PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  29.10.2019
Festiwal rozpocznie rumuńska prapremiera najnowszego filmu Agnieszki Holland – „Obywatel Jones” i jazzowy koncert zespołu Wojtek Mazolewski Quintet. 15. edycja Festiwalu Polskich Filmów CinePOLSKA w Bukareszcie potrwa do 3 listopada 2019 roku.
Festiwal zainauguruje koncertu zespołu Wojtek Mazolewski Quintet (WMQ), który odbędzie się 29 października 2019 roku w Klubie Control w Bukareszcie. Usłyszymy nowy program kwintetu, wypełniony muzyką słynnego polskiego kompozytora, pioniera nowoczesnego jazzu - Krzysztofa „Komedy” Trzcińskiego (1931-1969), autora muzyki do wielu filmów Romana Polańskiego, w tym m.in. do „Dziecka Rosemary” i „Noża w wodzie”.

Piątka artystów tworzących WMQ (Wojtek Mazolewski, Marek Pospieszalski, Kuba Janicki, Marcel Baliński, Cyprian Baszyński), którzy koncertowali w ostatnich latach w Rumunii m.in. na Gărâna Jazz Festival i w Bukareszcie - przywraca muzykę w całkowicie nowej aranżacji.

- WMQ znakomicie wybrzmiewa na płytach. Ich „Polka” została uznana za jedną z pięciu najlepszych płyt jazzowych 2018 roku przez prestiżowy amerykański magazyn „DownBeat Magazine”, jednak jego największą siłą są koncerty na żywo - mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który zaprosił zespół do Rumunii. - Niczym energetyczna bomba są one mieszanką świetnej szkoły jazzowego grania z nowoczesnym brzmieniem, które porusza współczesnego odbiorcę - dodaje.

Pokazy filmowe CinePOLSKA rozpoczną się w Bukareszcie 30 października 2019 roku w kinie Elvire Popesco od rumuńskiej prapremiery najnowszego filmu Agnieszki Holland "Obywatel Jones" („Mr. Jones”). Holland opowiada w nim niezwykle aktualną, opartą na prawdziwych zdarzeniach, historię walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa walczącego o prawdę w czasach stalinizmu i Wielkiego Głodu na Ukrainie. W epoce zalewających nas fake newsów i kryzysu mediów tradycyjnych, przesłanie tego filmu jest wyjątkowo aktualne.

Film polskiej reżyserki miał premierę na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Berlinie, we wrześniu 2019 roku zdobył Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, jest też wśród filmów nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej 2019, której laureatów poznamy 7 grudnia.

W czasie festiwalu CinePOLSKA widzowie zobaczą sześć najciekawszych polskich filmów ostatnich miesięcy (wszystkie z rumuńskimi napisami, niektóre projekcje także z napisami angielskimi) nagradzanych na światowych festiwalach, w tym w Sundance i Cannes. CinePolska pokaże „Zabawę zabawe” Kingi Dębskiej, „Fugę” Agnieszki Smoczyńskiej, "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha, „Juliusza” Aleksandra Pietrzaka i "Kler" Wojtka Smarzowskiego.

PROGRAM FESTIWALU:

29.10.2019, godz. 20.00, Klub Control - koncert WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET

30.10.2019, godz. 20.00 - oficjalne otwarcie: OBYWATEL JONES (reż. Agnieszka Holland) - UWAGA! Film będzie miał wyłącznie rumuńskie i angielskie napisy, a jest grany w większości po angielsku. Nie będzie napisów w języku polskim.

31.10.2019, godz. 20.30 - ZABAWA ZABAWA (reż. Kinga Dębska) - film w języku polskim, z napisami w języku rumuńskim i angielskim.

1.11.2019, godz. 18.30 - SŁODKI KONIEC DNIA (reż. Jacek Borcuch) - UWAGA! Film będzie miał wyłącznie rumuńskie i angielskie napisy, a jest grany w większości po włosku. Nie będzie napisów w języku polskim.

2.11.2019, godz. 18.30 - JULIUSZ (reż. Aleksander Pietrzak) - film w języku polskim, z napisami w języku rumuńskim i angielskim.

2.11.2019, godz. 20.30 - KLER (reż. Wojciech Smarzowski) - film w języku polskim, z napisami w języku rumuńskim i angielskim.

3.11.2019, godz. 20.30 - FUGA (reż. Agnieszka Smoczyńska) - film w języku polskim, z napisami w języku rumuńskim i angielskim.

Więcej informacji na stronie festiwalu:

Organizatorem Festiwalu Filmu Polskiego CinePOLSKA jest Instytut Polski w Bukareszcie wraz z partnerami: Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, Kinem Elvire Popesco (Instytut Francuski), lubem Control.
AK
CinePOLSKA
Ostatnia aktualizacja:  29.10.2019
Zobacz również
fot. CinePOLSKA
Nowy film Bartosza M. Kowalskiego wkrótce w kinach
"Boże ciało" z nagrodą publiczności Tofifest
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll