PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Po raz 38. Koszalin zamieni się w stolicę polskiego kina. Tegoroczny Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” potrwa do 15 czerwca.
W tym roku do selekcji w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych nadesłano 13 filmów, spośród których 10 powalczy o najważniejszą statuetkę: Wielkiego Jantara. - Przede wszystkim trzy filmy zostaną pokazane premierowo: "Eastern" Piotra Adamskiego, "Nic nie ginie" Kaliny Alabrudzińskiej oraz "Zgniłe uszy" Piotra Dylewskiego - mówi Janusz Kijowski, dyrektor programowy festiwalu. - Warto wspomnieć, że ten ostatni film powstał niezależnie - reżyser jest też producentem. Poza tym siedem tytułów, które na swoim koncie mają już podróże festiwalowe, jak "Nina" Olgi Chajdas, "Juliusz" Aleksandra Pietrzaka czy np. "Via Carpatia" Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona. To będzie naprawdę świetny konkurs - jestem bardzo zadowolony z tegorocznej selekcji.

Z kolei do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych zgłoszono w tym roku rekordową liczbę filmów: 215, z czego 37 animacje, 46 dokumentów i aż 124 fabuły! O nagrody powalczy 65 filmów. - Filmy, które wybraliśmy do konkursu, są najwyższej klasy, jeżeli chodzi o warsztat. Młodzi ludzie chyba rodzą się już z umiejętnościami montażu, prowadzenia kamery, czy pracy z aktorem - podkreśla Kijowski.

14 filmów zakwalifikowanych do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych to produkcje Studia Munka. Są to dokumenty: „19.91”, „Love 404”, „Koniec sezonu” i „Tańczę dla ciebie” Katarzyny Lesisz, animacje: „Re-cycle” i „Story”, fabularne „trzydziestki”: „Chłopcy z motylkami” Marcina Filipowicza, „Egzamin” Bartosza Paducha, „Festyn” Grzegorza Krawca, „Marcel” Marcina Mikulskiego oraz „Moje serce”, „Okno z widokiem na ścianę”, „Pustostan”, „Tak jest dobrze”. Filmy powalczą o Jantary za najlepszą fabułę, dokument i animacje oraz za zdjęcia i dźwięk.

Przewodniczącą jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych została Joanna Kos-Krazue. Wraz z nią najlepsze filmy pełnometrażowe wybiorą: aktor, laureat ubiegłorocznego Jantara za najlepszą rolę męską - Grzegorz Damięcki, operator Radek Ładczuk, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy w Warszawie Joanna Rożen-Wojciechowska oraz producent, scenarzysta i dramaturg Krzysztof Rak.

Z kolei reżyser głośnej "Cichej Nocy" oraz licznych krótkich metraży, w tym nagrodzonych w Koszalinie  "60 kilo niczego" Piotr Domalewski będzie przewodniczył jury Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych. O tym do kogo trafią nagrody za najlepsze krótkie metraże zdecydują również: reżyserka Emi Buchwald - ubiegłoroczna laureatka festiwalu Młodzi i Film za film "Heimat", przedstawicielka stacji Canal+ Alicja Gancarz, graficzka Julia Mirny oraz laureat Jantara za najlepsze zdjęcia do filmu "Królewicz Olch" - operator Adam Palenta.

Festiwal Młodzi i Film to nie tylko konkursy, ale również pokazy pozakonkursowe w sekcjach: Debiut zagraniczny, Na dłuższą metę. Debiut dokumentalny, retrospektywy czy pokazy filmów jurorów oraz pokazy specjalne. Nierozerwalną częścią festiwalu są spotkania „Szczerość za szczerość” z ekipami filmów konkursowych. Od kilku lat program bogaty jest również w spotkania branżowe dla uczestników festiwalu. Obowiązkowym punktem programu Festiwalu Młodzi i Film jest autorski cykl spotkań Macieja Buchwalda „Zawód: aktor”. W tym roku jego gośćmi będą Joanna Brodzik (środa, 12.06), Maria Peszek (czwartek, 13.06) oraz Andrzej Seweryn (piątek, 14.06).

Podczas festiwalu odbędzie się Retrospektywa zmarłego w 2018 roku wybitnego reżysera Piotra Szulkina. Wśród filmów Szulkina pokazany zostanie między innymi jego pełnometrażowy debiut fabularny z 1979 roku - "Golem". Film w 1980 roku otrzymał podczas Festiwalu w Koszalinie Nagrodę Dziennikarzy. Ponadto w Retrospektywie znalazły się m.in.: "Wojna światów - następne stulecie" z 1981 roku, która zdobyła liczne nagrody na międzynarodowych Festiwalach, uniwersalna refleksja o człowieku i społeczeństwie "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji", czy inspirowana m.in. „Pięknością dnia” Luisa Buñuela adaptacja powieści Krystyny Kofty - "Femina".

38. Festiwal Młodzi i Film odbędzie się w dniach 10-15 czerwca w Koszalinie. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Festiwal współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego.
AK
Młodzi i Film
Ostatnia aktualizacja:  7.06.2019
Zobacz również
fot. Młodzi i Film
Zwycięzcy 8. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy
Zobacz, kto wygrał w Tarnowie!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll