PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W kinach nowy film Iwony Siekierzyńskiej zatytułowany „Amatorzy”. Jego premiera odbyła się w Konkursie Głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Otrzymał tam Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych – „Don Kichot”.
Historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr Biuro Rzeczy Osobistych (tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów) wygrywa festiwal. Nagrodą ufundowaną przez zawodowy teatr jest zrealizowanie spektaklu. Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką „Grek Zorba”. Wspaniale by było wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru, oferując im współpracę, stawia określone warunki.


Otrzymał dotację w ramach programu promującego Szekspira i działania osób niepełnosprawnych. Jeżeli chcą wystąpić w zawodowym teatrze muszą się podporządkować. Krzysiek ma wątpliwości… jednak podejmuje wyzwanie. Rozpoczynają się próby, w których biorą udział aktorzy zawodowi i „znana twarz” – gwiazda Wiktoria. Kiedy się pojawia, aktorzy Krzyśka są pod jej wielkim urokiem. Na jednej z prób dyrektor oświadcza, że głównej roli nie może zagrać siostra Krzyśka – Mary. Dyrektor jest bezlitosny: z bezzębną, sepleniącą Mary żadnej premiery nie będzie. Powinna ją zagrać młodsza, ładniejsza aktorka z lepszą dykcją. Wiki! Krzysiek decyduje się na zmianę obsady. Presja czasu, fascynacja Wiki… Premiera musi się odbyć, ale czy Krzysiek będzie z niej dumny?

W filmie występują: Wojciech Solarz, Roma Gąsiorowska, Anna Dymna, Mariusz Bonaszewski, Małgorzata Zajączkowska i Krzysztof Kowalewski, a także Marzena Gajewska, Anna Kujawska, Natalia Olszewska, Oliwia Cubala, Renata Klinkosz, Adam Siekierzyński, Ariel Wojtanik, Tomek Macniak, Marcin Wenta oraz Janek Skiba.

Reżyserką filmu oraz autorką scenariusza jest Iwona Siekierzyńska, w której dorobku znajduje się krótkometrażowy film „Pańcia”, pełnometrażowe: „Moje pieczone kurczaki” i „Obcey”, a także spektakle telewizyjne „Kobro”, „Rachela” i „Moja sprawa”. Za zdjęcia do filmu "Amatorzy" odpowiada Michał Popiel-Machnicki, za montaż Agnieszka Glińska i Barbara Fron, a za dźwięk Radosław Ochnio. Kostiumy przygotowała Izabela Stronias. Charakteryzacją zajęła się Izabela Karwacka. Muzyka to dzieło Marzeny Majcher.

Producentem jest Anna Wereda, a film wyprodukowały: Autograf, TVP S.A., Studio Fonograf, Studio Orka, MX35 oraz Miasto Gdynia.
MR
Autograf
Ostatnia aktualizacja:  2.06.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Maciej Górski – w dokumencie i fabule
ANIMATOR 2021 - pierwsze zapowiedzi programowe
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll