Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi w tym roku świętuje Jubileusz 75-lecia działalności. Tym samym nadeszła dobra okazja, aby nagrodzić szacowną jubilatkę Gwiazdą w Łódzkiej Alei Gwiazd. Ceremonia odbędzie się 18 kwietnia o godzinie 13:00 na ulicy Piotrkowskiej 66.
WFO była jednym z głównych filarów „Łodzi Filmowej”, zyskując zasłużoną renomę ważnego ośrodka polskiej sztuki filmowej. Zrealizowano w Oświatówce imponującą ilość blisko 5 tysięcy filmów, które zdobyły ponad 1200 nagród festiwalowych. Tylko początkowo były to filmy edukacyjne i popularnonaukowe. Po roku 1956 zaczęły powstawać w wytwórni filmy wszelkich gatunków – w tym dokumentalne, eksperymentalne i fabularne. Domeną Oświatówki stały się filmy przyrodnicze, równie bujnie rozwijał się tu film o sztuce, a osobną i charakterystyczną dla WFO „specjalnością” było produkowanie filmów dla peerelowskiej rzeczywistości nietypowych i niechętnie gdzie indziej realizowanych – filmów nowatorskich, ambitnych artystycznie, noszących wyraźne piętno oryginalnej wyobraźni twórczej.
Po roku 1989, mimo zasadniczych zmian w formule funkcjonowania wywołanych przewrotem politycznym i gospodarczym w Polsce, wbrew rozmaitym przeciwnościom, Wytwórnia utrzymała swój status liczącego się producenta wartościowych filmów. Wielka w tym zasługa kolejnych szefów WFO z trudnego okresu "po przełomie" - Zbigniewa Godlewskiego, Andrzeja Traczykowskiego i Katarzyny Madaj-Kozłowskiej.
Filmy przyrodnicze:
"ŻYWOT CHRUŚCIKA" (2017)
"ZIELONE KORYTARZE" (2020)
Filmy dokumentalne:
"BOLESŁAW MATUSZEWSKI - NIEZNANY PIONIER KINEMATOGTAFII" (2012)
"INTERNOWANI (2013),
"MIASTO KOBIET" (2017)
"ŚWIATŁA PERONÓW" (2020)
"GDY DIABEŁ MIESZKAŁ ZA MIEDZĄ" (2022)
"POLARNICZKI" (2023)
Filmy fabularne i fabularyzowane:
"NIE ROBIĆ GŁUPSTW" (2014)
"NIEKONIECZNIE O JĘDRZEJU" (2016)
"SOLARIS MON AMOUR" (2023) (koprodukcja WFO)
WFO już od kilku lat stale rozbudowuje własną linię digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej materiałów audiowizualnych (taśmy światłoczułe 35, 16 i 8 mm, kasety Betacam itp.). Organizuje także warsztaty edukacji filmowej oraz jest głównym organizatorem renomowanego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, największego przeglądu filmów przyrodniczych w Polsce.
Wysoką rangę artystyczną dorobku WFO i jej zasługi dla kultury narodowej doceniła w roku 2014 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznając Wytwórni Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
LK
WFO
Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024
Złoty Dzik dla Grzegorza Dębowskiego
"Kiler" i spotkanie z Katarzyną Figurą w kinie Kultura w ramach TWKS
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024