PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  22.03.2021
Trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Pavasaris w Wilne. Do 5 kwietnia zaprezentowane zostaną dwie koprodukcje: „Niepamięć” Christosa Nikou i „Aida” Jasmili Žbanić, „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, dokument „Gorzka miłość” Jerzego Śladkowskiego i krótki metraż, wyprodukowany przez Studio Munka-SFP, „Raisa” Doroty Migas-Mazur.
W sekcji Critics’ Choice znalazła się „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić, nominowana do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Otrzymała też dwie nominacje do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej – BAFTA, a także jest nominowana do Independent Spirit Awards. Wcześniej film był prezentowany w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji, a także w Toronto i Busan. Film jest koprodukcją dziewięciu państw, w tym Polski. Polską producentką filmu jest Ewa Puszczyńska, za kostiumy odpowiadała Małgorzata Karpiuk, za montaż Jarosław Kamiński, a autorem muzyki jest Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

"Aida", fot. Gutek Film

W sekcji Masters znalazł się „Śniegu już nigdy nie będzie”. Film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, który powstał w oparciu o ich wspólny scenariusz, miał swoją światową premierę w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Był też polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. W obsadzie znaleźli się: Alec Utgoff oraz Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot.


W sekcji Discoveries, a jednocześnie filmem zamknięcia festiwalu będzie grecko-polska „Niepamięć”, debiutancki film Christosa Nikou. Film był prezentowany w sekcji Orizzonti festiwalu w Wenecji, a w Toronto uzyskał odznaczenie TIFF Industry Selects. Wygrał też LIFFe, czyli Ljubljana International Film Festival, a także otrzymał specjalne wyróżnienie jury Denver Film Festival. Wcześniej zdobył też nagrody na festiwalach w Sewilli, Chicago, Slovenian Film Festival w Lublanie oraz specjalne wyróżnienie na Philadelphia Film Festival.
W Konkursie Filmów Krótkometrażowych premierowo pokazany zostanie obraz „Raisa” Doroty Migas-Mazur. Film był rozwijany w ramach kursu dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy. Powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach programu „Pierwszy Dokument”. Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest Wajda Studio. Autorką zdjęć jest Magdalena Seweryn, za montaż odpowiadają Michał Poddębniak, Adriana F. Castellanos i Dorota Migas-Mazur, a za dźwięk Irena Suska-Jakuszewska, Anna Rok, Aleksandra Landsmann i Dorota Migas-Mazur.

"Raisa", fot. Studio Munka-SFP

W sekcji Masters filmów dokumentalnych znalazł się pełnometrażowy obraz „Gorzka miłość” Jerzego Śladkowskiego. Film zdobył już Grand Prix na międzynarodowym festiwalu Flahertiana w rosyjskim Permie. To międzynarodowa koprodukcja (Szwecja, Finlandia, Polska), w której za kamerą stanął Wojciech Staroń, za montaż odpowiadał Jakub Śladkowski, a za produkcję Ragusa Film (Lucyna Kowalska, Dariusz Kowalski).


MR
PISF
Ostatnia aktualizacja:  22.03.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Nowa data Millenium Docs Against Gravity
Szef kina Awangarda 2 Olsztynianinem Roku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll