PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  24.08.2023
80 filmów, 60 gości i 20 wydarzeń czekają na widzów Festiwalu Kamera Akcja. Jedyny łódzki festiwal filmów fabularnych odbędzie się od 12 do 15 października.
Hitem tegorocznej sekcji „Krytyczne premiery” będzie „How To Have Sex” Molly Manning Walker, zwycięzca sekcji Un Certain Regard na tegorocznym Cannes. Debiut brytyjskiej reżyserki koncentruje się na losach Tary (Mia McKenna-Bruce), która wraz z przyjaciółkami rozpoczyna wakacje życia, wypełnione alkoholem, rozmowami o seksie, chłopakach i szkole. Dzieło Molly Manning Walker to kolejny filmowy głos pokolenia Z, które poszukuje bliskości i zrozumienia, a jednocześnie odczuwa silną presję rówieśników związaną z wchodzeniem w dorosłość. Efektowna forma wizualna filmu może przypominać kino spod znaku Gaspara Noégo („Climax”) czy Julii Ducournau („Titane”).

Na szczególną uwagę zasługuje również pokaz premierowy filmu „The Delegation” (reż. Asaf Saban) z udziałem twórców zorganizowany we współpracy z Łódź Film Commission. Tytuł ten pierwszy raz pokazywany był na tegorocznym Berlinale. Liczba pokazów w Polsce jest ograniczona, warto więc zarezerwować czas, aby nie umknął on uwadze. „The Delegation” to opowieść o grupie izraelskich nastolatków, którzy przyjeżdżają do Polski na wycieczkę śladami miejsc pamięci o Holocauście. Film jest poruszającym i wnikliwym spojrzeniem na złożone problemy izraelsko-polskich relacji, a także ważną lekcją historii i potężnym apelem o zrozumienie oraz pojednanie.

Czułe filmy o miłości
Inny ważny tytuł wśród „Krytycznych premier” to „Opadające liście” Akiego Kaurismäkiego – specjalny ukłon w stronę tych, którzy poszukują czułości i filmowego przytulenia. Ta nagrodzona w Cannes w 2023 opowiada historię dwójki zagubionych bohaterów, randkujących na filmach Jarmuscha i uczestniczących w występach karaoke. Kaurismäki kreśli w „Opadających liściach” opowieść niczym Charlie Chaplin – pełną serdeczności, szacunku do człowieka i ciepła, które jest w stanie rozgrzać nawet zimną Finlandię.

Równie ujmujący w formie jest debiut Charlotte Wells „Aftersun”. To jeden z najpiękniejszych portretów rodzicielstwa we współczesnym kinie. Wells stworzyła historię na bazie ulotnych wspomnień, opowiadając o budowaniu relacji ojca z córką, dojrzewaniu i chorobie. Na ekranie zobaczymy nominowanego do Oscara za swoją rolę Paula Mescala w duecie z debiutującą na wielkim ekranie Frankie Corio, którą okrzyknięto odkryciem roku. Za film odpowiada wytwórnia A24 („Bo się boi”, „Midsommar. W biały dzień”, „The Lighthouse”), będąca znakiem nowatorskości oraz poszukiwania narracji przekraczających granice konwencji.

W programie sekcji A24 widzowie znajdą także „Poprzednie życie” debiutującej pełnym metrażem Celine Song. Film stał się od pierwszych pokazów fenomenem, zbierając najwyższe oceny na IMDB (8,3/10) i Rotten Tomatoes (97%). To uosobienie kina love story, które przywołuje ducha trylogii Richarda Linklatera i najlepszych nowojorskich opowieści filmowych. Okrzyknięte przez amerykańską krytykę filmową „najlepszym filmem roku” dzieło Song to kino, które potrafi wzruszyć każdego.

Festiwal rozmów i dyskusji
Punktem kulminacyjnym każdej edycji Kamery Akcji są rozmowy wokół najbardziej aktualnych tematów branży filmowej. W spotkaniach z widzami wezmą udział wielokrotnie nagradzane twórczynie, reżyserki oraz krytyczki filmowe – wśród nich Kinga Dębska („Moje córki krowy”, „Zupa nic”), której najnowszy film „Święto ognia” powstał w oparciu o uhonorowany nagrodą literacką im. Norwida książkowy bestseller 2021 roku autorstwa Jakuba Małeckiego oraz Olga Chajdas – zdobywczyni laurów na MFF w Rotterdamie oraz FPFF w Gdyni, autorka takich produkcji, jak „Nina”, „1983”, „Wataha”, a także najnowszego, postpunkowego dramatu psychologicznego „Imago” z przebojową Leną Górą („Roving Woman”) w roli głównej.

Gościnią Kamery Akcji będzie także Natasza Parzymies – wschodząca gwiazda kina, której internetowy serial „Kontrola” obejrzano ponad 40 milionów razy. Uczestników festiwalu nie może ominąć też spotkanie z Agnieszką Dziedzic, producentką filmu „The Delegation”, założycielką Koi Studio, producentką kreatywną w Aurum Film. Wśród gości nie zabraknie krytyczek filmowych m.in. Julii Taczanowskiej, związanej z Filmwebem, współprowadzącej podcast „Mam parę uwag” czy Marioli Wiktor - korespondentki zagranicznych festiwali takich jak Cannes, Berlinale, Wenecja czy Karlove Vary, a od 2001 roku członkini FIPRESCI, prestiżowej międzynarodowej organizacji zrzeszającej krytyków filmowych z całego świata.

14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi oraz od 16 do 19.10.2023 online na platformie Think Film.

Więcej informacji na www.kameraakcja.pl
LK
Kamerea Akcja
Ostatnia aktualizacja:  24.08.2023
Zobacz również
Ostatnie dni zbiórki na Kino na Granicy
Łukasz Żal otrzyma nagrodę na festiwalu w Toronto
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll