PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Prezentujemy skład Konkursu Filmów Polskich 26. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. W ramach tego konkursu nagrodzeni zostają zarówno autor zdjęć, jak i reżyser zwycięskiego filmu.

53 wojny


 


Pobierz obrazki


 


Ania (praktycznie nie schodząca w tej roli z ekranu Magdalena Popławska) i Witek (Michał Żurawski) są kochającym się małżeństwem. Obok uczucia łączy ich wspólna pasja pisarsko-dziennikarska. W miarę upływu czasu coraz większym cieniem na małżeńskiej idylli kładzie się charakter pracy Witka. Mąż Ani jest korespondentem wojennym, najwyraźniej uzależnionym od adrenaliny, jaką daje przebywanie w kolejnych punktach zapalnych współczesnego świata. Witek raz po raz opuszcza dom i udaje się na front, zostawiając Anię z dwoma kilkuletnimi synami. Nieustające wyczekiwanie powrotu Witka, połączone z niepokojem, że gdzieś tam dosięgnie go śmiertelna kula, okazują się dla Ani brzemienne w skutki. Pierwowzorami dwojga głównych bohaterów 53 wojen były postaci autentyczne – korespondent wojenny Wojciech Jagielski i jego żona Grażyna Jagielska. Jej autobiograficzna książka Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym posłużyła za kanwę scenariusza filmu ukazującego dramatyczne, ale ujmujące oblicze miłości i przywiązania.

Tytuł angielski: 53 Wars
Reżyseria: Ewa Bukowska
Zdjęcia: Tomasz Naumiuk
Produkcja: Studio Munka
Polski dystrybutor: NEXT FILM Sp. z o.o.
Kraj i rok: Polska, 2018


 


Eter


 


Pobierz obrazki


 


Początek XX w. Ziemie polskie znajdują się pod zaborami obcych mocarstw. Gdzieś w zaborze rosyjskim młoda ziemianka, uśpiona eterem przez lekarza, który pragnie bez oporu z jej strony zaspokoić pożądanie, już nie obudzi się ze snu. Lekarz wysłuchuje wyroku śmierci. W ostatniej chwili stryczek zostaje zamieniony na zesłanie – medyk trafia do twierdzy wojskowej w zaborze austriackim, dowodzonej przez komendanta. Tu, obok codziennej praktyki lekarskiej, kontynuuje eksperymenty z eterem, dążąc do manipulowania ludźmi, zawładnięcia ich wolą, emocjami i umysłem. Nieoczekiwanie staje się obiektem intrygi szpiegowskiej. Tyle o pierwszej, jawnej części Eteru. Jest jeszcze część druga, tajna, a całość stanowi próbę reinterpretacji mitu Fausta. Przy czym – jak mówi Krzysztof Zanussi – odmiennie niż u Goethego stawką nie jest miłość i rozczarowanie nauką. W „Eterze” doktor wierzy w naukę jako narzędzie do spełnienia najbardziej wszetecznego z ludzkich pragnień, jakim jest pełna fizyczna i duchowa władza nad drugim człowiekiem.

Tytuł angielski: Ether
Reżyseria: Krzysztof Zanussi
Zdjęcia: Piotr Niemyjski
Produkcja: Studio Filmowe TOR
Polski dystrybutor: Best Film CO Sp. z o.o.
Kraj i rok: Węgry, Polska, Ukraina, Litwa, 2018


 


Fuga


 


Pobierz obrazki


 


Tym razem nie chodzi o fugę w znaczeniu, jakie znamy z muzyki, lecz o fugę (dosłownie: ucieczkę, od angielskiego: fugitive – uciekinier) dysocjacyjną. Uciekinierem jest mózg człowieka, mogący pozbawić go pamięci o przeszłości, a nawet wytworzyć jego biegunowo przeciwną osobowość od dotychczasowej, gdy człowiek ten przeżył silny, długotrwały stres. Fuga dysocjacyjna trwa od kilku godzin do kilku lat. Osoba dotknięta tym zaburzeniem może sprawnie funkcjonować jako ktoś o innej tożsamości niż przed jego wystąpieniem. Alicja była kiedyś Kingą. Nie pamięta siebie z tamtego okresu, nie wie, kim jest teraz. W dwa lata po zniknięciu z pola widzenia rodziny zostaje przez nią – dzięki programowi telewizyjnemu – odnaleziona, ale jej nie rozpoznaje. Z czasem ze strzępów wspomnień Alicji wyłania się obraz tajemnicy – tego, co wydarzyło się w przeszłości. Fuga Agnieszki Smoczyńskiej nie jest traktatem naukowym. To opowieść fabularna, zainspirowana prawdziwą historią, oparta na scenariuszu Gabrieli Muskały, odtwórczyni głównej roli.

Tytuł angielski: Fugue
Reżyseria: Agnieszka Smoczyńska
Zdjęcia: Jakub Kijowski
Produkcja: MD4 Sp. z o.o.
Polski dystrybutor: KINO ŚWIAT Sp. z o.o.
Kraj i rok: Szwecja, Polska, Czechy, 2018


 


Jak pies z kotem


 


Pobierz obrazki


 


W Polsce kilka lat temu… Reżyser filmowy Janusz dowiaduje się, że jego starszy brat Andrzej, który dzieli z nim tę samą profesję, miał udar i doznał częściowego paraliżu ciała. Resztę życia spędzi przykuty do łóżka i wózka inwalidzkiego, a choroba może zaatakować mózg. Od dłuższego czasu stosunki między braćmi układały się nie najlepiej. Żyliśmy jak pies z kotem, przyzna kiedyś Janusz, teraz jednak zabiera Andrzeja do swego domu, gdzie opiekuje się nim z żoną Beatą. Przybywa też żona Andrzeja, Iga. Na przekór smutnej tematyce, film Janusza Kondratiuka jest nie pozbawioną humoru opowieścią nie tylko o zmaganiu się z ciężką i postępującą chorobą bliskiej osoby, ale także o odradzaniu się nadszarpniętych braterskich więzi. Janusz Kondratiuk, reżyser kultowych Dziewczyn do wzięcia, opowiedział na ekranie historię własną i rodzonego brata, Andrzeja Kondratiuka, twórcy pięknych filmów poetyckich, m.in. Gwiezdnego pyłu i Wrzeciona czasu. Filmowa Iga to w rzeczywistości aktorka i piosenkarka Iga Cembrzyńska.

Tytuł angielski: A Cat with a Dog
Reżyseria: Janusz Kondratiuk
Zdjęcia: Witold Płóciennik
Produkcja: Akson Studio Sp. z o.o.
Polski dystrybutor: Akson Studio Sp. z o.o.
Kraj i rok: Polska, 2018


 


Kamerdyner


 


Pobierz obrazki


 


fot. Filmicon / Rafał Pijański


 


Akcja filmu rozgrywa się w latach 1900-1945 na Kaszubach – w regionie kulturowym będącym od 1919 roku częścią polskiego Pomorza nad Bałtykiem. Wcześniej tereny zamieszkałe przez Kaszubów – zawsze poczuwających się do związków z Polską i polskością – należały do Prus. Ścieranie się wpływów polskich, w tym kaszubskich, z niemieckimi niejeden raz zaostrzyło konflikty zbrojne, w jakie względnie pokojowa koegzystencja ludzi odmiennych narodowości i kultur, mówiących różnymi językami, ale potrafiących się porozumieć, przeradzała się pod wpływem wielkich wydarzeń historycznych. Historia, przede wszystkim obie wojny światowe, tworzy rozległe tło Kamerdynera – epickiej sagi rodzinnej i opowieści o miłości łączącej kaszubskiego włościanina z pruską arystokratką. Jedną z głównych sekwencji fresku Filipa Bajona wypełnia masowy mord wielu tysięcy Polaków, wśród nich Kaszubów, popełniony na początku II wojny światowej w Piaśnicy przez SS, z pomocą przedstawicieli niemieckiej ludności cywilnej zamieszkującej Pomorze.

Tytuł angielski: The Butler
Reżyseria: Filip Bajon
Zdjęcia: Łukasz Gutt
Produkcja: Filmicon Dom Filmowy S.C.
Polski dystrybutor: NEXT FILM Sp. z o.o.
Kraj i rok: Polska, 2018


 


Najlepszy


 


Pobierz obrazki


 




 


Legnica, miasto średniej wielkości pod Wrocławiem, schyłkowe lata Polski komunistycznej. Młody chłopak pogrąża się w narkomanii, szukając w niej odskoczni od szarego życia. Odloty narkotykowe, burdy, odwyki w szpitalu – to jego codzienność. Już wydaje się, że ta równia pochyła jest drogą bez odwrotu. Najlepszy ukazuje kluczowy fragment biografii Jerzego Górskiego – chluby polskiego sportu wyczynowego, człowieka, który walkę w USA w 1990 r. o tytuł mistrza świata w podwójnym triatlonie (Double Ironman) poprzedził dramatyczną walką z demonami własnej przeszłości. Film o wędrówce z dna na szczyt, wiodącej przez sport, przyjaźń i wielką miłość. Wybitny aktor, Janusz Gajos, również gra postać autentyczną: już nieżyjącego Marka Kotańskiego, który pomógł dziesiątkom młodych ludzi w Polsce wyzwolić się z nałogu brania narkotyków.

Tytuł angielski: Breaking the Limits
Reżyseria: Łukasz Palkowski
Zdjęcia: Piotr Sobociński Jr
Produkcja: Iron Films sp. z o.o.
Polski dystrybutor: Mówi Serwis
Kraj i rok: Polska, 2017


 


Nina


 


Pobierz obrazki


 




 


Nina jest trzydziestoparoletnią nauczycielką języka francuskiego. Zachęcając uczniów do zapoznawania się z odważnymi obyczajowo dziełami sztuki, naraża się konserwatywnemu otoczeniu. Z Wojtkiem, mechanikiem samochodowym, tworzy udane małżeństwo, ale nie może mieć dzieci. Oboje poszukują surogatki. Seria zbiegów okoliczności i małżeńskich narad sprawia, że zostaje nią Magda, młodsza o mniej więcej dziesięć lat od Niny, kontrolerka pasażerów na lotnisku. Stopniowo, nie bez przełamywania oporów i barier psychologicznych, rodzi się uczucie między Magdą a Niną, dzięki czemu starsza z partnerek odkrywa uśpione pokłady emocjonalności i seksualności. Namiętny romans staje się z czasem burzliwy, no i jest jeszcze w tym wszystkim Wojtek. Nina, intymny, zmysłowy w warstwie erotycznej, dramat psychologiczny, to przede wszystkim – co często podkreśla reżyserka Olga Chajdas – film o wielkiej miłości. Odpowiedzialne zadanie spadło na barki aktorów: Julii Kijowskiej (Nina), Elizy Rycembel (Magda) i Andrzeja Konopki (Wojtek).

Reżyseria: Olga Chajdas
Zdjęcia: Tomasz Naumiuk
Produkcja: Film it Sp. z o.o.
Polski dystrybutor: Film it Sp. z o.o.
Kraj i rok: Polska, 2018


 


Powrót


 


Pobierz obrazki


 


Dziewiętnastoletnia Urszula wraca do małego rodzinnego miasta po dwóch latach nieobecności. To nie jest łatwy powrót – w bardzo konserwatywnej społeczności nastolatka, która przebywała w niemieckim domu publicznym, mimo iż nie działo się to z jej woli, spotyka się z ostracyzmem. Urszuli wstydzą się nawet najbliżsi. Ale traktowana jak wyrzutek dziewczyna nie zamierza odgrywać roli ofiary. Buntuje się przeciw hipokryzji otoczenia, które rzekomo wyznając chrześcijański system wartości, zaprzecza mu swym postępowaniem. Co nie znaczy, że „Powrót” jest filmem antykościelnym czy antyreligijnym. Łatwo zresztą pokazać wiarę sprowadzaną do rytuałów i wyśmiewać jej odpustowość. A nam bardzo zależało, żeby takich prostych rozwiązań unikać – mówi reżyserka filmu w wywiadzie. Historia opowiedziana w Powrocie jest oparta na faktach. Aby na ekranie uwiarygodnić ją jeszcze bardziej, rolę Urszuli powierzono aktorce utalentowanej, lecz szerzej nieznanej – świeżo upieczonej absolwentce szkoły teatralnej Sandrze Drzymalskiej.

Tytuł angielski: Back Home
Reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz
Zdjęcia: Wojciech Todorow
Produkcja: Argomedia Sp. z o.o.
Polski dystrybutor: Alter Ego Pictures Sp. z o.o.
Kraj i rok: Polska, 2018


 


Ułaskawienie


 


Pobierz obrazki


 


Polska wkrótce po drugiej wojnie światowej. Władza komunistyczna rękami policji politycznej – Urzędu Bezpieczeństwa – brutalnie rozprawia się z żołnierzami popieranej przez większość społeczeństwa Armii Krajowej. Jesienią 1946 roku śmiertelną ofiarą szykan pada Wacław Szewczyk, pseudonim Odrowąż. Reżim nie tylko pozbawia go życia, ale także bezcześci jego zwłoki. Hanna i Jakub Szewczykowie wyruszają z trumną z ciałem w długą podróż, by w oddalonym i spokojnym miejscu godnie pochować syna. Trasa wiedzie przez pełen niebezpieczeństw kraj, w którym wiele z tego, co spotyka po drodze małżeństwo Szewczyków, zaprzecza schematycznemu widzeniu tamtej epoki. Autentyczna historia niezwykłej eskapady została opowiedziana w Ułaskawieniu z punktu widzenia wnuka Hanny i Jakuba Szewczyków, którym jest reżyser filmu Jan Jakub Kolski. Zamordowany Wacław Odrowąż Szewczyk był jego wujem. Ułaskawienie to swego rodzaju film drogi. Niewykluczone, że można dopatrzeć się tu również elementów poetyki westernowej.

Reżyseria: Jan Jakub Kolski
Zdjęcia: Julian A. Ch. Kernbach
Produkcja: Centrala Film
Kraj i rok: Słowacja, Polska, Czechy, 2018


 


26. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE rozpocznie się 10 listopada w Bydgoszczy.


MR
EnergaCamerimage
Ostatnia aktualizacja:  19.10.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
9. Festiwal Kamera Akcja otwarty
4. Światowa Konferencja Scenarzystów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll