PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
16 września 2020 o godzinie 19 w kinie Kultura odbędzie się pokaz „Naszej małej Polski” Mateja Bobrika, który zainauguruje tegoroczną edycję WARSAW DOC HOT SELECTION - wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane dokumenty ostatnich lat. Od października seanse będą odbywać się także w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.
Wszystkie prezentowane podczas WARSAW DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach Doc Lab Poland, programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji.

Przez najbliższe miesiące widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, wyróżnionego trzema nagrodami na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym „Wieloryba z Lorino” Macieja Cuske oraz głośną „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei.

Program WARSAW DOC HOT SELECTION 2020
Po seansach będą się odbywać spotkania z twórcami prezentowanych dokumentów.

„Nasza mała Polska”, reż. Matej Bobrik  

„Nasza mała Polska” to słodko-gorzka opowieść o kilkunastu młodych Japończykach rozpoczynających studia na Wydziale Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych. Jednym z obowiązkowych zadań studentów drugiego roku jest wystawienie sztuki teatralnej w języku polskim. W filmie obserwujemy proces uczenia się nowego języka przez bohaterów, ale także ich zderzenie z dorosłością i wyobrażeniami, które na jej temat mieli.

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, wydawane w kasie kina, w dniu projekcji, od godz 11:00. Liczba miejsc jest ograniczona. Podczas seansu obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu: reżyserem Matejem Bobrikiem, autorem zdjęć Michałem Stajniakiem oraz producentkami: Agnieszką Dziedzic i Agnieszką Skalską z Koi Studio.

Seans filmu:
16 września - Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23, godzina 19.00

„Wiatr. Thriller dokumentalny”, reż. Michał Bielawski
Nagroda Silver Eye na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie Nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł

Kiedy na Podhalu wieje halny, pozostawia za sobą zniszczone domy i połamane lasy. Gwałtowne skoki ciśnienia wpływają także na samopoczucie ludzi i zwierząt. Zwiększa się przy tym aktywność miejscowej straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Zafascynowani tajemniczym żywiołem twórcy dokumentu obserwują, jak nadejście niszczycielskiej wichury mąci życie kilkorga lokalnych mieszkańców. Przed nami zanurzony w niesamowitej góralszczyźnie film grozy, nieprzewidywalny jak sam halny.

Seanse filmu:
7 października  - Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
15 października - Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20

„Blizny”, reż. Agnieszka Zwiefka

Film koncentruje się na indywidualnych historiach Vetrichelvi i jej przyjaciółek, ukazując mechanizmy, które sprawiły, że te zwyczajne nastolatki wstępowały do organizacji terrorystycznej, nieraz w wieku zaledwie 12 lat. Całe swoje dorosłe życie spędziły na polu bitwy a teraz, po przegranej wojnie, są wykluczone ze społeczeństwa, bez możliwości podjęcia pracy, ułożenia sobie życia. Po spotkaniu z jedną z dawnych wojowniczek - dziś z połową twarzy całkowicie zniszczoną, nie potrafiącą nawet mówić normalnie - Vetrichelvi się załamuje. Wkrótce postanawia założyć organizację wspierającą niepełnosprawne kobiety i próbuje zapomnieć o swojej przeszłości, iść do przodu. Wtedy jednak wychodzą na jaw nowe, mroczne fakty. „Blizny" po raz pierwszy poruszają temat nastolatek siłą wcielanych do Tamilskich Tygrysów i rzucają nowe światło na wciąż nierozwiązany konflikt na Sri Lance. Czy można zacząć nowe życie, gdy było się członkiem organizacji terrorystycznej? I czy Vetrichelvi jest w stanie zmierzyć się z prawdą o tym, jaką rolę one sama odegrała w trakcie wojny?

Seanse filmu:
21 października - Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
29 października - Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20

"Synek", reż. Paweł Chorzępa
Srebrny Lajkonik dla najlepszego filmu dokumentalnego na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym
Nagroda za krótkometrażowy film dokumentalny na 39. Koszalińskim Festiwali Debiutów Filmowych "Młodzi i Film”

Historia trudnej miłości między ojcem a synem oraz nieustającej walki o wolność. Marcin – główny bohater – został skrzywdzony przez rodziców. Matka piła w trakcie ciąży, przez co urodził się z zespołem FAS, a w wieku dwunastu lat został odebrany rodzicom z powodu ich uzależnienia od alkoholu. Dom dziecka zabrał mu dzieciństwo. Mimo wielu złych doświadczeń po osiągnięciu pełnoletności postanowił wrócić do ojca i podjąć próbę zbudowania z nim relacji na nowo. Znalezienie dla siebie własnego miejsca – azylu, jakim okazuje się ptaszarnia – napawają Marcina nadzieją. Jednak nieustająca opieka nad ojcem alkoholikiem wciąż podcina mu skrzydła.

„Jerzy i Jerzy na jeziorach”, reż. Piotr Małecki
Nominacja do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego

Jerzy i Jerzy mają po 83 lata. W wakacje żeglują razem po mazurskich jeziorach. Jeden z nich słabnie. Jego ręce drżą, źle widzi, ma problemy z równowagą. Drugi Jerzy łagodnie opiekuje się kolegą. To może być już ostatnie takie wspólne lato. Słabszy Jerzy jest w domu. To już koniec, lecz wciąż myśli o jachcie czekającym w garażu. Wyrusza więc znów na jeziora, tam spotyka swojego przyjaciela, spędzają beztroski czas na łódkach. Okazuje się jednak, że wszystko to było już tylko wspomnieniem.

Seanse zestawu filmów "Synek" + „Jerzy i Jerzy na jeziorach”:
4 listopada  - Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
12 listopada - Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20

"Wieloryb z Lorino", reż. Maciej Cuske
Srebrny Róg dla Najlepszego Reżysera na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym
Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż
Nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych

Film opowiada historię ludzi, którzy zamieszkują jedno z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do życia miejsc na Ziemi - Półwysep Czukocki. Oddzielony wąską cieśniną od Alaski Półwysep leży na północno-wschodnim krańcu Eurazji, nad Morzem Beringa i Czukockim. Obecnie mieszkają tu Rosjanie, Czukcze i Eskimosi. Film ukazuje, jak starożytna tradycja polowania na wieloryby skupia wokół siebie różnych przedstawicieli lokalnej społeczności.

Seanse filmu:
18 listopada  - Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
26 listopada - Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20
 
„Lekcja miłości”, reż. Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja
Premiera na IDFA w sekcji First Appearance

Główną bohaterką dokumentu jest 67-letnia Jola, kobieta, która po latach nieszczęśliwego małżeństwa postanawia odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Z Włoch, gdzie do tej pory mieszkała, przenosi się do Szczecina, miasta swojego dzieciństwa. Tu nie wszystko układa się tak, jak być może sobie wymarzyła. Są jednak też dobre strony decyzji. Jola realizuje swoje pasje: taniec oraz tworzenie piosenek i wierszy. Wsparciem jest dla niej również przyjaźń.

Seanse filmu:
2 grudnia  - Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
10 grudnia - Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20
MM
Doc Lab Poland
Ostatnia aktualizacja:  15.09.2020
Zobacz również
Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza na Forum Polskich Festiwali Filmowych
Już niedługo rusza Warsaw Doc Hot Selection
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll