PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Stowarzyszenie Filmowców Polskich zaprasza na pokazy filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX. Odbierz bezpłatne wejściówki na filmy wyświetlane od 13 do 15 maja w Kinie Kultura w Warszawie. 15 maja przed seansem filmu „Aida” zapraszamy na dyskusję z zaproszonymi gośćmi.

Pokazy filmów:


13 maja - 19:00 „Wielka wolność”

"Wielka wolność" to austriacki dramat w reżyserii Sebastiana Meise. Jest rok 1945. Hans przetrwał nazistowski obóz koncentracyjny, jednak nadal pozostaje za kratkami. Jeszcze przez dekady będzie wielokrotnie więziony na mocy słynnego paragrafu 175 za swoją homoseksualną orientację.


14 maja – 19:00 "Przeżyć"

"Przeżyć" to poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Aminą dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy nauce jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem.15 maja – 19:00 dyskusja (goście:Piotr Pogorzelski - były korespondent w Kijowie, dziennikarz Biełsatu, autor podcastu „Po prostu Wschód”, Tymur Jaszczenko – reżyser; prowadzący: Marcin Radomski - dziennikarz i krytyk filmowy) – 19:30„Aida”

"Aida" Jasmili Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.

Kino Kultura, Krakowskie Przedmieście 21/23. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina.


LUX – Europejską Nagrodę Publiczności (Nagrodę Publiczności LUX) wprowadzono w 2020 r. Przyznają ją co roku Parlament Europejski i European Film Academy, we współpracy z Komisją Europejską i siecią Europa Cinemas. Jej podwalinę stanowi poprzednia Nagroda filmowa LUX, ustanowiona w 2007 r. jako symbol zaangażowania Parlamentu Europejskiego na rzecz kultury, jak również Nagroda Publiczności przyznawana przez Film Academy People’s Choice Award.

Podobnie jak w przypadku pierwotnej Nagrody LUX, jej celem jest budowanie kulturowych mostów porozumienia w całej Europie poprzez promowanie filmów, które dotykają sedna europejskiej debaty publicznej. Nagroda ma sprzyjać zacieśnieniu więzi między polityką a obywatelami dzięki zachęcaniu widzów europejskich do aktywnego udziału w głosowaniu na ulubione filmy.

Do finału drugiej edycji konkursu o Nagrodę Publiczności LUX zakwalifikowały się trzy filmy. Zagłosuj i pomóż wybrać zwycięzcę. Głosowanie TUTAJ.  Głosowanie potrwa do 25 maja 2022. Losowo wybrani uczestnicy zostaną nagrodzeni: oddając swój głos masz szansę wziąć udział w ceremonii wręczenia Nagrody Publiczności LUX i spotkać twórców nominowanych filmów, 8 czerwca 2022 r. w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

MR
SFP/Parlament Europejski
Ostatnia aktualizacja:  13.05.2022
Zobacz również
Dzień Otwarty programu Doc Development 
na Millennium Docs Against Gravity
Jan Ołdakowski – powstańcze kadry
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll