Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
Transatlantyk to jedyny w Polsce festiwal łączący muzykę i film. Od 10 lat program każdej edycji wypełniają premiery filmów z całego świata oraz znakomite koncerty. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 1-8 października 2020.
KRZYSZTOF KOMEDA BY WOJTEK MAZOLEWSKI
Muzycznym wydarzeniem Festiwalu będzie koncert w Muzeum Śląskim w Katowicach, której jest współorganizatorem jubileuszowego Transatlantyku. W sobotę 3 października 2020 o 20:00. Festiwalowi widzowie usłyszą grupę Wojtek Mazolewski Quintet! Podczas koncertu z materiałem z ostatniej płyty “When Angels Fall” zabrzmią nowe wykonania kompozycji Krzysztofa Komedy. Po światowym sukcesie wcześniejszego albumu „Polka” Mazolewski i jego grupa – czyli Oscar Török (trąbka), Marek Pospieszalski (saksofon), Grzegorz Tarwid (pianino), Kuba Janicki (perkusja), Wojtek Mazolewski (bass) – postanowili przypieczętować sukces, sięgając po ikoniczne utwory, wśród których nie zabrakło „Kołysanki” z „Dziecka Rosemary”, „Crazy Girl”, Astigmatic”, „Ja nie chcę spać” czy tematu muzycznego z kultowego filmu Romana Polańskiego „Dwaj ludzie z szafą”. Muzycy Wojciech Mazolewski Quintet przefiltrowali jednak klasyczne tematy Komedy przez własną wrażliwość, swoje muzyczne fascynacje i doświadczenia, dając im zupełnie nowe, odkrywcze brzmienie. Mazolewski i jego zespół odnaleźli doskonałą równowagę pomiędzy klasycyzującym i bardzo zdyscyplinowanym brzmieniem zespołów Komedy, a swoim unikalnym, autorskim graniem – pełnym improwizacji, energii oraz czerpiącym z tego, co wydarzyło się w jazzie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.
Sam Wojtek Mazolewski wspomina „Przygotowując się do tej płyty, czytałem nuty Komedy, książki i wspomnienia o nim, spotykałem się z ludźmi, którzy go znali, i odwiedzałem miejsca, gdzie mieszkał – od Poznania po Los Angeles. Chciałem poczuć, kim był i jak żył Krzysztof Komeda. To wszystko wzbogaciło ten projekt o świadomość, uczucia i emocje i powoli przynosiło efekty. Aby stworzyć oryginalny materiał, pracowaliśmy z zespołem trzy lata.”
Jak podsumowuje frontman Wojtek Mazolewski Quintet: „To płyta o życiu i śmierci, o przemijaniu i nietrwałości wszystkich rzeczy, a jednocześnie o radości i pięknie świata”.
Publiczność 10. Transatlantyk Festival będzie mogła usłyszeć muzykę z tego albumu na żywo.
Wojciech Mazolewski Quintet
ALL THAT JAZZ...
Natomiast w środę 7 października 2020 o 20:00 w przestrzeniach budynku Łaźni w Muzeum Śląskim o zagra profesjonalny big band jazzowy, czyli powstały przy Teatrze Rozrywki w Chorzowie Big Band Śląski. Złożony z wirtuozów skład pod kierownictwem puzonisty Grzegorza Nagórskiego to zespół, który czerpie z najlepszej tradycji jazzowego grania. Sam Grzegorz Nagórski ma w dorobku kilkadziesiąt nagranych płyt, niezliczone trasy koncertowe w Polsce i za granicą, a od roku 1996 regularnie zajmuje pierwsze miejsce w ankietach JAZZ TOP magazynu „Jazz Forum” w kategorii „najlepszy polski puzonista jazzowy”. Jest profesorem sztuk muzycznych, wykładowcą katowickiej Akademii Muzycznej. Nie dziwi zatem, że Nagórski zgromadził w Big Bandzie Śląskim niezwykle utalentowanych i doświadczonych muzyków, w większości absolwentów legendarnego już „V Wydziału” (obecnie Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach). Jazzowo i filmowo – koncert Big Bandu Śląskiego będzie gratką dla wszystkich miłośników dobrego kina i równie dobrej muzyki. Znakomite tematy filmowe zabrzmią pełnym pięknem swoich kompozycji.
Big Band Śląski
KRÓL JEST TYLKO JEDEN
Szczególnym wydarzeniem w ramach programu dyskursywnego 10. edycji Transatlantyk Festival będzie przygotowane we współpracy z Canal+ spotkanie z twórcami serialu “Król” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego na podstawie bestsellerowej powieści Szczepana Twardocha pod tym samym tytułem.
Szczególnym wydarzeniem w ramach programu dyskursywnego 10. edycji Transatlantyk Festival będzie przygotowane we współpracy z Canal+ spotkanie z twórcami serialu “Król” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego na podstawie bestsellerowej powieści Szczepana Twardocha pod tym samym tytułem.
O tym, jakie są TWARZE KRÓLA, jak zmieniała się postać głównego bohatera od kart powieści, poprzez scenariusz aż po serialowe sceny, rozmawiać będą w Katowicach twórcy koncepcji serialu: autor książki, scenarzysta oraz współautor koncepcji serialu, – Szczepan Twardoch, główny scenarzysta – Łukasz M. Maciejewski oraz producent, współautor koncepcji serialu – Leszek Bodzak. Spotkanie poprowadzi dziennikarz i krytyk filmowy Artur Zaborski.
Premiera ekranizacji “Króla” odbędzie się w listopadzie tego roku, a wszyscy oczekujący serialu mogą w ramach 10. Festiwalu Transatlantyk spotkać się z jego twórcami w Kinoteatrze Rialto w środę 7 października 2020 o godzinie 18:00.
Premiera ekranizacji “Króla” odbędzie się w listopadzie tego roku, a wszyscy oczekujący serialu mogą w ramach 10. Festiwalu Transatlantyk spotkać się z jego twórcami w Kinoteatrze Rialto w środę 7 października 2020 o godzinie 18:00.
DEBATY FESTIWALU TRANSATLANTYK
Kuratorem debat tradycyjnie już towarzyszących festiwalowi jest od kilku lat Rafał Woś, publicysta “Tygodnika Powszechnego”. Tego roku dziennikarz zaprosi widzki i widzów do rozmów o możliwych scenariuszach w trzech obszarach: Transformacja Polski - w piątek 2 października 2020 godz. 16.00 wraz z m.in. Sławomirem Mentzenem, i prof. Adamem Gierkiem zastanowić się będzie można "Czy nasze elity polityczne stają na wysokości zadania w czasie koronakryzysu (i nie tylko)". Z kolei z prof. Grzegorzem Kołodko i Prof. Moniką Kosterą publiczność rozważać będzie kwestie "Transformacji ekonomii". Między dochodem podstawowym a widmem recesji (3 października 2020 godz. 17.00), by wreszcie wraz z Ziemowitem Szczerkiem przeanalizować "Transformację świata". Między geopolitycznym napięciem a Polską od morza do morza (4 października 2020 godz. 17:00). Wszystkie debaty odbędą się w Rondzie Sztuki.
KAZIMIERZ KUTZ A ŚLĄSK – CO DALEJ?
Pierwsza edycja Transatlantyku w województwie śląskim nie mogłaby odbyć się bez wydarzeń poświęconych jednemu z najwybitniejszych Ślązaków ostatniego wieku, czyli Kazimierzowi Kutzowi. W ramach pokazów specjalnych podczas Festiwalu pokazany zostanie jego “Zawrócony”, a gościem Transatlantyku będzie Zbigniew Zamachowski, odtwórca głównej roli w tym filmie.
Jak twórczo wykorzystać na Śląsku dziedzictwo Kazimierza Kutza? W jaki sposób upamiętnić reżysera i jego dorobek? Jak połączyć w podjętych działaniach historię Śląska i polskiego kina z nowoczesnym, świeżym podejściem do tematu? O tym w ramach jubileuszowego Transatlantyku debatować będzie można podczas spotkania w Kinoteatrze Rialto (5 października 2020 o 17:00). Swoimi pomysłami na upamiętnienie Kazimierza Kutza dzielić się będą m.in. Robert Talarczyk - dyrektor Teatru Śląskiego i pomysłodawca Nagrody im. Kazimierza Kutza, Olgierd Łukaszewicz – aktor odkryty przez Kutza, katowicki radny Jarosław Makowski, postulujący m.in. powołanie rady społecznej, która przygotowałaby szeroko zakrojony program upamiętnienia reżysera oraz Aleksandra Klich – autorka biografii Kazimierza Kutza. Spotkanie poprowadzi Marcin Zasada, dziennikarz Dziennika Zachodniego.
BILETY I AKREDYTACJE
W sprzedaży są akredytacje na Festiwal, które umożliwiają zobaczenie wszystkich tytułów (online i offline) oraz udział w spotkaniach i wielu wydarzeniach towarzyszących. Akredytacje dla widzów dostępne są za pomocą serwisu filmowa.net, a ich odbiór możliwy będzie w październiku w centrum festiwalowym.
Bilety indywidualne na seanse offline, w Katowickich kinach studyjnych Rialto i Światowid, czekają w kasach tych kin oraz online (zapraszamy na naszą stronę www oraz do serwisu filmowa.net).
Bilety indywidualne na seanse online, które odbędą się na platformie MOJEeKINO.pl, dostępne są w cenie 15 zł na platformie MOJEeKINO.pl.
MM
Transatlantyk Festival
Ostatnia aktualizacja: 1.10.2020
"Tarapaty 2" - historia dla całej rodziny. Film w kinach
Kino Festiwalu Przemiany w Ninatece
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023