PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
5 listopada rozpoczęła się 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, która potrwa do 15 listopada. W tegorocznym programie znalazło się 41 polskich produkcji i koprodukcji. Zdecydowaną część z nich będzie można zobaczyć online na platformie Nowe Horyzonty Video, niektóre natomiast będą miały wyłącznie pokazy kinowe (czwartek i piątek - 5 i 6.11) we Wrocławiu i Warszawie. Ze względu na zamknięcie kin w Polsce, nie odbędą się stacjonarne pokazy planowane od 7 listopada.
Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty

O Grand Prix 20. MFF Nowe Horyzonty powalczy 12 filmów, z czego 2 to produkcje polskie. „Komar” Filipa Jana Rymszy, zrealizowany w języku angielskim, miał swoją światową premierę na festiwalu w Wenecji, gdzie otrzymał nagrodą Bisato d'Oro za najlepsze zdjęcia. Film powraca do 2007 roku, skupiając się na postaci obsesyjnego analityka danych z Wall Street, który dostrzega niepokojącą analogię między nieregularnymi zachowaniami jego modeli komputerowych, a rojami komarów rozmnażających się w jego penthousie. Pokazy premierowe filmu „Komar” odbędą się online. Drugim tytułem, który znalazł się w konkursie są „Proste rzeczy” w reżyserii Grzegorza Zaricznego. Film portretuje młodą rodzinę, która stara się żyć inaczej niż większość ich rówieśników, zatracających się w pędzie życia. Ich spokój i balans zostają zakłócone wraz z nagłym pojawieniem się brata niedawno zmarłego ojca głównego bohatera. „Proste rzeczy” będzie można obejrzeć przedpremierowo na platformie online.

„Komar” fot. WFDiF

Pokazy Galowe

20. MFF Nowe Horyzonty otworzy film Mariusza Wilczyńskiego, będzie to jednocześnie polski pokaz przedpremierowy realizowanej przez 14 lat animacji. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to niesamowita podróż w głąb siebie i przeszłość kraju, przywoływanie ludzi i miejsc, których już nie ma, opowieść o rodzinie i największy wyraz przyjaźni. W tym imponującym dziele postaci przemawiają głosami m.in.: Ireny Kwiatkowskiej, Andrzeja Wajdy, Marka Kondrata, Barbary Krafftówny, Daniela Olbrychskiego, Tomasza Stańki, Krystyny Jandy czy Anny Dymnej. W ramach tej sekcji odbędą się również polskie przedpremierowe pokazy (wyłącznie w czwartek i piątek 5 i 6.11) kinowe filmu „Sweat” w reżyserii Magnusa von Horna. Tytuł znalazł się w oficjalnej selekcji Cannes 2020. „Sweat" opowiada o trzech dniach z życia Sylwii Zając, influencerki fitness, która dzięki sile mediów społecznościowych zdobyła popularność i szerze fanów. Jednak jej prywatne życie naznaczone jest samotnością i całkowicie odbiega od wizerunku na Instagramie. Trzecim i ostatnim filmem sygnowanym biało-czerwoną flagą w tej sekcji jest „Aida”, koprodukcja 8 państw, z udziałem m.in. producentki Ewy Puszczyńskiej i kompozytora Antoniego Komasy-Łazarkiewicza. Reżyserka i scenarzystka dramatu, Jasmila Žbanić przybliża widzom jedno z najmroczniejszych wydarzeń współczesnej historii Europy – masakrę w Srebrenicy. „Aida” brała udział w konkursie głównym w Wenecji, a jej polska przedpremiera będzie miała miejsce właśnie podczas tegorocznej edycji Nowych Horyzontów.

„Aida” fot. Indie Sales

Odkrycia

W tej sekcji zostanie na platformie online widzowie będę mieli szanse zobaczyć przedpremierowo dwie polskie koprodukcje – „Niepamięć” i „Wielorybnik”. „Niepamięć” w reżyserii Christosa Nikou opowiada o pandemii amnezji, która rozprzestrzenia się wśród ludzi. Główny bohater w ramach przypisanej przez lekarzy terapii wykonuje codzienne czynności zgodnie z poleceniami nagranymi na kasecie magnetofonowej, a następnie uwiecznia ja za pomocą polaroidu. Film otworzył sekcję Orizzonti na festiwalu Wenecji. Z kolei głównym bohaterem „Wielorybnika”, produkcji rosyjsko-polsko-belgijskiej, jest nastolatek z Czukotki, który zakochuje się po raz pierwszy. Obiektem westchnień młodego wielorybnika jest striptizerka z Detroit, występująca na portalu erotycznym. A przecież Rosję i Amerykę dzieli jedynie 100-kilometrowa Cieśnina Beringa. Film w reżyserii Philippa Yuryeva został m.in. wybranym najlepszym filmem festiwalu w Pingyao.

Front Wizualny

Jednym polskim filmem prezentowanym w sekcji Front Wizualny jest „Hura, wciąż żyjemy!” w reżyserii Agnieszki Polskiej. Film skupia się na grupie aktorów otaczających charyzmatycznego Reżysera, którzy by zyskać jego względy i pozostać w jego bliskim otoczeniu, są w stanie wziąć udział w brutalnej rywalizacji, a także żyć razem w grupie przypominającej komunę. Sama postać Reżysera jest nieobecna w filmie, pojawia się jedynie w rozmowach aktorów, którzy wyczekują spotkania z nim. Premierowe pokazy „Hura, wciąż żyjemy” odbędą się na platformie Nowych Horyzontów.

„Hura, wciąż żyjemy!” fot. Kijora

Shortlista

Podczas tegorocznej edycji MFF Nowe Horyzonty zostanie zaprezentowanych 31 filmów krótkometrażowych, wszystkie polskiej produkcji. Wśród wyselekcjonowanych filmów znalazły się 3 filmy produkcji Studia Munka, działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Animacja „Story” Joli Bańkowskiej otrzymała m.in. nagrodę Canal+ na 39. Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie i wyróżnienie na 14. Festiwalu „Dwa brzegi”. Krótki metraż „Noamia” w reżyserii Antonio Galdameza otrzymał m.in. wyróżnienie na 60. KFF oraz dwa Jantary na 39. Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie, a „Moje serce” Damiana Kocura otrzymało m.in. Nagrodę Jury Warmii i Mazur w ramach WAMA Film Festival oraz dwie nominacje do Nagrody im. Jana Machulskiego. Wszystkie filmy z tej sekcji będą dostępnie na platformie online.


„Moje serce” fot. Studio Munka/SFP

Z archiwum Nowych Horyzontów

W tej sekcji zaprezentowany zostanie film „Szron” z 2017 roku w reżyserii Šarūnasa Bartasa. Polska koprodukcja opowiada historię dwójki młodych litewskich wolontariuszy, Rokasa i Ingi, którzy z konwojem pomocy humanitarnej jadą z Litwy na Ukrainę. Film będzie dostępny na platformie online.
JB
Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  5.11.2020
Zobacz również
Nabór projektów na POLISH DOCS PRO na FIPA DOC i CPH:DOX
Jasna strona gier wideo w 2. edycji Games for Impact
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll