PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W przedostatni kwietniowy weekend gościliśmy w Gdyni na Dniach Krytyki Filmowej. Wypełnione sale i ożywione dyskusje do późnej nocy pozwalają mieć nadzieję, że kina powoli odbudują swoją widownię, a na dobre kino artystyczne zawsze znajdą się chętni.
Jak informują organizatorzy, celem przeglądu jest prezentacja dla szerokiej publiczności wybitnych współczesnych filmów w formule omówień i dyskusji prowadzonych przez najważniejszych krytyków i dziennikarzy filmowych. Główną ideą imprezy jest połączenie pokazów filmowych z prelekcjami i dyskusjami znawców kina, dając publiczności możliwość wymiany poglądów i dyskusji nie tylko na temat sztuki filmowej, ale też świata przedstawionego w filmie.  I rzeczywiście trzeba przyznać, że publiczność zgromadzona w GCF taką dyskusję chciała prowadzić i była na nią przygotowana.

Błażej Hrapkowicz, Łukasz  Maciejewski, Anna Kądziela-Grubman, fot. organizatorzy

W ramach przeglądu widzowie obejrzeli takie filmy,  jak: „Blisko”, nominowany do Oscara i nagrodzony Grand Prix w Cannes film Lukasa Dhonta,, wielki hit w kinach studyjnych i Złota Palma - "W trójkącie" Rubena Östlunda, kolejny sławny tytuł - „Afersun” Charlotte Wells, także znany z  Cannes sekcji Semaine de la Critique. W programie znalazł się thriller, bezkompromisowy obraz współczesnego Iranu „Holy Spider” Aliego Abbasiegoczy niezwykle popularne „W gorsecie” Marie Kreutzer z nagrodzoną w Cannes Vicky Krieps. Tradycją Dni Krytyki Filmowej są pokazy przedpremierowe. W tym roku był to głośny tytuł „Chłopiec z niebios” Tarika Saleha. Organizatorka wydarzenia, Anna Kądziela – Grubman po każdym pokazie rozmawiała nie tylko z publicznością, ale także z cenionymi i popularnymi krytykami, jak Łukasz Maciejewski, Błażej Hrapkowicz, Magdalena Felis, Diana Dąbrowska.

- Szósta edycja Dni Krytyki Filmowej jest moim zdaniem jedną z najlepszych, jeśli oceniać całą frekwencję, wiek widza, ilość osób, które zostawały po seansach i to jak aktywnie włączali się do rozmów – mówi - Anna Kądziela-Grubman, pomysłodawczyni przeglądu, Dyrektorka Programowa Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa. -  Ten przegląd wymyśliłam właśnie z myślą o widzach, którzy chcą po prostu rozmawiać o kinie, dzielić się interpretacją filmów, ale też czerpać z wiedz, którą mają filmoznawcy, dziennikarze, krytycy filmowi. W tym roku z pewnością czujemy, że publiczność obudziła się po pandemii, na wszystkich pokazach mieliśmy prawie komplet widzów. Nie tylko widza dojrzałego, ale pierwszy raz w tym roku tak licznie przyszli młodzi ludzie, młodzież licealna a zainteresowani byli nie tylko filmem, ale też rozmowami. Dla mnie ciekawe jest właśnie spotkanie tych dwóch różnych często punktów widzenia, otwieranie się na inne pola interpretacji, inne poglądy. Ta możliwość dyskusji jest też wartością dla naszych widzów, którzy nie mają na co dzień możliwości uczestniczenia w festiwalach filmowych. A Dni Krytyki Filmowej w Gdyni stwarzają widzom właśnie przestrzeń do rozmowy, polemiki, konstruktywnej krytyki i są z pewnością formą nienachalnej edukacji widza dorosłego.

Błażej Hrapkowicz, Diana Dąbrowska, Anna Kądziela-Grubman, fot. organizatorzy

Warto wspomnieć, że w programie imprezy znalazły się także warsztaty krytyki filmowej dla… uczniów szkół podstawowych. Brali w nich udział uczniowie z Elbląga i Koszalina. „Młodzi w centrum kina” – bo tak się nazywa owo wydarzenie - to projekt realizowany w ramach europejskiej inicjatywy Collaborate to Innovate, przez zrzeszone w Europa Cinemas Gdyńskie Centrum Filmowe, Kino Światowid w Elblągu oraz Kino Echo w Jarocinie.

6. Dni Krytyki Filmowej odbywały się w dniach 24-26 kwietnia w Gdyńskim Centrum Filmowym.  



WRÓB
Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa
Ostatnia aktualizacja:  1.05.2023
Zobacz również
Sprawdź, kto wygrał SCRIPT PRO!
mBank partnerem tytularnym Nowych Horyzontów. Tegoroczna identyfikacja wizualna
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll