PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Prof. dr hab. Elżbieta Traple była osobą niezwykle zasłużoną dla polskiego filmu. Współautorka najważniejszych aktów prawnych, ustaw o kinematografii i prawie autorskim, współtwórczyni Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych SFP, wielka przyjaciółka polskich filmowców.
Prof. dr hab. Elżbieta Traple była wybitną prawniczką, specjalistką w dziedzinie prawa cywilnego i prawa własności intelektualnej, autorką licznych prac i monografii, członkinią licznych komisji i grup naukowych zajmujących się krajowym i międzynarodowym prawem autorskim, pracownikiem naukowym w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od ponad ćwierć wieku służyła swoją wiedzą Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Jest współautorką najważniejszych aktów prawnych, ustaw o kinematografii i prawie autorskim, współtwórczynią Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych SFP.

Prof. dr hab. Elżbieta Traple współtworzyła prawne ramy nowoczesnej polskiej kinematografii, dlatego nie będzie wielką przesadą stwierdzenie, że ma swój istotny udział w sukcesach współczesnego polskiego kina. Jako specjalistka od prawa własności intelektualnej nie tylko pomogła zbudować organizację zbiorowego zarządzania SFP-ZAPA, ale także skutecznie walczyła w imieniu filmowców z podmiotami uchylającymi się od płacenia należnych tantiem.

Była starszym partnerem i współzałożycielką kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy. Pełniła funkcję prezesa Sądu Polubownego przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie oraz arbitra Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie oraz Komisji Prawa Autorskiego przy Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Była uczestnikiem prac nad projektami ustaw oraz ekspertem przygotowującym opinie dla Sejmu i Senatu RP. Uczestniczyła w pracach międzynarodowych grup naukowych poświęconych tworzeniu modelowych rozwiązań w zakresie prawa autorskiego i prawa własności przemysłowej. Współpracowała z międzynarodowymi organizacjami prawniczymi, była członkiem Deutsches Anwaltsinstitut w Bochum. W latach 1986–1987, 1990 i 1996 prowadziła badania w Instytucie Maxa Plancka w Monachium jako visiting professor.

Jest autorką licznych publikacji, m.in. „Komentarza do Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” (współautor) oraz „Systemu prawa prywatnego – prawo autorskie” (współautor), autorem monografii „Umowy o eksploatację utworów w prawie polskim”, redaktorem i współautorem opracowania zbiorowego „Prawo reklamy i promocji”. Jest także współautorką pracy „Prawo farmaceutyczne – zagadnienia regulacyjne i cywilnoprawne” oraz „Systemu prawa prywatnego” – tomu poświęconego własności przemysłowej. W okresie przygotowań do akcesji RP do Unii Europejskiej uczestniczyła w pracach nad harmonizacją prawa autorskiego i własności przemysłowej w grupie ekspertów powołanych przez Komisję Europejską. Wielokrotnie rekomendowana w polskich i zagranicznych rankingach prawników specjalizujących się w prawie własności intelektualnej.

Prof. dr hab. Elżbieta Traple zmarła 20 sierpnia 2021 roku.
gw
traple.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.08.2021
Zobacz również
fot. Katarzyna Rainka/Legalna Kultura
Bartosz Żurawiecki – w kinie, teatrze i poza nimi
"Najmro. Kocha, kradnie, szanuje": Mateusz Rakowicz i Łukasz M. Maciejewski w rozmowie z SFP
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll