PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
NIEPODLEGŁOŚĆ
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
Niepodległość
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Ewa Bukowska, reżyserka filmu „53 wojny”, jest tegoroczną laureatką Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”. Przyznawaną corocznie za najlepszy debiut Nagrodę ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film laureatki od 19 października można oglądać w kinach.
Uroczyste wręczenie tegorocznej Nagrody „Perspektywa” odbyło się w piątek, 19 października 2018 roku o godz. 19.00 w Kinie Kultura w Warszawie. Podczas gali zaprezentowane zostaną cztery filmy krótkometrażowe zrealizowane w cyklu „Inspirowane Januszem Morgensternem” przez studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej i studentów szkół filmowych w Izraelu („Życie raz jeszcze”, „Delikatne niebo”, „Wariacje na temat Żółtego szalika”, „Dom wspomnień”) oraz film tegorocznej laureatki ("53 wojny"). Organizatorami gali są: Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.


fot. Jacek Czerwiński/SFP.

Nagroda za najlepszy debiut

„Perspektywa” to nagroda przyznawana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. W Kapitule przyznającej nagrodę zasiadają: Krystyna Cierniak-Morgenstern – pomysłodawczyni Nagrody „Perspektywa” i przewodnicząca Kapituły, Radosław Śmigulski, Jacek Bromski, Michał Kwieciński, Agnieszka Odorowicz i Grażyna Torbicka. Nagrodę w wysokości 30 tys. zł ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorem statuetki jest prof. Adam Myjak.

Pierwszym laureatem „Perspektywy” – za rok 2011 – był Adrian Panek. Reżyser otrzymał statuetkę za swój debiutancki film „Daas”. Wśród laureatów znajdują się także: Maria Sadowska, Bodo Kox, Elżbieta Benkowska, Julia Kolberger, Łukasz Ostalski, Katarzyna Jungowska, Maciek Bochniak oraz Jan P. Matuszyński. W ubiegłym roku Nagroda „Perspektywa” trafiła w ręce Pawła Maślony za film „Atak paniki”.

Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami

- "53 wojny" Ewy Bukowskiej to znakomicie zrealizowany film ze świetną kreacją aktorską Magdaleny Popławskiej – ocenia Krystyna Cierniak-Morgenstern.

Film przedstawia historię inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Anka (Magdalena Popławska) i Witek (Michał Żurawski) są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka coraz bardziej zatruwa jej rzeczywistość. Gdy on po raz kolejny wyjeżdża w rejony objęte wojną, ona zaczyna szykować się na najgorsze…


Magdalena Popławska w filmie "53 wojny", fot. Robert Jaworski/Next Film

Premiera filmu odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Film był pokazywany i nagrodzony na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, brał także udział w konkursie Inne Spojrzenie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W listopadzie weźmie udział w Konkursie Filmów Polskich i Konkursie Debiutów Reżyserskich na festiwalu Camerimage, a wcześniej zostanie pokazany na festiwalu Tofifest.

Ewa Bukowska - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zagrała wiele ról filmowych, telewizyjnych i reklamowych w kraju i za granicą. Równolegle pracuje jako scenarzystka, producentka i autorka programów telewizyjnych. Przez kilka lat pracowała w znanych studiach producenckich: „Studio A” oraz „Prasa i film” jako scenarzystka (m.in. „Miodowe lata”), recenzentka scenariuszowa oraz producent. W 2013 roku zadebiutowała krótkometrażowym filmem fabularnym wg własnego scenariusza pt. „Powrót”.

"53 wojny" w reżyserii Ewy Bukowskiej od 19 października 2018 roku można oglądać w kinach.
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  23.10.2018
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
„Sztangista” ze Studia Munka wygrywa konkurs na WFF
„Zimna wojna” w Konkursie Głównym EnergaCAMERIMAGE
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll