciągnęli transparenty z napisami: „Solidarni z Ukrainą", „Przestańcie bombardować Ukrainę", „Chwała Ukrainie, chwała bohaterom", „Rosja to kraj terrorystów". „Około 800 widzów, wielkie emocje i wiele łez towarzyszyły naszej premierze na Locarno Film Festival - Semaine de la citique. Jesteśmy wdzięczni naszym bohaterom za podzielenie się z nami swoimi trudnymi doświadczeniami i tym, jak trudno jest pozbyć się traum” – napisali reżyserzy na Facebooku po premierze filmu.

Ceniona dokumentalistka Lidia Duda odebrała  odebrała w Locarno nagrodę Marco Zucchiego za "Pisklaki" - „najbardziej innowacyjny film pod względem estetyki filmowej i języka dokumentu”, jak czytamy  w uzasadnieniu.

Lidia Duda, wspólautorka zdjęć Zuzanna Zachara-Hassairi  oraz Marco Poloni - przewodniczący jury Semain de la critique, fot. Agnieszka Kuryłowicz Di Girolamo

Pełna fantazji i charakterna Zosia, niepewny siebie, wrażliwy Oskar, niezależna, ale nieśmiała Kinga –  rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących.  Są jak pisklaki. Mają siedem lat i są  zbyt mali, by opuścić rodzinny dom. W tak trudnych chwilach, jak rozłąka z rodzicami starają się sobie pomagać… . To film o życiowej lekcji „latania” i o tym, co pozwala nam przetrwać każdy kolejny dzień, nawet jeżeli świat wokół nas się wali.

Lidia Duda z nagrodą, fot. Agnieszka Kuryłowicz Di Girolamo

Film otrzymał aż cztery nagrody na Millenium Docs Against Gravity Film Festival.  Producentem jest Aura Films, film otrzymał wsparcie funduszu mazowieckiego oraz PISF.

Serdecznie gratulujemy twórcom obu filmów! 



Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / LocarnoFF / Krakowska Fundacja Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  14.08.2022
Zobacz również
Nominacje do nagród PISF
Natasza Parzymies na liście talentów „Variety”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll