PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi w tym roku świętuje Jubileusz 75-lecia działalności. Tym samym nadeszła dobra okazja, aby nagrodzić szacowną jubilatkę Gwiazdą w Łódzkiej Alei Gwiazd. Ceremonia odbędzie się 18 kwietnia o godzinie 13:00 na ulicy Piotrkowskiej 66.
WFO była jednym z głównych filarów „Łodzi Filmowej”, zyskując zasłużoną renomę ważnego ośrodka polskiej sztuki filmowej. Zrealizowano w Oświatówce imponującą ilość blisko 5 tysięcy filmów, które zdobyły ponad 1200 nagród festiwalowych. Tylko początkowo były to filmy edukacyjne i popularnonaukowe. Po roku 1956 zaczęły powstawać w wytwórni filmy wszelkich gatunków – w tym dokumentalne, eksperymentalne i fabularne. Domeną Oświatówki stały się filmy przyrodnicze, równie bujnie rozwijał się tu film o sztuce, a osobną i charakterystyczną  dla WFO „specjalnością” było produkowanie filmów dla peerelowskiej rzeczywistości nietypowych i niechętnie gdzie indziej realizowanych – filmów nowatorskich, ambitnych artystycznie, noszących wyraźne piętno oryginalnej wyobraźni twórczej.

Bliskość łódzkiej Szkoły Filmowej i otwartość Wytwórni na debiutantów sprawiły, że wielu mistrzów polskiego kina rozpoczynało tu swe kariery, choćby Wojciech Jerzy Has, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Komeda, Zbigniew Rybczyński, Grzegorz Królikiewicz, Juliusz Machulski, Jerzy Zieliński, Krzysztof Ptak, Piotr Sobociński, Jacek Bławut, Marek Koterski, Jan Jakub Kolski, Maciej Drygas.
 
Po roku 1989, mimo zasadniczych zmian w formule funkcjonowania wywołanych przewrotem politycznym i gospodarczym w Polsce, wbrew rozmaitym przeciwnościom, Wytwórnia utrzymała swój status liczącego się producenta wartościowych filmów. Wielka w tym zasługa kolejnych szefów WFO z trudnego okresu "po przełomie" - Zbigniewa Godlewskiego, Andrzeja Traczykowskiego i Katarzyny Madaj-Kozłowskiej.

W nowych uwarunkowaniach rynkowych skala produkcji filmowej uległa zmniejszeniu, lecz nie wpłynęło to na jakość powstających w WFO obrazów. W ostatnich  latach WFO wyprodukowała m.in.

Filmy przyrodnicze: 
"ŻYWOT CHRUŚCIKA" (2017)
"ZIELONE KORYTARZE" (2020)
 
Filmy dokumentalne:
 "BOLESŁAW MATUSZEWSKI - NIEZNANY PIONIER KINEMATOGTAFII" (2012)
"INTERNOWANI (2013),
"MIASTO KOBIET" (2017)
"ŚWIATŁA PERONÓW" (2020)
"GDY DIABEŁ MIESZKAŁ ZA MIEDZĄ" (2022)
"POLARNICZKI" (2023)

Filmy fabularne i fabularyzowane:
"NIE ROBIĆ GŁUPSTW" (2014)
"NIEKONIECZNIE O JĘDRZEJU" (2016)
"SOLARIS MON AMOUR" (2023) (koprodukcja WFO)

WFO już od kilku lat stale rozbudowuje własną linię digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej materiałów audiowizualnych (taśmy światłoczułe 35, 16 i 8 mm, kasety Betacam itp.). Organizuje także warsztaty edukacji filmowej oraz jest głównym organizatorem renomowanego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, największego przeglądu filmów przyrodniczych w Polsce.

Wysoką rangę artystyczną dorobku WFO i jej zasługi dla kultury narodowej doceniła w roku 2014 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznając Wytwórni Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
LK
WFO
Ostatnia aktualizacja:  15.04.2024
Zobacz również
Złoty Dzik dla Grzegorza Dębowskiego
"Kiler" i spotkanie z Katarzyną Figurą w kinie Kultura w ramach TWKS
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll