PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  11.12.2018
Ambasadorowie obejrzeli najnowszy film Filipa Bajona "Kamerdyner". Gościem pokazu był reżyser. Seans odbył się 10 grudnia w stołecznym kinie Kultura. Pokazy najnowszych polskich produkcji dla dyplomatów odbywają się z inicjatywy Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Tym razem dyplomaci, którzy niemal po brzegi wypełnili salę stołecznego kina Kultura, obejrzeli najnowsze dzieło Filipa Bajona "Kamerdyner"To jeden ze zwycięzców 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Otrzymał aż cztery laury: Srebrne Lwy, nagrody za główną rolę męską dla Adama Woronowicza, za muzykę Antoniego Komasy - Łazarkiewicza oraz charakteryzację Ewy Drobiec i Miry Wojtczak.


 
fot. Jacek Czerwiński/SFP

Po projekcji z dyplomatami spotkał się reżyser filmu Filip Bajon. Dyskusję poprowadził dziennikarz Max Cegielski. - Mój film pokazuje, że Polska słabo radziła sobie z mniejszościami narodowymi - mówił Bajon. - W tej chwili jest to naród ze swoim językiem, ale wcześniej nikt nie wiedział skąd wzięli się Kaszubi. Ambasadorowie byli zainteresowani aspektem językowym. - Aktorzy na bieżąco uczyli się mówić w języku mniejszości. To Janusz Gajos wpadł na pomysł, że aktorzy będą mówili po kaszubsku - dodał.  - Mam dużą wiedzę historyczną, staram się opowiadać prawdę, odkrywać świat, tak jak on wyglądał i chcę  się kręcić interesujące dla widzów sceny - wspominał reżyser. - Robiliśmy ten film trzy lata, ale trzymaliśmy się w żelazny sposób założenia, że opowiadamy epicką  historię - zakończył Filip Bajon.


"Kamerdyner" to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Na ekranie imponująca obsada: Janusz GajosSebastian FabijańskiMarianna ZydekAdam WoronowiczAnna RadwanBorys SzycŁukasz SimlatDaniel OlbrychskiKamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Diana Zamojska oraz Sławomir Orzechowski.

Marcin Radomski
SFP
Ostatnia aktualizacja:  12.12.2018
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Wielka Przygoda z Filmem na 36. MFF Młodego Widza Ale Kino!
Dawid Ogrodnik jednym z najzdolniejszych aktorów w Europie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll