PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pojawił się zwiastun "Święta ognia". Nowy film w reżyserii Kingi Dębskiej wejdzie do kin 6 października. Wcześniej powalczy o nagrodę w Konkursie Głównym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
- „Święto ognia” przyniesie widzom wiele wzruszeń i oczyszczającego śmiechu, ale też zderzy ich z trudnymi pytaniami - mówi Kinga Dębska, reżyserka i wiceprezeska SFP. - To będzie zupełnie inny film niż wszystkie moje poprzednie. Naprawdę. Jest z pewnością najbogatszy formalnie, najbardziej wymagający narracyjnie, bo i różne czasy, i taniec, i porażenie mózgowe. Dużo wzruszeń i emocji towarzyszyło okresowi zdjęciowemu, wszyscy mieliśmy poczucie, że obcujemy z czymś ważnym i niemal mistycznym. Jedno jest pewne – świat po seansie będzie wyglądał inaczej. Cała ekipa miała poczucie, że ten film nas wszystkich jakoś zmienił. Na lepsze - dodaje reżyserka.


Główną bohaterką jest Anastazja (Paulina Pytlak) - uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku 20-latka. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma ze starszą siostrą Łucją (Joanna Drabik) – wschodzącą gwiazdą Baletu Narodowego, będącą u progu wielkiej kariery. Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek (Tomasz Sapryk). Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina (Kinga Preis). To za jej sprawą Anastazja i jej bliscy odkryją radość życia, poznają siebie na nowo, a przy okazji staną twarzą w twarz z rodzinną tajemnicą, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie.

- Na widzów czeka prawdziwe święto kina! Piękna historia, dużo emocji, świetna obsada i reżyseria Kingi Dębskiej są, moim zdaniem, przepisem na sukces. Wierzę, że udało nam się zrealizować film dorównujący poziomem najwybitniejszym projektom zrealizowanym przez Opus Film - mówi producent filmu Piotr Dzięcioł.

W głównych rolach zobaczymy debiutującą studentkę Akademii Teatralnej Paulinę Pytlak i tancerkę Baletu Narodowego Joannę Drabik, którym towarzyszyć będą: Tomasz Sapryk, Kinga Preis, Karolina Gruszka, Katarzyna Herman i Mariusz Bonaszewski. Producentem „Święta ognia” jest Opus Film – studio odpowiedzialne za spektakularne, międzynarodowe sukcesy polskiego kina, w tym uhonorowaną Oscarem dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego „Idę” oraz nagrodzoną w Cannes „Zimną wojnę”.
 
Pomysłodawcą ekranizacji powieści Jakuba Małeckiego jest producent filmu Piotr Dzięcioł. Zestawienie twórców dopełniają: operator – Witold Płóciennik, scenograf – Wojciech Żogała, montażysta Jarosław Kamiński, kompozytor – Bartosz Chajdecki, kostiumografka – Dorota Roqueplo oraz choreograf – Jacek Przybyłowicz. Partnerem produkcji jest Teatr Wielki – Opera Narodowa. Koproducentami filmu są: CANAL+ Polska, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Axi Immo Group Sp. z o. o. oraz Łódzki Fundusz Filmowy. Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 - Nigdy nie wyobrażałem sobie, że któraś z moich książek mogłaby zostać zekranizowana, dlatego kiedy Piotr Dzięcioł napisał do mnie, że chciałby nakręcić film na podstawie „Święta ognia”, a później okazało się, że reżyserią zajmie się Kinga Dębska, trochę w to wszystko nie wierzyłem. Moja rola w tej ogromnej produkcji polegała przede wszystkim na ekscytowaniu się, trzymaniu kciuków i radosnym wyczekiwaniu każdej informacji od Piotra i od Kingi. Za każdym razem, kiedy dostawałem od nich wiadomość, miałem ochotę przed jej otwarciem jakoś elegancko się ubrać. W trakcie zdjęć każdego wieczora otrzymywałem plan pracy na kolejny dzień i mój ulubiony rytuał polegał na wyobrażaniu sobie, co w danej chwili robią członkowie ekipy i aktorzy. Kilka razy byłem na planie, gdzie patrzyłem z jakiegoś kącika na to, co się dzieje i płakałem, starając się to ukrywać. Możliwość przyglądania się z bliska skomplikowanej pracy wszystkich tych ludzi, ze wspaniałą Kingą Dębską na czele, było dla mnie przeżyciem, którego nie zapomnę - mówi Jakub Małecki, autor książki

- Bardzo ucieszyła mnie propozycja ponownej współpracy z reżyserką Kingą Dębską, z którą spotkaliśmy się już wcześniej przy okazji filmu "Moje córki krowy". W przypadku "Święta ognia" od samego początku wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z niezwykłym, delikatnym tematem, poruszającym najczulsze struny ludzkiej wrażliwości. Największym wyzwaniem w komponowaniu muzyki do tego filmu było tytułowe „Święto ognia”. Zdecydowaliśmy, że będzie to specjalnie napisany utwór baletowy. Najpierw myśleliśmy o bardziej kameralnej i minimalistycznej stylistyce, ale ostatecznie zdecydowaliśmy, że będzie to duża muzyka symfoniczna. Mam nadzieję, że widzowie to docenią, a film znajdzie miejsce w ich sercach, bo my oddaliśmy temu przedsięwzięciu nasze - mówi Bartosz Chajdecki, kompozytor muzyki do filmu.

- Ten film wyróżnia wielka wrażliwość na człowieka, temat i sposób prowadzenia narracji. Widzowie powinni oczekiwać pięknej historii. Pełnej miłości, ciepła, humoru i wzruszeń. Takiej emocjonalnej huśtawki.  
Zapraszając Państwa do kina, mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że „Święto ognia” będzie dla całych rodzin. Jego największą siłą jest miłość - dodaje Tomasz Sapryk, aktor.
LK
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  15.09.2023
Zobacz również
Przegląd Janusza Głowackiego. Obserwował, pisał i żył ciekawie
Zbliża się Forum Kreatywności. Weź udział w ankiecie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll