PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Najnowsza polska adaptacja prozy Stanisława Lema już jest dostępna!"Pokój" Krzysztofa Jankowskiego dostępny jest na stronach VOD PlayKraków i na platformie producenta EgoMovies (egomovies.myvod.io)

Dostęp do filmu to symboliczny koszt 5 zł. Krótkometrażowy film s-f "Pokój" to ekranizacja opowiadania Stanisława Lema "Podróż siódma" ze zbioru opowiadań "Dzienniki  gwiazdowe".                                                                                                    
Jest rok 2055. Znany kosmonauta Ijon Tichy ma wygłosić w Parlamencie Pansłowiańskim przemówienie przeciwko wprowadzeniu PRL – Pozaziemskich Regulacji Ludzkich. Przedstawiciele partii rządzącej, jak i samego rządu, starają się nie dopuścić do tego wystąpienia. Ijon zostaje podstępnie uwięziony w swoim pokoju hotelowym, okazuje się, że zostaje na nim testowana najnowsza broń powodująca multiplikację postaci. Niestety zamiast szukać wyjścia z tej pułapki Ijon kłóci się sam ze sobą i nie może dojść do porozumienia, co prowadzi do coraz bardziej absurdalnych zdarzeń.


W głównej roli wystąpił Wojciech Solarz, który zagrał już u Jankowskiego Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w  pamiętnym krótkometrażowym "Odwyku". Miał szczególnie trudne zadanie - Gra sam, bez odniesienia do innych postaci, tworząc kolejne wersje swojej postaci. Partnerują mu m.in.  Kamila Kamińska i Paweł Ciołkosz. Reżyser podkreśla, że nie było żadnego problemu z nabyciem praw do ekranizacji od syna pisarza, Tomasza. Ze względu na koszty, Jankowski przeniósł akcję filmu ze statku kosmicznego do hotelu. "To nie jest adaptacja jeden do jednego. Zachowuję oczywiście główną oś dramaturgiczną, ale wchodzę w dialog z Lemem i z przymrużeniem oka wprowadzam szerszy kontekst polityczny. W zderzeniu z publicznością okaże się, czy ta, mimo wszystko, dość zuchwała, ale też ryzykowna decyzja dopisania czegoś do wybitnej literatury, się opłaci" - mówi Krzysztof Jankowski w rozmowie z Piotrem Guszkowskim dla "Gazety Wyborczej".Jankowski trzy lata zbierał fundusze na film z niezależnych źródeł. Zorganizował z sukcesem akcję crowfundingową, a nawet zaciągnął kredyt. Producentem filmu jest firma reżysera Ego Movies, koproducentami: Halo, Małgorzata Godek i Maciej Hydr. Budżet 19-minutowego filmu to ok. 100 000 zł. Produkcję wkładem rzeczowym wspomogła firma Coloroffon, znana z angażowania się w niezależne lub debiutanckie tytuły. Zdjęcia realizowane były m.in. w powstającym właśnie łódzkim kompleksie EC1 -  szczególnie efektownie prezentuje się planetarium. Zdjęcia kosmosu zaczerpnięte zostały z bazy stockowej.

"Krzysztof Jankowski dysponując bardzo skromnymi środkami, wyszedł z niełatwej sytuacji obronną ręką" -zauważa Grzegorz Kłos (wp.pl), nazywając film "zręcznym mariażem komedii i kina sci-fi" - Inscenizacyjnie "Pokój" to minimalizm w najczystszej postaci. Akcja, nie licząc kilku przebitek, rozgrywa się w jednym miejscu, obsadę zredukowano do absolutnego minimum, a niezwykle oszczędzana scenografia przywodzi na myśl klasyki pokroju <THX 113> (reż. George Lucas). Jednak każdy, kto czytał Lema, wie, że istotą jego twórczości nigdy nie było rozbuchane efekciarstwo. Oglądając <Pokój> łatwo dojść do wniosku, że Jankowski dobrze to rozumie, bo w filmie udało się uchwycić ducha <Dzienników gwiazdowych>, na które składają się satyryczno-absurdalne opowiastki filozoficzne o uniwersalnej wymowie.


 
W 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema. "Pokój" to pierwsza polska adaptacja "Podróży siódmej". "Lem opisał uniwersalne mechanizmy. Niektóre z nich jeszcze bardziej wybrzmiewają we współczesności. My, Polacy, mamy w sobie taką sprzeczność, że jak działamy wspólnie, to idziemy jak burza, ale jak w nas się odezwie nasza słowiańska natura, to kłócimy się do upadłego i nie ma mowy o dojściu do porozumienia, niezależnie od tego, czy spór dotyczy członków rodziny, czy zupełnie obcych sobie ludzi. Nieraz już w naszej historii ta nieufność i kłótliwość doprowadziła nas do zaprzepaszczenia szans, które mieliśmy. Lem świetnie to potrafił ująć" - podsumował Krzysztof Jankowski w rozmowie z Arturem Zaborskim dla Culture.pl.


Foto: Ego Movies


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / GW / Culture.pl / WP.pl
Ostatnia aktualizacja:  21.02.2021
Zobacz również
Premiera platformy Nowe Horyzonty VOD
Filmy zrealizowane podczas warsztatów EAST - European Academy of Social Transformation
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll