PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Od 9 do 16 grudnia festiwalowe filmy zostaną pokazane w Nowym Jorku. Dzięki współpracy Millennium Docs Against Gravity z Polish Cultural Institute New York oraz prestiżowym Museum of the Moving Image (MoMI) amerykańska publiczność zobaczy pięć wyjątkowych tytułów. Tym samym festiwal pod swoim szyldem w konkretny sposób kontynuuje promocję polskiego kina dokumentalnego na świecie.
Festiwal Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmowy w Polsce, który w 2020 roku zgromadził ponad 170 700 widzów. To także jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w siedmiu różnych miastach: Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Katowicach, Bydgoszczy, Lublinie i Poznaniu. Obecność festiwalu w wielu miastach pozwala najlepszym filmom dokumentalnym z całego świata dotrzeć do szerokiej publiczności. Misją festiwalu jest dostarczanie wzruszeń i wiedzy o świecie oraz prowadzenie edukacji filmowej.

Wśród filmów, które będą pokazywane w wirtualnej sali kinowej Museum of the Moving Image (MoMI) (pokazy zostały przeniesione z powodu pandemii z Lincoln Center for the Performing Arts), znajdą się dwa tegoroczne hity Konkursu Polskiego: „Lekcja miłości” (Lessons od Love) Kasi Matei i Małgorzaty Goliszewskiej, czyli opowieść o 69-letniej pani Joli, która wyrwała się z toksycznego małżeństwa, wraca z Włoch do Polski i postanawia na nowo ułożyć sobie życie oraz wizyta na Półwyspie Czukockim, gdzie ludzie nadal organizują polowania na wieloryby w filmie "Wieloryb z Lorino" (The Whale from Lorino) Macieja Cuske.

Pozostałe cztery tytuły, które zaprezentuje Millennium Docs Against Gravity podczas swojej pierwszej nowojorskiej edycji, to głośne polskie tytuły z poprzednich lat. Wśród nich znajduje się opowieść o Marku Edelmanie czyli film „Marek Edelman… i była miłość w getcie” (Marek Edelman...And There Was Love in the Ghetto), przy którym tworzeniu reżyserce Jolancie Dylewskiej pomagał sam Andrzej Wajda. Pozostałe dwa tytułu stworzyli młodzi twórcy. „In Touch” (In Touch) Pawła Ziemilskiego to historia emigracyjna. W latach 80. ponad połowa całej społeczności wsi Stare Juchy na Mazurach wyemigrowała na Islandię. Jak to zmieniło historię tego miejsca? Z kolei Jaśmina Wójcik w „Symfonii Fabryki Ursus” (Symphony of the Ursus Factory) łączy sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną, żeby upamiętnić fabrykę Ursus, kulturę przemysłową i robotniczą.


JB
Millennium Docs Against Gravity
Ostatnia aktualizacja:  9.12.2020
Zobacz również
fot. „Lekcja miłości” Widok Films
Twórca dokumentów o Beksińskich i Tonym Haliku realizuje film o Polańskim
120 mln zł dla branży kinematograficznej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll