PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  22.10.2011
Śmiech przełamuje stereotypy. - Jeśli możemy się z siebie pośmiać, możemy się też polubić - powiedział Lars Jessen, reżyser filmu “Weselna polka”, który otworzył 9. Tydzień Filmu Niemieckiego w Krakowskim Centrum Kinowym ARS.

“Weselna polka”, zrealizowana w koprodukcji niemiecko-polskiej, opowiada o przełamywaniu sąsiedzkich barier i stereotypów. Muzyk zespołu rockowego (gra go znany z “Cząstek Elementarnych” Christian Ulmen) rezygnuje z wokalnej kariery i przyjeżdża do Polski, by zostać dyrektorem fabryki. Tu poznaje piękną Polkę (w tej roli Katarzyna Maciąg), w której się zakochuje z wzajemnością. Niestety, ich ślub nie będzie idyllą - spotkają się na nim rodziny i przyjaciele z obu stron Odry, a wraz z nimi dojdzie do sąsiedzkiej wymiany poglądów i kuksańców. - Część tej historii przeżyłem na własnej skórze - dodał Jessen. - Jeden z moich przyjaciół odłączył się, podobnie jak główny bohater, od naszej paczki. Postanowiliśmy zrobić mu niespodziankę i przyjechaliśmy bez zapowiedzi na wesele. To nie był najlepszy pomysł...


"Weselna Polka", fot. Vivarto

Podobne perypetie przeżywa główny bohater filmu, który w przeddzień uroczystości ślubnej otwiera drzwi czterem starym kolegom z zespołu rockowego. Ich najazd jest nieoczekiwany, a zarazem prowokuje szereg tragikomicznych wydarzeń, włącznie z kradzieżą przez Niemców... małego fiata. - Wymyśliliśmy, że kumple bohatera przyjeżdżają do Polski luksusowym BMW, a wyjeżdżają maluchem - żartował polski współreżyser filmu Przemysław Nowakowski. - Zaczynając realizację, startowaliśmy z Larsem z odległych punktów. W obu nas tkwiło wiele wzajemnych stereotypów., które musieliśmy przełamać. - Gdy przyjechałem po raz pierwszy do Warszawy bałem się, że pewnie zaraz mnie okradną - wyznał niemiecki reżyser. - Polska kojarzyła mi się z blokiem wschodnim, komunizmem, nawet z KGB. Obawiałem się, że czeka mnie tu przygoda jak z filmów Alfreda Hitchcocka. Okazało się, że my, Niemcy, często nie mamy pojęcia o tym, jak naprawdę wygląda Polska. Dlatego nakręciłem ten film.

Katarzyna Maciąg, grająca tu jedną z wiodących ról, musiała się zmierzyć nie tylko ze stereotypami, ale także z językiem niemieckim, w którym napisano cześć dialogów. Absolwentce krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej udało się to znakomicie, nie czujemy bariery, gdy wyraża emocje w obcym dla siebie języku. - Tak naprawdę moja postać współtworzy głównego bohatera, uzupełnia tylko jego historię - powiedziała skromnie Katarzyna Maciąg. - Jest w niej wiele znaków zapytania: dlaczego pokochała Niemca, czy zrobiła to z miłości, czy może z wyrachowania chcąc zmienić swoje życie. Z jednej strony musi spełniać narzuconą przez społeczeństwo i rodzinę rolę, z drugiej stara się odnaleźć siebie i miłość.


Christian Ulmen, fot. Vivarto

Do piątku, 28 października, w Krakowskim Centrum Kinowym ARS zobaczymy jeszcze sześć pełnometrażowych filmów niemieckich oraz zestaw krótkometrażówek. W programie znalazł się m.in. najnowszy film Toma Tykwera “Trzy”, uhonorowana Niemiecką Nagrodą Filmową “Almanya - witajcie w Niemczech” Yasemina Samderelego czy nagrodzona w Montrealu “Moja piosenka” Floriana Cossena.

Tydzień Filmu Niemieckiego to projekt Domu Norymberskiego w Krakowie, German Films, Vivarto, Konsulatu Generalnego RFN w Krakowie, Centrum Kinowego ARS oraz Goethe-Institut Krakau.
Rafał Stanowski
Portal filmowy
Ostatnia aktualizacja:  24.10.2011
Zobacz również
Ostatnie jesienne projekcje Studia Munka
Francuski producent zainteresowany 5-letnią Basią
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll