PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
8 sekcji tematycznych, 50 pełnometrażowych filmów dokumentalnych, po raz 26. w Poznaniu. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA to kompleksowy przegląd współczesnej kondycji kina dokumentalnego, który za pomocą ruchomych obrazów z największą i najszczerszą uwagą opowiada o otaczającym nas świecie. Festiwal odbędzie się w dniach 18 - 23 października.
OFF CINEMA odwiedzi Yuliia Antypova, kierująca na co dzień dużym kinem studyjnym w centrum Kijowa, wciąż zagrożonego wojną. Z Berlina przyjedzie stały bywalec i przyjaciel Festiwalu Andrei Kutsila – białoruski dokumentalista, który po realizacji filmu „Gdy kwiaty nie milczą” nie może wrócić do ojczyzny. Na dużym ekranie będzie też można obejrzeć „Mariupol” w reżyserii Mantasa Kvedaravičiusa – litewskiego reżysera, który zginął podczas realizacji drugiej części dylogii w ostrzeliwanym przez Rosjan Mariupolu. W polskim „Syndromie Hamleta” młoda ukraińska reżyserka teatralna rusza w głąb kraju, poszukując współczesnego Hamleta – reżyser Piotr Rosołowski przyjedzie do Poznania na spotkanie z widzami.

Na otwarcie Festiwalu świetny debiut Bogny Kowalczyk „Boylesque” – o najstarszej w Polsce drag queen. Wiemy, że Planeta B nie istnieje, o czym można będzie się przekonać w filmach zebranych w sekcji „Eco Doc”, gdzie Maciej Fiszer opowie o życiu krów, a Natalia Koryncka--Gruz o zmierzeniu się z Simoną Kossak. Spojrzymy też w górę, w cieszącej się największą popularnością sekcji „Dokumentów górskich”, ale też w stronę „Klasyki Dokumentu” – wrócimy do kultowej trylogii „Qatsi” Godfreya Reggio i debiutu Michaela Moore’a „Roger i Ja”.

Nie zabraknie również immersyjnych „Filmów o filmach”, w tym najnowszego portretu Charliego Chaplina, muzycznych „Dźwięków dokumentu” i najważniejszych dokumentów „Sezonu”. Przy okazji „Pokazów specjalnych” spotkamy się z dokumentalistkami i dokumentalistami oraz obejrzymy wybitne filmy w wyjątkowych warunkach – „De humani corporis fabrica” opowiadający o wnętrzu człowieka zaprezentujemy w Collegium Anatomicum Uniwersytetu Medycznego, a biografię legendarnego włoskiego kompozytora, filmowego „Ennia” Morricone w przestrzeni Akademii Muzycznej. Festiwal będzie, jak co roku, dostępny dla wszystkich: odbędą się pokazy z audiodeskrypcją i spotkania tłumaczone na PJM.

Spotkania literackie to już tradycyjna, wyjątkowa i nie-filmowa sekcja OFF CINEMA. W tym roku odbędą się rozmowy o filmowym Dolnym Śląsku, technikach audiowizualnych w kinie współczesnym, polskim Lwowie i skomercjalizowanym Podhalu. Będzie też okazja do posłuchania konfrontacji autorki książki z filmową adaptatorką dzieła – pisarka Anna Kamińska i reżyserka Natalia Koryncka-Gruz porozmawiają o Simonie Kossak.
MR
Off Cinema
Ostatnia aktualizacja:  11.10.2022
Zobacz również
1. Nano Film Festival - krakowski festiwal startuje 21 października
Znamy program 8. Festiwalu Filmowego Spektrum w Świdnicy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll