PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas 19. edycji Millennium Docs Against Gravity zostanie zainaugurowany program wspólnych działań festiwalu i nowego partnera – Visa, jednego ze światowych liderów płatności cyfrowych, pod nazwą „For the Future (Dla przyszłości)!” To zarówno patronat nad sekcją Klimat na zmiany, jak i wsparcie Nagrody dla Najlepszego Debiutu oraz całoroczne działania edukacyjne na platformie VOD.MDAG.PL.
W filmach, które będą ubiegały się o nagrodę oraz znajdą się w sekcji pod patronatem Visa, twórczynie i twórcy z całego świata poruszają ważne i aktualne problemy przyszłości naszej planety, integracji społecznej, ale opowiadają także intymne historie swoich bohaterów i bohaterek. Nagroda dla Najlepszego Debiutu to zaangażowanie w przyszłość kina i wsparcie  często bardzo młodych filmowców na początku ich drogi.


Nagroda dla Najlepszego Debiutu
Nowe pokolenie filmowców z całego świata, które prezentuje filmy na Millennium Docs Against Gravity, odważnie pokazuje wyzwania przyszłości, ale też kształtuje język kina. Dlatego tak ważne jest nagrodzenie ich kreatywności i zaangażowania. Niezwykłe jest także międzypokoleniowe jury konkursu, złożone z seniorów oraz licealistów, które co roku zaskakuje niesamowicie głębokimi i przemyślanymi werdyktami, świadczącymi o tym, że zwycięski film dociera ze swoim uniwersalnym przekazem do widzów ponad pokoleniami.

W tegorocznym konkursie znalazło się 11 tytułów, wśród nich dwa polskie - „Lombard” Łukasza Kowalskiego, czyli opowieść o być może największym tego typu miejscu w Europie, które znajdowało się w Bytomiu oraz „Silent Love” Marka Kozakiewicza, pokazujące historię pary dziewczyn wychowujących wspólnie brata jednej z nich na polskiej wsi. Oba filmy zostaną zaprezentowane także w Konkursie Polskim, dodatkowo „Lombard” w Konkursie Głównym festiwalu, podobnie jak „W mroku niepewności" (reż Payal Kapadia), opowiadający o zakazanej miłości dziewczyny i chłopaka, którzy brali udział w protestach przeciwko prawicowemu rządowi w Indiach.


"Silent Love", foto MDAG

Klimat na zmiany - sekcja wskazująca drogę
W sekcji Klimat na zmiany, którą swoim patronatem obejmie Visa, pokazujemy obecną sytuację planety, ale także wszystkie osoby i ruchy, które zmieniają oblicze świata, czyniąc go bardziej zielonym, dostępnym i sprawiedliwym. To wyjątkowo ważne i aktualne filmy, których twórcy i twórczynie oraz bohaterki i bohaterowie często odwiedzają nasz festiwal i spotykają się z publicznością.  

W tym roku w ramach sekcji zostanie zaprezentowany między innymi film „Krowa” - dokumentalne spojrzenie na życie krowy mlecznej o imieniu Luma od zdobywczyni Oscara Andrei Arnold, która będzie gościnie festiwalu i spotka się z publicznością. Z kolei polski film „Simona” Natalii Korynckiej-Gruz to opowieść, która przybliża postać słynnej biolożki i popularyzatorki nauki Simony Kossak oraz zabiera widzów w świat magicznej Puszczy Białowieskiej. Wśród sześciu tytułów w sekcji znalazła się także spektakularnie zrealizowana opowieść o arteriach planety, czyli film „Rzeka” Jennifer Peedom. Zapierające dech w piersiach obrazy rzek uzupełnia w nim poetycki scenariusz napisany przez pisarza Roberta Macfarlane’a i czytany przez Willema Dafoe.

"Simona", fot. MDAG

Akademia Dokumentalna na VOD.MDAG.PL
Swoim całorocznym wsparciem Visa obejmie niezwykły projekt Akademii Dokumentalnej, który w dobie kryzysu zaufania do informacji podawanych w mediach i placówkach oświaty jest unikalnym narzędziem. Za jego pomocą, wspólnie z nauczycielami i uczniami, rodzicami i organizacjami pozarządowymi, z którymi współpracujemy cały rok - jak Amnesty International i WWF - festiwal chce prezentować wypracowane oddolnie metody edukacji i rozwoju. Wdrożenie projektu Akademii na VOD.MDAG.PL jest planowane we wrześniu 2022 r.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 13-22 maja w ośmiu miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl), od tego roku jednym z głównych Partnerów festiwalu jest także Visa.

WRÓB
Millenium Docs Against Gravity
Ostatnia aktualizacja:  18.04.2022
Zobacz również
Film Pawła Łozińskiego z nagrodą kwalifikującą do Oscara
Kreatywna Europa: sprawdź terminy naborów!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll