PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Z inicjatywy Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Rady i Zarządu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, u zbiegu ulic Hauke-Bosaka i Śmiałej na warszawskim Żoliborzu, w miejscu, w którym żył i pracował, odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Andrzeja Wajdę. Uroczystość odbędzie się w czwartą rocznicę śmierci reżysera „Ziemi obiecanej”, 9 października 2020 roku, o godzinie 13:00.
Upamiętnienie Andrzeja Wajdy ma postać szklanej steli inskrypcyjnej zaprojektowanej przez artystę rzeźbiarza Marka Moderau. Poświęcona reżyserowi tablica stanie się częścią Żoliborskiego Szlaku Tradycji - czyli pocztu tablic upamiętniających ważne dla dzielnicy postacie, wydarzenia i miejsca.

W uroczystym odsłonięciu wezmą udział: Jacek Bromski – Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, którego Prezesem i wieloletnim Prezesem Honorowym był Andrzej Wajda, Paweł Michalec - Burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, Aldona Machnowska-Góra, dyrektor koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej m.st. Warszawy, Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy, Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Maciej Karpiński, który opowie o związkach Andrzeja Wajdy z Żoliborzem oraz Krystyna Janda, która odczyta list Krystyny Zachwatowicz-Wajdy.

Andrzej Wajda, wybitny reżyser filmowy i teatralny, współtwórca polskiej szkoły filmowej, ostatni romantyk polskiego kina. Prezes i wieloletni Prezes Honorowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Cztery filmy artysty: „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z żelaza” i „Katyń” nominowano do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Laureat Złotej Palmy w Cannes, Cezara, Polskiej Nagrody Filmowej – Orła i wielu innych nagród, zrealizował też m.in. tak głośne filmy, jak: „Pokolenie” (debiut), „Kanał”, „Popiół i diament”, „Niewinni czarodzieje”, „Popioły”, „Wszystko na sprzedaż”, „Brzezina”, „Wesele”, „Człowiek z marmuru”, „Pan Tadeusz”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei” i „Powidoki”.

*** Uroczystość otwarta dla mediów. Prosimy o stosowanie się do obowiązujących przepisów epidemicznych. ***
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.10.2020
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Targi CentEast na 36. WFF
Rozpoczyna się 7. WAMA Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll