PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  19.11.2019
„Acid Rain” w reżyserii Tomka Popakula – jeden z najbardziej nagradzanych krótkometrażowych filmów animowanych tego roku, wyprodukowany przez Animoon, 18 listopada trafił premierowo na platformę vimeo do kuratorskiej sekcji Staff Pick. Film będzie dostępny na vimeo przez sześć miesięcy.
Innowacyjna animacja Popakula pojawiła się w obiegu festiwalowym w styczniu tego roku, a premierę miała na prestiżowym festiwalu w Rotterdamie a następnie Sundance Film Festival w USA. Od tego czasu film trafił do programu ponad 60 festiwali na całym świecie w tym tak prestiżowych jak m.in. festiwal w Annecy, Ottawie, Nashville, Palm Springs czy Denver. Film zdobył do tej pory 19 nagród w tym Grand Prix i Nagrodę Publiczności festiwalu Animafest Zagreb czy Grand Prix na festiwalach BIAF, GLAS Animation, New Chitose i Animest. Od września tego roku „Acid Rain” jest pokazywany w kinach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w ramach programu Animation Next. Film Popakula bierze także udział w wyścigu oscarowym na obecnym etapie starając się o zakwalifikowanie do shortlisty.

Gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem opada, gdy ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega postać balansującą niebezpiecznie na barierce. Tak poznaje Chudego trochę niezrównoważonego dziwaka. Chudy mieszka w kamperze, którym jeździ załatwiając niekoniecznie legalne sprawunki. Młoda postanawia zabrać się z Chudym. Ich wspólna podróż prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

Film można obejrzeć tutaj:

- „Acid Rain” wynika z mojej fascynacji subkulturą rave i jej ikonografią, zwłaszcza wczesnym latami tej sceny. W filmie chciałem oddać mieszane uczucia fascynacji i obrzydzenia, poczucia wspólnoty i alienacji w tłumie. Zależało mi, by pokazać naiwną duchowość i niski ludzki „brud”, naturę i cywilizację oraz głód kolorów i szarą codzienność w postkomunistycznym krajobrazie Europy Wschodniej – mówi Tomasz Popakul, który jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi, gdzie studiował scenopisarstwo i animację.
 
Swoim „Acid Rain” Popakul przedstawia oryginalny punkt widzenia pozostając wiernym niecodziennej technice animacji, którą opracował reżyserując swoje wcześniejsze filmy „Ziegenort” i „Czerń”. Bezkompromisowość i surowość techniki mogą początkowo onieśmielać, ale jak tylko film nabiera tempa, a jego wizualny potencjał w pełni się ujawnia widz szybko rozumie, że film nie mógłby wyglądać inaczej. Wymagająca i eskcentryczna plastyka filmu odzwierciedla emocjonalne i społeczne zagubienie bohaterów.

Producentami ACID RAIN są Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek z Animoon, którzy na koncie mają produkcję m.in. nagradzanego tryptyku Marty Pajek pt. „Figury niemożliwe i inne historie” w tym trzeciej jego części, która w 2018 roku została zaprezentowana w konkursie krótkometrażowym festiwalu w Cannes. Koproducentem filmu jest Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, a jego produkcję współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za promocję festiwalową filmu odpowiada KFF Sales & Promotion.
AK
Animoon
Ostatnia aktualizacja:  19.11.2019
Zobacz również
fot. Animoon
„Solid Gold” w wersji książkowej
Zobacz galerię zdjęć z „Solid Gold”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll