PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła oficjalną listę krótkich filmów animowanych kwalifikujących się do ubiegania się o shortlistę, nominację, a w końcu o Oscara® w kategorii Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy 2020. Na liście znalazł się film animowany Tomka Popakula „Acid Rain”.
Według wczesnych przewidywań amerykańskich krytyków filmowych polska animacja w reż. Tomka Popakula „Acid Rain” (prod. Animoon, 2019) ma szansę zdobyć Oscara®. Portal The Awards Circuit, który przewiduje nagrody oscarowe już od ponad 10 lat, umieścił film Popakula jako najbardziej prawdopodobnego zdobywcę Oscara® w kategorii Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy. Animacja miałaby pokonać filmy Nikki Schuster, Davida Nessla czy Aggie Pak Yee Lee.

Aby dowiedzieć się więcej kliknij TUTAJ.

Akcja filmu dzieje się gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem opada, gdy ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega postać balansującą niebezpiecznie na barierce. Tak poznaje Chudego trochę niezrównoważonego dziwaka. Chudy mieszka w kamperze, którym jeździ załatwiając niekoniecznie legalne sprawunki. Młoda postanawia zabrać się z Chudym. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

Tomasz Popakul jest absolwentem Wydziału Animacji PWSFTviT w Łodzi. Studiował też scenariopisarstwo. Do tej pory zrealizował kilka filmów, z czego dyplomowy "Ziegenort" był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach i zdobył liczne nagrody na całym świecie.

Producentem „Acid Rain” jest uznane polskie studio Animoon, które specjalizuje się w produkcji serii animowanych oraz filmów krótko - i pełnometrażowych. To nie pierwsze doświadczenie Animoon z Oscarami. Ich poprzednia produkcja, „Magiczna Zima Muminków”, znalazła się na tzw. długiej liście oscarowej w 2018 roku w trzech kategoriach – Najlepszy Film Animowany, Najlepsza Muzyka i Najlepsza Piosenka. Za wyprodukowane filmy Animoon otrzymało już ponad 50 prestiżowych nagród i wyróżnień, a filmy studia były pokazywane na całym świecie w programach największych i najbardziej prestiżowych festiwali, takich jak Cannes, Sundance, Rotterdam IFF czy szczególnie kluczowego dla animacji – festiwalu w Annecy.

Film „Acid Rain”, który jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i koprodukowany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA) zdobył już spore uznanie na całym świecie. To najczęściej pokazywany i nagradzany polski krótki film animowany w 2019 roku. Do tej pory został zaprezentowany na ponad prawie 60 festiwalach, w tym na 6 ważnych imprezach w USA i zdobył 17 nagród. Swoją premierę światową miał podczas Festiwalu Filmowego w Rotterdamie, a amerykańską podczas festiwalu Sundance, gdzie zdobył nagrodę Vimeo Awards. Dzięki prestiżowym selekcjom w USA jest rozpoznawalny przez branżę za oceanem. Obecnie film można oglądać także w amerykańskich, a wkrótce także kanadyjskich kinach, w ramach programu Animation Next.

Dzięki Grand Prix zdobytym na festiwalu AnimaFest Zagreb film może ubiegać się o kwalifikację do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej i rozpoczął tzw. ścieżkę oscarową. Za kampanie promocyjną ze strony polskiej odpowiada Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, która współpracowała m.in. przy kampanii promocyjnej krótkometrażowego filmu dokumentalnego "Joanna", który w 2015 roku zdobył Nominację do Oscarów oraz pełnometrażowego dokumentu "Komunia" Anny Zameckiej, który w 2019 roku znalazł się na shortliście oscarowej i walczył o nominację.
AK
Animoon
Ostatnia aktualizacja:  22.10.2019
Zobacz również
fot. Animoon
Oleg Sencow z Orłem za Odwagę i Niezłomność
Zakończył się 27. Seattle Polish Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll