PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Ponad 138 000 osób wzięło udział w 19. edycji Millennium Docs Against Gravity! Znamy także daty przyszłorocznego festiwalu.
Po raz trzeci festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity odbył się w formie hybrydowej. Po części kinowej, która zawitała w dniach 13-22 maja do ośmiu polskich miast (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Lublin, Bydgoszcz i po raz pierwszy Łódź), odbyła się część online na stronie mdag.pl od 24 maja do 5 czerwca. Łącznie w obu częściach udział wzięło aż 138 069 osób! To ponad cztery tysiące osób więcej niż w 2021 roku.


Artur Liebhart,
dyrektor i założyciel festiwalu, przekazał ogromne podziękowania dla Mecenasa Tytularnego wydarzenia, Banku Millennium, kin festiwalowych, widzów, widzek, wszystkich instytucji współpracujących, patronów medialnych oraz wolontariuszy i wolontariuszek, dzięki którym tak wielkie przedsięwzięcie mogło mieć miejsce: „Chciałbym serdecznie podziękować Mecenasowi Festiwalu, Bankowi Millennium, za zaufanie i konsekwentne wspieranie rozwoju naszego festiwalu przez 17 lat. Ogromnie nas cieszy, że w tym roku dołączyli do nas także nowi Partnerzy, w tym jeden ze światowych liderów płatności cyfrowych Visa. Pracujemy już intensywnie nad kolejną, jubileuszową, 20. edycją festiwalu w 2023 roku”.

Mateusz Góra
, szef działu komunikacji i rozwoju publiczności, zwraca uwagę na dynamikę pracy z widownią w okresie pandemii oraz znaczenie powrotu do dat majowych festiwalu: „Ogromnie nas cieszy, że publiczność niesamowicie zareagowała po dwóch pandemicznych latach na powrót festiwalu do dat majowych. Nie byliśmy pewni, czy część online w okresie wiosennym sprawdzi się tak dobrze, jak na przełomie września i października w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy wieczory były dłuższe i utrzymywane były obostrzenia. Na szczęście niezależnie od warunków za oknem i swobody wychodzenia, nasza wspaniała publiczność postanowiła spędzić czas z najwyższej jakości kinem dokumentalnym. Dzięki temu mimo znacząco krótszego trwania, wirtualna odsłona festiwalu zanotowała w 2022 roku frekwencję niemal równą zeszłorocznej”.


Część kinowa, która odbyła się w ośmiu miastach, zgromadziła stacjonarnie 74 446 osób. Z kolei wynik oglądalności części online to 37 425 e-biletów. Zakładając, że większość osób nie ogląda filmów w pojedynkę, widzów online było jednak więcej. Festiwale na całym świecie stosują mnożnik 1,7. Ostatecznie więc w części online uczestniczyło łącznie 63 623 osób. Razem w  19. edycji festiwalu wzięło udział 138 069 widzów i widzek.

W ramach 19. Millennium Docs Against Gravity online nie zabrakło także dyskusji i debat nadawanych na żywo oraz przygotowanych specjalnie dla tej części festiwalu. W tym roku za sprawą nowego partnera MDAG, platformy TikTok, wydarzenia odbywały się nie tylko na Facebooku i kanale YouTube. W sumie 16 wirtualnych spotkań oglądało aż 86 271 osób, znacząco zwiększając dotarcie z wiedzą oraz kulturą filmową do fanów i fanek wartościowego kina dokumentalnego!

Najważniejszymi tematami 19. edycji Millennium Docs Against Gravity okazały się psychologia, relacje oraz samoświadomość. Zostały wręczone 22 nagrody filmowe, w tym Grand Prix – Nagroda Banku Millennium dla filmu „Lombard” (The Pawnshop) Łukasza Kowalskiego. Film zostanie wprowadzony przez Against Gravity do polskich kin jesienią 2022 roku. Także jesienią w kinach pojawi się najpopularniejszy film części online, który otrzymał Nagrodę Publiczności Online - „Simona” Natalii Korynckiej-Gruz.  

  W miastach festiwalowych zostały przyznane lokalne nagrody w Konkursie Głównym: Grand Prix Dolnego Śląska we Wrocławiu, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni, Nagroda Wolności ufundowana przez miasto Poznań, Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego w Katowicach oraz Bydgoszcz Art.Doc Award.

Znane są już daty kolejnej, 20. edycji Millennium Docs Against Gravity - część kinowa odbędzie się w dniach 12-21 maja, za to część online potrwa od 23 maja do 4 czerwca 2023 roku.
WRÓB
Millenium Docs Against Gravity
Ostatnia aktualizacja:  15.06.2022
Zobacz również
Rozdano Nagrody ZAiKS-u
Lata 90. - największy hit czeskiej telewizji od 25 lat już dostępny w RED GO
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll