PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Trwają prace końcowe przy produkcji filmu „Droga” Edyty Wróblewskiej. Krótkometrażowy debiut fabularny znanej dokumentalistki powstaje w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach Programu "30 Minut".
Agata, trzydziestolatka w ciąży, przyjeżdża ze swoim chłopakiem na wesele na Mazurach. W środku nocy sama rusza w drogę powrotną do domu. Jej samochód ląduje w rowie, a ona musi znaleźć sposób, żeby się stamtąd wydostać. Wydarzenia z tego dnia i poznani przez nią ludzie sprawią, że inaczej spojrzy na swoje dotychczasowe życie.


Edyta Wróblewska i Agnieszka Skrzypczak, fot.Maciej Cuske

- Chciałabym, żeby to była historia o rosnącej sile kobiety, o słuchaniu intuicji i dochodzeniu do przekonania, że nie można siebie oszukiwać. Problem bohaterki polega na tym, że źle ulokowała swoje uczucia. Dzięki spotkaniu z dziewczyną z mazurskiej wsi, żyjącą w innym tempie, w innym świecie, Agata zweryfikuje dotychczasowe wybory i zacznie decydować o sobie w bardziej świadomy sposób – mówi Edyta Wróblewska.

Film otrzymał wsparcie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. W filmie dużą rolę odgrywa mazurska przyroda czyli malownicze tunele z drzew, przydrożne kapliczki ukryte wśród zieleni, jedno z wielu   magicznych mazurskich jezior. Postać głównej bohaterki kreuje Agnieszka Skrzypczak, pochodząca z tego regionu, podobnie, jak odtwórca jednej z ról drugoplanowych Grzegorz Gromek. Zdjęcia realizowane były wczesną jesienią 2020 roku w ośrodku Kormoran w Mierkach i w okolicach Nidzicy.


Ekipa na Jeziorze Świętym, fot.Maciej CuskeAgnieszka Skrzypczak jest aktorką, ale też wokalistką zespołu Pink Roses. Namówiła zespół do zagrania na filmowym weselu. Adam Goniszewski  wraz z Maciejem i Markiem Ignatjukami, którzy na co dzień komponują i wykonują  muzykę rockową, na potrzeby filmu stworzyli dwa przeboje disco polo. – Muzycy zareagowali entuzjastycznie i ruszyli w tę „Drogę” razem z nami. Widzimy ich w scenie wesela jako muzyków biesiadnych. Aż żałuję, że ten fragment jest tak krótki i nie ujawnia pełni discopolowego talentu tego zespołu, który chyba zaskoczył ich samych – dodaje reżyserka.

Ekranowego partnera Agaty gra Julian Świeżewski, parę, do której bohaterka trafia na skutek wypadku – Helena Sujecka i Marcin Zarzeczny (niedawno zagrał on w Studiu Munka SFP główną rolę w „Supernovej” Bartosza Kruhlika). Autorem zdjęć jest doświadczony operator Malte Rosenfeld.  Film powstaje w ramach wspartego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej Programu „30 Minut”.  Koproducentem filmu jest telewizja TVN, która wspiera wszystkie krótkometrażowe filmy z Programu.


Ekipa na tle mazurskiej przyrody, fot.Maciej Cuske


Edyta Wróblewska jest reżyserką i producentką, doktorantką na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Skończyła Studio Prób i Doc Pro w Szkole Wajdy. Jest absolwentką SGH i Francuskiego Instytutu Zarządzania, gdzie zdobyła dyplom MBA. Zrealizowała takie filmy, jak m.in: „PRL de luxe”, "Ala z elementarza", "Małe instrumenty", pokazywanych na wielu międzynarodowych festiwalach na całym świecie. Wyreżyserowała spektakl pt: „Mulholland Drive/Diane”. Należy do grona ekspertów PISF, jest członkinią Gildii Reżyserów Dokumentalnych i Kobiet Filmu.

Twórcy filmu „Droga”:

Reżyseria: Edyta Wróblewska; producenci: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński; producentka wykonawcza: Sylwia Rajdaszka; zdjęcia: Malte Rosenfeld; kierownictwo produkcji: Joanna Ochman; montaż: Katarzyna Orzechowska; scenografia: Anna Pabisiak; kostiumy: Natalia Data, Barbara Tomczyk; operator dźwięku: Dariusz Wancerz; charakteryzacja: Jolanta Dańda

WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  19.04.2021
Zobacz również
Festiwal Filmowy NNW zaprasza na warsztaty scenariuszowe
"We Have One Heart" z dwiema nagrodami na Aspen Shortfest!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll