PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W konkursie Inne Spojrzenie rywalizuje film Studia Munka-SFP - „53 wojny” w reżyserii Ewy Bukowskiej. W roli głównej fenomenalna Magdalena Popławska.
"53 wojny" to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Anka i Witek są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka coraz bardziej zatruwa jej rzeczywistość. Gdy on po raz kolejny wyjeżdża w rejony objęte wojną, ona zaczyna szykować się na najgorsze…

– Wydaje mi się, że moja bohaterka tak wiele przechodzi przez czas, który opowiadamy w filmie, że tak naprawdę są to po trochu wszystkie kobiety świata. Startujemy z niezwykłą, pełną aspiracji i pasji kobietą, poszukiwaczką przygód – odważną i bezkompromisową. Gdzieś po drodze jej partner, który jest równie silną, jeśli nie silniejszą osobowością, wygrywa w tym pojedynku na karierę. Ona zostaje w domu z dziećmi. Jestem przekonana, że nawet teraz są miliony takich historii – mówi o swojej bohaterce Magdalena Popławska.

fot. Borys Skrzyński/SFP.

Film oparty jest na motywach książki Grażyny Jagielskiej "Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym", czyli autobiograficznej opowieści o związku ze słynnym reporterem, Wojciechem Jagielskim, i  pobycie w klinice leczenie stresu bojowego (mimo, że nigdy nie była na wojnie). Bohaterów Magdaleny Popławskiej i Michała Żurawskiego  – Ankę i Witka –  również łączy skomplikowana relacja, mieszanka miłości i uzależnienia.

Film nie jest wierną adaptacją książki, lecz został zrealizowany na jej motywach - mówi reżyserka Ewa Bukowska i dodaje, że Jagielska dała jej prawo do stworzenia całkiem nowej historii. - Wykreowałam całkiem inne sytuacje, które dają bohaterce powód do przeżywania i wydobywania z siebie emocji. Na tym polega inność tej historii. […] To jest taka forma poematu - moja bohaterka jest w każdej scenie, przez nią opowiadamy tą historię. Jeszcze chyba nie było opowiadania o współczesnej wojnie oczami kobiety, która zostaje w domu; opowiadania opartego na czekaniu.

- Pięćdziesiąt trzy wojny. Dla niego pełnia życia, przygoda, adrenalina, nagradzane na całym świecie reportaże. Dla niej samotność, niewyobrażalna tęsknota, paniczny strach. I kilkumiesięczny pobyt w klinice stresu bojowego, chociaż nigdy nie była na wojnie. To jego stres. Zawsze obarczał ją wszystkimi swoimi problemami – tak opisuje książkę Jagielskiej wydawnictwo Znak. - Ta wojna, którą on przywozi - wchodzi do domu – dodaje Bukowska. - Zawód reportera wojennego w relacji z żoną, dziećmi to jest coś niesamowitego – komentuje swoją rolę Michał Żurawski. - Ta trauma związana z wyjazdem na wojnę, przyglądaniem się śmierci i wracania potem do domu, udawania, że nic się nie stało. To jest tragedia tych ludzi. No i o tym jest ten film. O dwójce kochających się ludzi, których drogi emocjonalne w pewnym momencie zaczynają się rozjeżdżać.


Do tej pory "53 wojny" były prezentowane na festiwalach w Karlowych Warach (międzynarodowa premiera) oraz Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i film” (Jantar za najlepszą rolę kobiecą oraz nagroda jury młodzieżowego) i Nowych Horyzontach we Wrocławiu (sekcja „Odkrycia”).

  Zaprezentowane w konkursie East of the West w Karlowych Warach "53 wojny" zebrały bardzo wiele pozytywnych recenzji. - Na uwagę zasługują mocne role Magdaleny Popławskiej, bardzo wiarygodna i ani na moment nie wpadająca w histerię oraz Michała Żurawskiego, który stworzył kontrast pomiędzy zewnętrznym spokojem i wewnętrznym konfliktem. To imponujący debiut – pisał Laurence Boyce z Cineuropa.org. - Spokojna i zniewalająca Popławska unosi ciężar postaci.  Buduje rolę ukazującą przejście od normalnego lęku do obsesji i obłędu, co ciekawe, nigdy nie szukając współczucia publiczności – wtóruje Demetrios Matheou z prestiżowego „Screen Daily”.  - Wspaniały debiut Ewy Bukowskiej to portret lęku, tęsknoty i psychotycznego załamania nerwowego widziany oczami kobiety, której mąż jest korespondentem wojennym w Czeczenii – dodawał portal Filmuforia przyznając filmowi 4/5 gwiazdek. - Rytmem współczesności tętnią też „53 wojny" Ewy Bukowskiej, zainspirowane książką Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia". To historia żony korespondenta wojennego. Kobiety, która każdego dnia może odebrać telefon, że jej mąż nie żyje. Coraz gorzej dającej sobie radę ze stresem, strachem, samotnością. Zagłębiającej się w obłęd - napisała Barbara Hollender w relacji „Świetnie przyjęto polskie filmy o uchodźcach i wojennej traumie” dla „Rzeczpospolitej”. - To niezwykle intensywny i dojrzały film. Ukazuje złożony portret kobiety, która przechodzi piekło z miłości do męża tracąc w tym wszystkim psychiczną równowagę – przyznał Alex Billington w recenzji dla Firstshowing.net.

Oprócz Magdaleny Popławskiej i Michała Żurawskiego na ekranie zwidzimy Kingę Preis, Dorotę Kolak i Krzysztofa Stroińskiego. Autorem zdjęć jest Tomasz Naumiuk, dwukrotnie nagrodzony podczas Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie ("Amok", "Disco Polo"). Za montaż odpowiada Agnieszka Glińska (m.in. "Atak paniki", "Komunia", "11 minut", "Jeziorak", "Polskie gówno", "Yuma"). Producentem filmu jest Studio Munka-SFP, które ma na swoim koncie takie filmy, jak "Lęk wysokości", "Królewicz Olch", czy głośna "Cicha Noc". Kierownikiem produkcji była Sylwia Rajdaszka, obecna na spotkaniu z widzami w Gdyni.

Do polskich kin "53 wojny" trafią 19 października. Dystrybutorem jest Next Film.

43. FPFF w Gdyni potrwa do 23 września.

Albert Kiciński
FPFF/Studio Munka
Ostatnia aktualizacja:  20.09.2018
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
43. FPFF: 10-lecie Regionalnych Funduszy Filmowych
43. FPFF: „Juliusz”, czyli komediowe kino środka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll