PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na ekranach kin cały czas można oglądać ekranizację bestsellerowej powieści Marcina Szczygielskiego, pt. "Czarny Młyn". To doskonałe kino rozrywkowe, które ma mądry przekaz. Twórcą filmu jest Mariusz Palej, autor docenionego w Polsce i za granicą „Za niebieskimi drzwiami”.
Iwo i grupa jego przyjaciół mieszkają w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Życie chłopaka jest dodatkowo skomplikowane, bo jego młodsza siostra Mela wymaga szczególnej opieki. Żądnych przygód przyjaciół zaczynają fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria dziwnych zdarzeń. Odkrywają, że w Młynie żyje tajemnicza siła, która może stanowić ogromne zagrożenie. Aby się jej przeciwstawić, dzieciaki będą musiały trzymać się razem. Nic jednak nie jest w stanie przygotować ich na zaskakujący finał walki. Ważną rolę odegra w nim nie tylko coraz bardziej dojrzały i odpowiedzialny Iwo, wspierany przez Piotrka i Natalkę, między którymi rodzi się uczucie. Niespodziewany wpływ na bieg wydarzeń będzie miała także Mela, której pozorna słabość okaże się niezwykłym darem.

"Obcowanie ze sztuką otwiera w człowieku pokłady abstrakcyjnego myślenia, wrażliwości i emocjonalności. Uczy, otwiera, uwrażliwia… Kino to też bezpieczny sposób na uczenie się świata. W sztuce możemy też oswajać złe emocje i lęki. Jest to istny trening emocjonalnych, ale w bezpiecznych warunkach. Młodzi ludzie mają psychologiczną potrzebę takiego bezpiecznego oswajania świata w literaturze, filmie... sztuce - mówi Mariusz Palej, reżyser filmu.



Historia Iwa, jego niepełnosprawnej siostry Meli i ich przyjaciół poruszyła również widzów wielu filmowych festiwali i została doceniona przez selekcjonerów między innymi takich imprez jak: 38. Międzynarodowy Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!, a także Schlingel International Festival czy Moscow International Children's Film Festival.


Na ekranie zobaczymy obok wspaniałych aktorów młodzieżowych – Mateusza Winka ("Listy do M."), Iwa i Borysa Wicińskich, Poli Galicy-Galoch, Michała Lupy oraz Oliwii Ogorzelskiej, występują m.in. Marcin Dorociński, Janusz Chabior i Magdalena Nieć.
MR
Mówi Serwis
Ostatnia aktualizacja:  7.09.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
46. FPFF. Jak będzie wyglądał tegoroczny festiwal?
Filemy i Lemacje. Urodzinowy weekend z Lemem w Łodzi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll