PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Trzy polskie filmy zostały zakwalifikowane do konkursów krótkich metraży na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali na świecie - Sundance Film Festival. Polskę reprezentować będą: fabuła "Deer Boy" Katarzyny Gondek, animacja "Czerń" Tomasza Popakula oraz film dokumentalny "Wolta" Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały, którego producentem jest Studio Munka działające przy SFP.

"Wolta" przedstawia historię 12letniej Zuzi, która od kilku trenuje woltyżerkę. Ze względu na wiek i budowę, podnoszona jest przez starsze, silniejsze koleżanki. Jest „górną”, zwieńczeniem akrobatycznej piramidy. Rozpoczyna się kolejny sezon. W trakcie treningów okazuje się, że figury z udziałem Zuzi nie mają już gracji i lekkości. Starsze zawodniczki w końcu przyznają, że Zuzia urosła i nie mają siły podnieść jej do góry. Staje się jasne, że jeśli Zuzia chce zostać w drużynie będzie musiała znaleźć nową rolę w grupie. Swoją światową premierę "Wolta" miała w kwietniu podczas Hot Docs w Kanadzie. Koproducentem i producentem wykonawczym filmu jest Moth Films. Promocję międzynarodową filmu wspiera Krakowska Fundacja Filmowa.


Kadr z filmu "Wolta", fot. Studio Munka SFP


"Wolta" jest jedynym dokumentem z Polski, który znalazł się w tegorocznym konkursie shortów i kolejnym ze Studia Munka, który znalazł się w programie Sundance. W 2013 roku dokument Grzegorza Zaricznego „Gwizdek” otrzymał w Sundance Grand Prix, a dwa lata później „Obiekt” Pauliny Skibińskiej – nagrodę specjalną jury. Na tym jednym z najważniejszych świecie festiwali kina niezależnego pokazywany były także inne dokumenty ze Studia Munka-SFP: „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka oraz „Więzi” Zofii Kowalewskiej.


Kadr z filmu "Deer Boy", fot. materiały prasowe


„Deer Boy” to po „Figurze” już drugi film w reż. Katarzyny Gondek, który pokazany zostanie na Sundance Film Festival. Film Katarzyny Gondek to opowieść o synu myśliwego, który urodził się z jelenimi rogami i o kilku zwyczajach, które towarzyszą zabijaniu tego, co kochamy.W ekipie filmowej znalazło się zresztą więcej twórców, którzy swoje produkcje pokazywali na tym festiwalu. Autorem zdjęć do „Deer Boy-a” jest Maciej Twardowski, a za postprodukcję dźwięku wspólnie z Ivanem Zelic-iem odpowiedzialny jest Marcin Lenarczyk. Obaj znani są z nagrodzonego w ubiegłym roku na Sundance filmu Michała Marczaka – „Wszystkie nieprzespane noce”. Dla drugiej reżyserki filmu Kasi Szczerby to już trzecie Sundance, z kolei montażysta filmu Jarek Piekarski pojawi się w konkursie po raz drugi.


W „Deer Boy” główne role w filmie zagrali Janusz Chabior, Katarzyna Śnieżka-Sobiszewska, Eryk Maj oraz Mieszko Czachor. 15-minutowy film jest polsko-chorwacko-belgijską koprodukcją. Wiodącymi producentami filmu są Paweł Kosuń i Agnieszka Janowska z Centrala Film. Koproducentami filmu są belgijski Bekke Films, chorwacki Motion oraz Stern Pictures, Alchemiq Studio, Studio Fandando, Studio PUK oraz The Fridge.


Kadr z filmu "Czerń", fot. materiały prasowe


"Czerń" jest polsko-japońską koprodukcją i opowiada o parze astronautów uwięzionych na stacji orbitalnej w wyniku toczącej się bardzo szybko wojny nuklearnej na dole. Stracili kontakt z Ziemią, wszystkie próby nawiązania łączności pozostały bez odpowiedzi. Wszystko co mogą teraz zrobić, to oglądać grzyby atomowe na powierzchni Ziemi i próbować jakoś przeżyć razem. Animacja była już pokazywana na 40 międzynarodowych festiwalach. Tomasz Popakul jest absolwentem  PWSFTviT w Łodzi na kierunku animacja i efekty specjalne. Równolegle przez rok studiował też  scenariopisarstwo. Zrealizował 8 krótkometrażowych filmów animowanych, a jego "Ziegenort" był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach i zdobył liczne nagrody na całym świecie.


Sundance Film Festival odbędzie się w dniach 18-28 stycznia 2018 r. w Park City w stanie Utah.

 

MR
Sundance, PISF, Studio Munka
Ostatnia aktualizacja:  5.12.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Historia miłości w czasach selfie. „Serce miłości” na Kinokozetce
Trzy nominacje do nagród Annie dla "Twojego Vincenta"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll