PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W swym najnowszym filmie Grzegorz Zariczny – reżyser nagrodzony w Sundance – powraca w progi własnej szkoły, aby zarejestrować postawy, marzenia, konflikty i aspiracje maturzystów. Ta współczesna mozaika młodych Polek i Polaków znajdzie swoje echo w dwóch filmach mistrzów polskiego kina – Łozińskiego i Krzystka. Na filmy zapraszają Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA).
Ostatnia lekcja” (2018) rejestruje intensywnie trwające przygotowania do egzaminu maturalnego, którego wynik może zadecydować o całym przyszłym życiu uczniów XVI LO w Krakowie. Kamera obserwuje nastolatków podczas lekcji, ale także w prywatnych rozmowach, kiedy dyskutują o swoich planach, marzeniach, poglądach i uczuciach. Boją się przyszłości, a jednocześnie nie mogą się jej doczekać. Po filmie odbędzie się z spotkanie z reżyserem Grzegorzem Zaricznym. Spotkanie poprowadzi kurator cyklu Michał Oleszczyk.

Program wieczoru uzupełnią projekcje dwóch filmów – „Egzaminu dojrzałości” (1979) Marcela Łozińskiego i „To idzie młodość” (1981) Waldemara Krzystka . W filmie Łozińskiego widzimy, jak podczas matury w jednym z warszawskich liceów uczniowie recytują wykute z podręczników formułki ideologiczne. Reżyser pokazuje teatr życia społecznego PRL, gdzie co innego mówi się na scenie, a co innego za kulisami. Dokument Krzystka obrazuje niezadowolenie, frustrację i poczucie beznadziei maturzystów żyjących w Polsce Ludowej. „Pokolenie nasze jest stracone z tego względu, że my w nic nie wierzymy” – stwierdza jeden z uczniów.

Ubiegłoroczny cykl Wtedy–teraz, poświęcony mistrzom Polskiej Szkoły Dokumentu, powrócił w odwróconej formule: Teraz–wtedy. Głównymi bohaterami spotkań prowadzonych przez Michała Oleszczyka są współcześni polscy dokumentaliści, a uzupełnieniem dla ich filmów są powiązane tematycznie wyprawy w przeszłość. Organizatorzy zapraszają na ciąg dalszy dialogu teraźniejszości z korzeniami.

Pokaz odbędzie 28 listopada o godz. 19:00 w siedzibie FINA. Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będą wydawane od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.
AK
FINA
Ostatnia aktualizacja:  20.11.2018
Zobacz również
fot. FINA
Zapraszamy na seminarium „Emerge! European Seminar for Audiovisual Talents”
"Dzikie róże" od 22 listopada na DVD
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll