PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dla tych dwóch filmów Sewilla to szczęśliwe miejsce. Raptem dwa miesiące po rozdaniu tam Europejskich Nagród Filmowych, ekipy polskich filmów ponownie wyjeżdżają z najwyższymi trofeami.
Podczas 33. ceremonii nagród Hiszpańskiej Akademii Sztuki Filmowej, film Pawła Pawlikowskiego zwyciężył w kategorii Najlepszy film europejski. "Zimna wojna" walczyła o statuetkę z takimi tytułami, jak  "Nić widmo"  Paula Thomasa Andersona, "Party" Sally Potter czy "Girl" Lukasa Dhonta.
 
 


W styczniu 2019 roku "Zimna wojna" uzyskała nominacje do Oscarów w trzech kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsza reżyseria (Paweł Pawlikowski) i najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal). Światowa premiera "Zimnej wojny" odbyła się w trakcie 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. Paweł Pawlikowski odebrał na nim nagrodę za najlepszą reżyserię. "Zimna wojna", wyprodukowana przez Opus Film, otrzymała m.in. London Critics' Circle Film Awards w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W Polsce film obejrzało już 969 039 osób, został sprzedany do kilkudziesięciu krajów.

"Zimna wojna" opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.



  W kategorii Najlepsza animacja zwyciężyła Nagrodę Goya zdobuła polsko-hiszpańska koprodukcja "Jeszcze dzień życia" Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente ze studia Platige Image. Film o wyprawie Ryszarda Kapuścińskiego miał swoją premierę w Cannes w 2018 roku, zdobył już m.in. Europejską Nagrodę Filmową czy Nagrodę Publiczności na festiwalu w San Sebastian. Film został oparty na książce "Jeszcze dzień życia", która opisuje prawdziwe wydarzenia z Angoli w 1975 roku oraz na wywiadach i materiałach archiwalnych. - Fascynowała nas tajemnica człowieka, który widział już osiem wojen, stał przed plutonem egzekucyjnym, a teraz pcha się w sam środek angolańskiego chaosu, w sytuację bez wyjścia – to wszystko, co po portugalsku nazywa się „confusão”. Wyprawa do Angoli zmienia Kapuścińskiego – z reportera staje się pisarzem. To bardzo filmowa historia. Animacja pozwoliła nam na zbudowanie zupełnie nowego obrazu, ucieczki w przenośnię, wizję rozpadającego się świata. I tylko gdzieniegdzie zdecydowaliśmy się pokazać zdjęcia, które polski reporter przywiózł z Afryki – sugestywne, oddające piekło tamtej wojny – opowiadają o projekcie reżyserzy obrazu, Damian Nenow i Raúl de la Fuente.


33. ceremonia wręczenia nagród Goya odbyła się 2 lutego 2019 roku.

WRÓB
Onet / Goya / FB/ artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  3.02.2019
Zobacz również
Rozpoczęły się zdjęcia do trzeciego sezonu "Watahy"
Sunny Side of Doc czeka na projekty
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll