PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  1.09.2021
Rozpoczyna się 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego powalczy o nagrody w konkursie głównym Festiwalu. W sekcji Orizzonti pokazane zostaną: „Nosorożec” Olega Sentsova oraz „Słabsze ogniwo” Joaquina del Paso. W ramach konkursu Giornate degli Autori będzie można zobaczyć „Anatomię” w reżyserii Oli Jankowskiej. Tegoroczna edycja Festiwalu w Wenecji potrwa do 11 września.
"Żeby nie było śladów" w konkursie głównym

"Żeby nie było śladów" Jana p. Matuszyńskiego to oparta o reportaż Cezarego Łazarewicza historia zamordowanego Grzegorza Przemyka, którego sprawą w latach 80. XX wieku żyła cała Polska. W filmie główne role grają Tomasz Ziętek i Sandra Korzeniak oraz Mateusz Górski jako Grzegorz Przemyk. Partnerują im m.in. Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Aleksandra Konieczna, Adam Bobik i Tomasz Kot.

„Wenecja jest jednym z kluczowych miejsc na filmowej mapie świata, a premiera filmu w Konkursie Głównym to, dla mnie jako reżysera, prawdziwy zaszczyt i duma. Trudno o lepsze miejsce, by oddać film publiczności” – Jan P. Matuszyński.

"Żeby nie było śladów", fot. Kino Świat

„Nosorożec” i „Słabsze ogniwo” w sekcji Orizzonti

„Nosorożec” Olega Sencowa  to dramat kryminalny, którego akcja rozgrywa się na Ukrainie w latach 90., podczas transformacji Związku Radzieckiego. Młody człowiek o pseudonimie Nosorożec, zaczyna jako drobny złodziejaszek, by szybko wspinać się w hierarchii przestępczej. „Nosorożec nie jest filmem o przestępstwach, morderstwach czy strzelaninie. To film o człowieku, który w latach 90. przeżył trudny okres i teraz nosi w sobie wewnętrzne brzemię, z którym próbuje się uporać” – mówi reżyser i scenarzysta Oleg Sentsov.

"Nosorożec", fot. materiały prasowe

Autorem zdjęć do filmu jest nominowany do Oscara Bogumił Godfrejow, a za montaż odpowiada Karolina Maciejewska. Do pracy nad filmem zaangażowane zostało też studio postprodukcyjne DI Factory. Polskim koproducentem „Nosorożca” jest Apple Film Production, ukraińskimi producentami – Arthouse Traffic oraz Cry Cinema, a partnerem po niemieckiej stronie – ma.ja.de.

„Słabsze ogniwo” w reżyserii Joaquina del Paso został zakwalifikowany do sekcji Orizzonti. To meksykańsko-polska koprodukcja, w której w rolę jednego z głównych bohaterów wcielił się Jacek Poniedziałek. W opisie fabuły czytamy: co roku Centro Escolar los Pinos, prestiżowa szkoła religijna dla chłopców, wysyła swoich nastoletnich uczniów, „synów elitarnej klasy Meksyku”, na obóz w położonej na uboczu wsi. Chłopcy pod czujnym okiem nauczycieli i księży doskonalą swój „rozwój” fizyczny i moralny. Wszyscy starają się znaleźć swoje miejsce w tym elitarnym i hermetycznym społeczeństwie, gdzie klasa społeczna i kolor skóry rodziców określają status dziecka.

"Słabsze ogniwo", fot. materiały prasowe

Pierwszej nocy uczestnicy obozu odkrywają dziurę w ogrodzeniu, która uruchamia łańcuch tajemniczych wydarzeń. Wszystko wskazuje na to, że włamał się intruz z niebezpiecznej sąsiedniej wioski i że dzieci mogą stać się celem handlu narządami i satanistycznych rytuałów, podsycanych żądzą społecznej zemsty. Gdy histeria i paranoja rozprzestrzeniają się wśród chłopców, staje się jasne, że sprawy nie wyglądają tak, jak się wydają. Co jeśli zagrożenie nie pochodzi z zewnątrz, ale z obozu?

„Anatomia” w konkursie Giornate degli Autori


"Anatomia", fot. materiały prasowe

Film „Anatomia” w reżyserii Oli Jankowskiej znalazł się w konkursie Giornate degli Autori. „Anatomia” to wycinkowy zapis z kilku dni w życiu Miki, trzydziestokilkuletniej kobiety, która po przyjeździe do rodzinnego kraju i spotkaniu z ojcem, którego nie widziała wiele lat, a który w wyniku urazu mózgu i utraty pamięci przekonany jest teraz, że kobieta wciąż jest nastolatką – wyrusza w podróż w czasie przez swoje dotychczasowe życie. Nakręcona na kamerze cyfrowej, 35mm, VHS i w podczerwieni oraz korzystająca z materiałów archiwalnych, kolażowa opowieść o czasie, duchach, pamięci, tożsamości i cienkiej granicy między byciem a niebyciem. W rolach głównych występują Karolina Kominek i Andrzej Poniedzielski.

MR
Festiwal w Wenecji
Ostatnia aktualizacja:  1.09.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
"Small World": zwiastun nowego filmu Patryka Vegi
Cztery filmy zgłoszone na polskiego kandydata do Oscara
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll