PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W kolejnej relacji Forum Wokół Kina przyglądamy się ofertom dystrybutorów, którzy chętnie wprowadzają polskie filmy na ekrany. W komercyjnej ofercie królują komedie romantyczne, komedie gangsterskie i biopiki. Jest też kilka propozycji autorskich.
Next Film, reprezentowany przez Cezarego Kruszewskiego i Roberta Kijaka zaprezentował ofertę na 1 kwartał 2022 roku, w tym filmy takiem jak:
- "Kogel Mogel 4"
- "Fucking Bornholm"
- "8 rzeczy, których nie wiecie o facetach"
- film biograficzny o księdzu Kaczkowskim, "Johnny", z tytułową rolą Dawida Ogrodnika.

Film "Koniec świata czyli Kogel Mogel 4" zaprezentowała scenarzystka Ilona Łepkowska, nagrodzona honorowym Złotym Biletem za całokształt twórczości - czyli za przyciągnięcie do kina ponad 20  milionów widzów.

Ilona Łepkowska, fot. Anna Rezulak GCF

"Koniec świata czyli Kogel Mogel 4" w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz dystrybuują wspólnie InterFilm
i Next Film.  Głównymi bohaterami nadal będą dwie rodziny – Solskich i Wolańskich – które od lat łączą przyjaźń, miłość... i namiętne kłótnie. Ilona Łepkowska powiedziała, że po trzeciej części komedii widzowie najbardziej żywo zareagowali na parę bohaterów graną przez Katarzynę Skrzynecką i Macieja Zakościelnego, dlatego tym razem wątek ten został rozbudowany. W rolach głównych ponadto: Nikodem Rozbicki, Aleksandra Hamkało, Grażyna Błęcka-Kolska, Ewa Kasprzyk, Zdzisław Wardejn, Anna Mucha. Na ekranie w swoich ostatnich rolach zobaczymy Katarzynę Łaniewską i Pawła Nowisza. Dołączyli do nich nowi bohaterowie, w tych rolach: Dorota Stalińska, Marian Opania oraz Karol Strasburger.  Film wchodzi do kin 7 stycznia 2022, ale już teraz pojawia się na pokazach przedpremierowych.

Kinga Burzyńska
w imieniu NEXT FILM prowadziła spotkanie z Karoliną Bruchnicką, która wystąpiła w sequelu popularnej komedii sprzed kilku lat: „8 rzeczy, których nie wiecie o facetach”. To drugi pełnometrażowy film Sylwestra Jakimowa - tak się składa, w marcu wchodzi na ekrany jego autorski debiut w Studiu Munka SFP "Jakoś to będzie". Scenarzystami są Alina Puchała i Adam Musielski. Film wchodzi do kin 28 stycznia czyli w tradycyjnym walentynkowym terminie. To komedia o pozycji polskiego mężczyzny we współczesnym świecie - ale z mocnymi postaciami kobiecymi... Jak tłumaczyła Bruchnicka, jej postać w filmie jest harda, to rzadki wzorzec kobiecy. W obsadzie: Alicja Bachleda Curuś, Mikołaj Roznerski, Zbigniew Zamachowski, Maciej Zakościelny, Piotr Głowacki, Leszek Lichota. W sieci można już zobaczyć trailer, a zaprezentowane fragmenty zapowiadały w istocie dawkę dobrego humoru.

Maciej Stuhr, fot. Anna Rezulak GCF

Producentka filmu Anny Kazejak "Fucking Bornholm" Marta Lewandowska a także odtwórca jednej z głównych ról Maciej Stuhr przybliżyli gościom kulisy powstawania filmu. - Było to dla nas ważne, żeby opowiedzieć o ważnych kwestiach, ale zachowując lekki ton - mówiła producentka. Entuzjastycznie powitany przez uczestników Forum Maciej Stuhr mówił, jak bardzo cennym doświadczeniem dla niego było przełamanie wizerunku, zagranie postaci złożonej, momentami - antypatycznej. Film realizowany był na polskim wybrzeżu w Województwie Zachodniopomorskim, którego krajobraz sprzyjał odtworzeniu realiów słynnej duńskiej wyspy.

Marek Michalik, Anna Rezulak GCF

Marek Michalik oraz Paweł Fiłonowicz przedstawili bogatą ofertę Mówi Serwis. Najważniejszy tytuł firmy w najbliższych tygodniach to bez wątpienia "Gierek" w reżyserii Michała Węgrzyna według scenariusza Michała Kalickiego, Krzysztofa Tyszowieckiego i Rafała Wosia wchodzi do kin 21 stycznia. To historia człowieka, który do dziś wciąż budzi skrajne opinie. Przy pisaniu scenariusza twórcy filmu inspirację czerpali z różnych źródeł: relacji bankiera pożyczającego pieniądze krajom bloku wschodniego; opowieści sekretarza, który obserwował czasy gierkowskie ze środka aparatu władzy; oraz ze wspomnień doradcy, który pomagał Gierkowi modernizować polską gospodarkę. Producent filmu Heatcliff Janusz Iwanowski prawie 30 lat gromadził informacje, które pomogły scenarzystom nadać ostateczny kształt filmowej historii.Akcja filmu toczy się w latach 1970–1982, od momentu, kiedy Gierek zostaje I sekretarzem KC PZPR, do końca jego internowania.W filmie występują: Michał Koterski, Małgorzata Kożuchowska, Agnieszka Więdłocha, Sebastian Stankiewicz, Antoni Pawlicki, Rafał Zawierucha, Ewa Ziętek, Jan Frycz, Filip Tłokiński, Krzysztof Tyniec, Maciej Zakościelny, Mikołaj Roznerski, Cezary Żak. "Gierek" jest najnowszym filmem Global Studio, producentów „Procederu”.

Goście 49. Forum Wokół Kina mogli obejrzeć "Gierka", jak również komedię romantyczną "Szczęścia chodzą parami". W filmie w reżyserii Bartka Prokopowicza w głównych rolach zobaczymy Weronikę Książkiewicz, Michała Żurawskiego, Tomasza Karolaka, Aleksandrę Domańską, Antoniego Królikowskiego i Klaudię Halejcio. Ten tytuł będzie dostępny na ekranach od 11 marca 2022.

Paweł Fiłonowicz, fot.  Anna Rezulak GCF

„Krime Story. Love Story” to film oparty na powieści rapera Marcina „Kali” Gutkowskiego. Za jego realizację odpowiada Global Studio. W rolach głównych: Cezary Łukaszewicz, Michał Koterski, Piotr Witkowski, Gabriela Muskała, Małgorzata Kożuchowska. Film zapowiadany jest na 18 lutego 2022 roku.

Wygląda na to, że kilka nowych polskich komedii romantycznych będą ze sobą rywalizować w gorącym walentynkowym okresie. „Miłość na pierwszą stronę” Marii Sadowskiej wchodzi do kina 11 lutego. To historia Niny - współczesnego kopciuszka i Roberta  - syna pary prezydenckiej. Ona jest w trakcie życiowej przemiany i przebojowo stawia pierwsze kroki w zawodzie paparazzi. On też chce żyć na własnych zasadach i uwolnić się od blasku fleszy, co może okazać się trudniejsze, niż przypuszcza.  „Miłość na pierwszą stronę” produkuje TFP na zlecenie Telewizji Polsat, Cyfrowego Polsatu oraz Polkomtela. W rolach głównych: Olga Bołądź, Piotr Stramowski, Magdalena Schejbal, Rafał Zawierucha, Mateusz Damięcki, Magdalena Koleśnik, Tomasz Oświeciński, Ewa Telega.

Paweł Fiłonowicz, fot.  Anna Rezulak GCF

Sukces "Jak zostałem gangsterem" skłonił Mówi Serwis do poszukiwania kolejnych komedii gangsterskich z potencjałem frekwencyjnym. W "Nie cudzołóż i nie kradnij" Mariusza Kuczewskiego produkowanym przez DreamLake, wystąpili: Julia Wieniawa, Mateusz Banasiuk, Aleksandra Popławska, Cezary Pazura, Bartek Firlet, Sebastian Stankiewicz. Premiera jest planowana na październik 2022 roku. Producentem filmu jest Magdalena Kuczewska, za zdjęcia odpowiada Mateusz Wajda, a kostiumy stworzyła Aleksandra Dzióbek.

Ciekawostką jest komedia gangsterska "Fuks 2" - tak jak poprzednio w reżyserii Macieja Dutkiewicza. "Fuks 2" to oczywiście kontynuacja jednej z najpopularniejszych polskich komedii, która przyniosła Maciejowi Stuhrowi ogromną popularność. Z opisu na stronie dystrybutora możemy wywnioskować, że po raz kolejny spotkamy się z bohaterami "Fuksa" z lat 90. a także z nowym pokoleniem godnych następców. Bohater filmu, Maciek jest bystrym i ogarniętym dwudziestolatkiem, choć pieniądze i samochód na randkę musi pożyczyć od taty. Jego ojciec w dniu osiemnastych urodzin odpalił ładunek wybuchowy, ukradł samochód, przyczynił się do rozbicia dwóch policyjnych radiowozów i „stuknął na grubą kasę” szemranego biznesmena. Jednocześnie zdobył serce pięknej kobiety. Poprzeczkę zawiesił zatem wysoko, a już niedługo okaże się, czy syn odziedziczył po nim brawurowy charakter i skłonność do niebezpiecznych intryg. Wszystko to stanie się za sprawą randki, która połączy go z dwiema nieprzewidywalnymi kobietami i wciągnie w grę, której stawką jest wielka kasa i jeszcze większa miłość.

„Fuks 2” produkuje House Media Company w koprodukcji z Grupą Polsat. Nie znamy jeszcze daty premiery filmu, ale z pewnością będzie to jedna z bardziej wyczekiwanych polskich propozycji kinowych.

Rozmowa o filmie "8 rzeczy, których nie wiecie o facetach,   fot.  Anna Rezulak GCF


W grudniu 2021 roku zakończyły się zdjęcia do „Zadry” – filmu muzycznego o młodej raperce, która próbuje wybić się w hip-hopowym świecie zdominowanym przez mężczyzn. „Zadra” to utalentowana dziewczyna z blokowiska, która walczy o uznanie na rapowej scenie. Choć wydaje się być zwykłą nastolatką, przed mikrofonem zyskuje niesamowitą energię i charyzmę, dzięki którym może porwać tłumy. Reżyserem jest Grzegorz Mołda, scenariusz napisała Monika Powalisz, współautorka m. in. serialu „Belfer”. W tytułowej roli występuje Magdalena Wieczorek (po raz pierwszy w głównej roli), a partnerują jej m. in. Jakub Gierszał, Magdalena Różczka oraz Ignacy Liss. Zadrę” produkuje TFP na zlecenie Telewizji Polsat, Cyfrowego Polsatu oraz Polkomtela. Premiera, jak zapowiadają twórcy - pod koniec roku.

Po raz drugi (po 48. Forum w 2019 roku) zaprezentował się jeden z najmłodszych polskich dystrybutorów czyli TVP Dział Krajowej Dystrybucji Filmowej. TVP również ma ofertę na Walentynki. 11 lutego do kin wchodzi polska komedia romantyczna w reżyserii Radka Dunaszewskiego "Miłość jest blisko". W rolach głównych i drugoplanowych występują: Weronika Książkiewicz, Wojciech Solarz, Olga Bołądź, Grzegorz Małecki, Janusz Chabior, Kazik Mazur.  Natalia i Adam są sąsiadami i najbliższymi przyjaciółmi. Kobieta szuka mężczyzny, który byłby oparciem dla niej i jej syna. Adam natomiast, którego żona porzuciła, bo jest nudziarzem, postanowił coś w końcu przeżyć.

Prezentacja TVP, "Sonata", fot.  Anna Rezulak GCF

Jedną z najciekawszych propozycji TVP jest "Sonata" Bartosza Blaschke: poruszająca autentyczna historia muzyka, Grzegorza Płonki z Murzasichla. Pokazuje niesamowitą, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką,  drogę do osiągnięcia niemożliwego. Odtwórca głównej roli Michał Sikorski został okrzyknięty odkryciem roku na FPFF w Gdyni w 21 roku. Partnerują mu: Małgorzata Foremniak, Michał Sikorski, Łukasz Simlat, Lech Dyblik, Jerzy Stuhr. Wydarzeniem specjalnym 49. Forum Wokół Kina był koncert bohatera filmu, Grzegorza Płonki. Premiera już 21 stycznia 2022.
 
  Poznaliśmy też kolejne polskie tytuły: "Samiec Alfa" w reżyserii Katii Priwieziencew i Igora Priwieziencewa. Bohater filmu Piotrek zapisuje się na kurs rzucania palenia. Przez pomyłkę trafia na enigmatyczne szkolenie samorozwoju, gdzie pod wpływem charyzmatycznego Lidera zaczyna poddawać  w wątpliwość swój związek, który do tej pory uważał za idealny. Film historyczny "Marzec’68" Krzysztofa Langa, planowany oczywiście na marzec 2022, to historia miłości dwojga młodych ludzi na tle konfliktu  społecznego i politycznego zapoczątkowanego przez demonstracje studenckie. "Prorok" Michała Kondrata jest zapowiadany jako superprodukcja o Prymasie Wyszyńskim, realizowana w Polsce i we Włoszech. Premiera również w marcu.

Koncert Grzegorza Płonki, fot.  Anna Rezulak GCF

49. Forum Wokół Kina odbyło się w dniach 14-16 grudnia 2021 roku w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / Gdyńskie Centrum Filmowe
Ostatnia aktualizacja:  6.01.2022
Zobacz również
Zmiany wsparcia finansowego na produkcję audiowizualną w Polsce
Nagrody popkulturowe MISIE rozdane!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll