PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Film "Aida" Jasmili Žbanić stał się pretekstem do rozmowy o wojnie i prawach człowieka prezentowanych w sztuce, szczególnie filmie. Dyskusja w Kinie Kultura zakończyła prezentację filmów nominowanych do Europejskiej Nagrody Publiczności LUX. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
W dyskusji prowadzonej przez dr Marcina Radomskiego, dziennikarza i redaktora "Magazynu Filmowego SFP" wzięli udział: Piotr Pogorzelski - były korespondent w Kijowie, dziennikarz Biełsatu, autor podcastu „Po prostu Wschód” oraz Tymur Jaszczenko – reżyser m.in. filmu "U311 Czerkasy".

 
fot. Piotr Molęcki/East News/SFP

Zobacz relację z dyskusji:


"Aida" Jasmili Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych. To pretekst do rozmowy o tamtych i aktualnych wydarzeniach, czyli wojnie w Ukrainie.

***



LUX – Europejską Nagrodę Publiczności (Nagrodę Publiczności LUX) wprowadzono w 2020 r. Przyznają ją co roku Parlament Europejski i European Film Academy, we współpracy z Komisją Europejską i siecią Europa Cinemas. Jej podwalinę stanowi poprzednia Nagroda filmowa LUX, ustanowiona w 2007 r. jako symbol zaangażowania Parlamentu Europejskiego na rzecz kultury, jak również Nagroda Publiczności przyznawana przez Film Academy People’s Choice Award.

Podobnie jak w przypadku pierwotnej Nagrody LUX, jej celem jest budowanie kulturowych mostów porozumienia w całej Europie poprzez promowanie filmów, które dotykają sedna europejskiej debaty publicznej. Nagroda ma sprzyjać zacieśnieniu więzi między polityką a obywatelami dzięki zachęcaniu widzów europejskich do aktywnego udziału w głosowaniu na ulubione filmy.

Do finału drugiej edycji konkursu o Nagrodę Publiczności LUX zakwalifikowały się trzy filmy: "Wielka wolność", "Przeżyć" i "Aida". Zagłosuj i pomóż wybrać zwycięzcę TUTAJ  Głosowanie potrwa do 25 maja 2022. Losowo wybrani uczestnicy zostaną nagrodzeni: oddając swój głos masz szansę wziąć udział w ceremonii wręczenia Nagrody Publiczności LUX i spotkać twórców nominowanych filmów, 8 czerwca 2022 r. w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  16.05.2022
Zobacz również
Animacja "Belle": frekwencyjny hit
Przepustka do świata filmu. Rekrutacja na warsztaty filmowe Kameralnego Lata
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll