PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Hasło jubileuszowej 20. edycji MDAG brzmi „Nie bądź obojętny_a” i odwołuje się do słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN.
W pokazywaniu wartościowych filmów, które będą początkiem ważnych dyskusji o świecie, partnerem festiwalu jest po raz kolejny Muzeum POLIN. W pierwszy weekend MDAG, od 12 do 14 maja, w przestrzeniach Muzeum Żydów Polskich odbędą się premiery ważnych filmów oraz debaty. Oto pełen program wspólnych wydarzeń:

Debata: Kino dokumentalne nie jest obojętne
Debata z czołowymi twórcami i twórczyniami kina dokumentalnego, która będzie nawiązywała do tegorocznego hasła festiwalu oraz będzie stanowiła podsumowanie 20-letniej historii festiwalu odbędzie się w miejscu symbolicznym - Muzeum POLIN. W dodatku w roku, kiedy przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Pokaz filmu „Śledczy” (Investigator), reż. Victor Portel połączony z debatą organizowaną wspólnie z Amnesty International Polska
Film jest ekranizacją bestsellerowej książki „The Investigator – Demons of Balkan War” Vladimira Dzuro – pierwszego oficera śledczego badającego zbrodnie wojenne w Jugosławii. Po nim odbędzie się spotkanie dotyczące badania zbrodni przeciwko ludzkości, szczególnie aktualne w kontekście inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

Premiera filmu „Nie znikniemy” (We Will Not Fade Away), reż. Alisa Kovalenko połączona ze spotkaniem z reżyserką i bohaterami_kami
W filmie śledzimy losy pięciu ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach w zagłębiu węglowym w ukraińskim Donbasie w 2019 roku. Ich życie diametralnie zmieniło się po kolejnej inwazji rosyjskiej z 2022 roku.

Premiera filmu „Vika!”, reż. Agnieszka Zwiefka połączona ze spotkanie z reżyserką i bohaterką
Bohaterką filmu jest 84-letnia Vika - gwiazda warszawskich klubów i miejski kolorowy ptak. Charyzmatyczna DJ-ka otacza się młodymi ludźmi, powtarzając, że wiek jest jedynie stanem umysłu. Jej stan zdrowia powoduje jednak, że musi zacząć zastanawiać się nad przemijaniem.

Premiera filmu „Apolonia, Apolonia”, reż. Lea Glob połączona ze spotkaniem z reżyserką oraz bohaterką
Opowieść o przyjaźni i solidarności między kobietami. Duńska reżyserka Lea Glob spotkała po raz pierwszy Apolonię Sokol w 2009 roku. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki.

Pokaz filmu „Siostrzeństwo świętej sauny” (Smoke Sauna Sisterhood), reż. Anna Hints połączony ze spotkaniem z reżyserką
W bujnym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Reżyserka Anna Hints opowie o znaczeniu tego miejsca dla estońskiej kultury oraz dyskusji na temat praw kobiet.

Pokaz filmu „Inwigilacja. Dla dobra ogółu” (Total Trust), reż. Jialing Zhang
Film o chińskim państwie inwigilacyjnym. Niepokojąca opowieść o technologii, (auto)cenzurze i nadużyciach władzy w XXI wieku.

Pokaz filmu „Całe to piękno i krew” (All the Beauty and the Bloodshed), reż. Laura Poitras
Niezwykły filmowy portret Nan Goldin – legendarnej fotografki i aktywistki, która obecnie walczy z koncernem farmaceutycznym rodziny Sacklerów, współodpowiedzialnym za kryzys opioidowy w Stanach Zjednoczonych.

W 2023 roku Muzeum POLIN organizuje roczny program "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim". Jego kluczowym elementem będzie otwarcie w kwietniu wystawy czasowej "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim". Cały pogram: https://polin.pl/pl/nie-badz-obojetny-program.

Karnety i akredytacje

Trwa przyjmowanie zgłoszeń akredytacyjnych oraz sprzedaż karnetów na warszawską odsłonę festiwalu. Więcej informacji na stronie www.mdag.pl

Jubileuszowa 20. edycja MDAG odbędzie się w dn. 12-21 maja 2023 roku w kinach w ośmiu polskich miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz online - od 23 maja do 4 czerwca na platformie mdag.pl.

LK
MDAG
Ostatnia aktualizacja:  17.03.2023
Zobacz również
"Emigracja XD" na Canal+. Pierwszy odcinek dostępny za darmo
„Wyrwa” na podstawie książki Chmielarza na ekranach kin
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll