PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  11.04.2019
Fascynowała nas tajemnica człowieka, który widział już osiem wojen, stał przed plutonem egzekucyjnym, a teraz pcha się w sam środek angolańskiego chaosu – mówią reżyserzy filmu „Jeszcze dzień życia”. Animacja na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego jest już dostępna na DVD.
"Jeszcze dzień życia" to prawdziwa opowieść o polskim reporterze, który udał się w prawie samobójczą podróż do samego serca wojny domowej w Angoli w latach 70. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy dziennikarz może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?



- Fascynowała nas tajemnica człowieka, który widział już osiem wojen, stał przed plutonem egzekucyjnym, a teraz pcha się w sam środek angolańskiego chaosu, w sytuację bez wyjścia – to wszystko, co po portugalsku nazywa się „confusão”. Wyprawa do Angoli zmienia Kapuścińskiego – z reportera staje się pisarzem. To bardzo filmowa historia. Animacja pozwoliła nam na zbudowanie zupełnie nowego obrazu, ucieczki w przenośnię, wizję rozpadającego się świata. I tylko gdzieniegdzie zdecydowaliśmy się pokazać zdjęcia, które polski reporter przywiózł z Afryki – sugestywne, oddające piekło tamtej wojny – mówią Raúl de la Fuente i Damian Nenow, reżyserzy "Jeszcze dzień życia".

Film oparty jest na książce "Jeszcze dzień życia" Ryszarda Kapuścińskiego. Reżyserzy Raúl de la Fuente (Hiszpania) i Damian Nenow (Polska) podjęli się bezprecedensowego zadania przełożenia na język filmu prozy Kapuścińskiego i prawdziwych wydarzeń z Angoli roku 1975, wykorzystując animację połączoną z wywiadami i materiałami archiwalnymi. Twórcy filmu przenieśli na ekran książkę Ryszarda Kapuścińskiego "Jeszcze dzień życia", a tym samym dokonali pierwszej w historii adaptacji wybitnej prozy polskiego mistrza reportażu.

To nie jedyny wyjątkowy element produkcji. Obraz wyreżyserowany przez Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente powstawał przez 9 lat, a finałowe dzieło to 80-minutowa animacja z elementami dokumentu. To także porywająca opowieść o dziennikarskiej podróży Kapuścińskiego do ogarniętej wojną Angoli w 1975 roku – podróży, na którą bohater wyjechał jako reporter, a z której wrócił jako pisarz.

Pełnometrażowa hybryda animacji i filmu dokumentalnego miała swoją premierę na Festiwalu w Cannes, wzbudzając uznanie krytyków i widzów. To był początek wielkiej kariery na najważniejszych filmowych festiwalach i w kinach na całym świecie. Świetny rok zakończył się spektakularnym sukcesem – "Jeszcze dzień życia" zdobył Europejską Nagrodę Filmową 2018 dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego. Początek 2019 roku przyniósł kolejne, ważne wyróżnienie – nagrodę Goya dla Najlepszego Filmu Animowanego przyznaną przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej. Film zdobył także dwie nagrody na festiwalu Anime Japan – Grand Prize dla Najlepszej Animacji oraz Nagrodę Gubernatora Tokio.

Wydanie DVD zawiera następujące dodatki: Making of, Koncepcje plastyczne, Proces kreowania postaci, Dodatek od producenta – film krótkometrażowy „Miazmat”.

gw
Ostatnia aktualizacja:  11.04.2019
Zobacz również
fot. Platige Image
Pogrzeb Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego
Inauguracja 22. Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll