PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
5 lutego obchodzi urodziny Alicja Albrecht – reżyserka wielu znaczących filmów dokumentalnych, wieloletnia członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Alicja Albrecht jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Po studiach pracowała w Polskim Radiu, a następnie w Telewizji Polskiej. Współpracowała także z TVN i Polsatem. Przez cztery lata była korespondentką w Indiach. W podziękowaniu za pracę charytatywną po trzęsieniu ziemi w stanie Gudżarat umieszczono jej nazwisko na kamieniu węgielnym w miejscowości Jamnagar.

Ma na swym koncie kilkaset reportaży i filmów dokumentalnych, realizowanych w różnych częściach świata, m.in. „Zwierz jest tylko ciężko ranny…” (1991) w Rosji, „Koło życia” (1993) w Norwegii, „Pomnik tego, który przeżył” (1996) na Węgrzech, „Wyklęci przez bogów” (2003) w Indiach. Jest także autorką fabularyzowanego dokumentu „Maria” (2011), poświęconego Marii Skłodowskiej-Curie, w którym w postać polskiej noblistki wcieliła się Joanna Szczepkowska. Warto dodać, że nakładem Wydawnictwa Drzewo Babel ukazały się „Listy Marii Skłodowskiej-Curie” w wyborze Alicji Albrecht.

Jeden ze swych dokumentów poświęciła postaci i wierszom Jana Twardowskiego. „Skarby ks. Jana” (2006) to portret księdza poety, zbudowany z jego wypowiedzi, jak i jego najbliższych przyjaciół. To on w jednym ze swych wierszy napisał: „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą / zostaną po nich buty i telefon głuchy…”.

Udało się jej „zatrzymać w kadrze” także Wojciecha Młynarskiego, którego poznała w latach 90., podczas realizacji dokumentu mu poświęconego „Jeszcze w zielone gram...”. „Intuicja dokumentalistki podpowiedziała mi, że muszę wrócić do tego geniusza jeszcze raz i że mam niewiele czasu. Cieszę się, że mi jeszcze raz zaufał” – wspomina w jednym z wywiadów. Jej pełnometrażowy dokument, wyświetlany także w kinach, zatytułowany „Młynarski. Piosenka finałowa” (2017), został uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury na chicagowskim Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce (2017) oraz nominowany do Orłów (2017).
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  5.02.2022
Zobacz również
fot. archiwum prywatne
"Sędziowie pod presją" już na MOJEeKINO
Agnieszka Dziedzic dołącza do Aurum Film
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll