PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego to najstarszy, największy i najbardziej prestiżowy w Polsce przegląd filmów o tej tematyce. Odbywa się w Łodzi co 2 lata, począwszy od roku 1980, a od roku 2001 jest realizowany w formule międzynarodowej.
Niezmiennym hasłem Festiwalu jest „Promocja przyrody i krajobrazu Europy”, a mottem tegorocznej XVIII już edycji jest „Bioróżnorodność szansą Ziemi”. Patron Festiwalu – Włodzimierz Puchalski, to legendarny przyrodnik i filmowiec, postać związana przez całe zawodowe życie z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych, w której powstawały jego największe, najbardziej znane i wielokrotnie nagradzane na świecie filmowe perły.

Celem Festiwalu jest popularyzacja dorobku krajowego i międzynarodowego filmu przyrodniczego
i promocja działań edukacyjnych na rzecz zrównoważonego rozwoju i podnoszenia świadomości ekologicznej, poszanowania różnorodności i ochrony środowiska naturalnego.

Tegoroczny, XVIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego odbędzie się w Łodzi w dniach 23-27 września 2020 roku.

Z uwagi na perturbacje związane z epidemią COVID-19 i biorąc pod uwagę bezpieczeństwo uczestników, zdecydowaliśmy o przeniesieniu Festiwalu do przestrzeni wirtualnej – projekcje odbędą się w Internecie, a towarzyszyć im będą transmisje ze Studia Festiwalowego i zaproszeni goście- mówią organizatorzy festiwalu.

Zgodnie z regulaminem w Festiwalu mogą wziąć w nim udział: 1). filmy krótkometrażowe (do 40 minut) i średniometrażowe (40-70 minut) poświęcone przyrodzie Europy, ochronie środowiska naturalnego, koegzystencji człowieka ze światem przyrody oraz zagadnieniom pokrewnym oraz 2). filmy popularnonaukowe i naukowe, dokumentalne, animowane, telewizyjne programy przyrodnicze,
a także inne formy filmowe o czasie projekcji do 60 minut. Na zgłoszenia filmów organizatorzy czekają do 31 lipca 2020 roku.

Z kolei do Młodzieżowego Konkursu Filmu Przyrodniczego dopuszczone będą wyłącznie filmy o czasie projekcji od 3 do 15 minut, zrealizowane przez osoby w wieku od 10 do 20 lat. Filmy w sekcji młodzieżowej można przesłać do 31 lipca 2020 roku.

Główną nagrodą Festiwalu jest Grand Prix im. Włodzimierza Puchalskiego dla najlepszego filmu biorącego udział w konkursie. Przewidywana pula nagród to aż 12 000 EURO. Jury ma również prawo przyznać wyróżnienia, dyplomy honorowe oraz nagrody specjalne nieprzewidziane regulaminem. Wyboru filmów konkursowych dokonuje Komisja Selekcyjna, do której trafiają filmowe produkcje nadsyłane z całego świata. Warto pamiętać, że Festiwal jest przede wszystkim wielkim świętem filmowców, ekologów, przyrodników, fotografów i malarzy, którym bliskie są problemy współczesnego świata i otaczającej nas natury, a na czas konkursu filmowego przyjeżdżają do Łodzi realizatorzy
i producenci filmów oraz organizatorzy festiwali filmowych z wielu krajów.

Festiwal im. Włodzimierza Puchalskiego należy do organizacji ECOMOVE International, zrzeszającej festiwale filmów przyrodniczych z Niemiec, Czech, Słowacji, Rosji, Portugalii, Japonii i Włoch, co przyczynia się do promocji polskiej kinematografii, a szczególnie tej jej specyficznej dziedziny, jaką jest film przyrodniczy. Poza pokazami konkursowymi program Festiwalu wzbogacają różnorodne, oryginalne wydarzenia towarzyszące, w tym wystawy fotografii przyrodniczej w Łodzi i w regionie.
Organizatorami Festiwalu są: Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi i Stowarzyszenie „Film – Przyroda – Kultura”.

Patronat nad Festiwalem objął prof. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grzegorz Schreiber – Marszałek Województwa Łódzkiego i inż. Andrzej Konieczny – Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, a partnerami są m.in. Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Starostwa Powiatowe w Kutnie i w Łowiczu. Patroni medialni to TVP 3 Łódź, Radio Łódź, Magazyn Przyrodniczy „Salamandra” i miesięcznik „Dzikie Życie”.

Więcej szczegółów, regulamin i karta zgłoszeniowa na stronie: www.festiwalpuchalskiego.pl

Zapraszamy do nadsyłania swoich filmów do 31 lipca 2020!


WRÓB
WFO
Ostatnia aktualizacja:  26.07.2020
Zobacz również
Wkrótce otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego
Z tego będzie niezły film: pitchingi Atelier Scenariuszowego już 27 lipca!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll