PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Z inicjatywy grupy TREFL i przy współpracy miasta Gdynia – powstaje Gdyńskie Centrum Animacji. Gdyński Samorząd udostępnił placówce nieruchomości przy ul. Gołębiej. To będzie kolejny element na mapie kulturalnej Gdyni.
Nowa gdyńska inicjatywa ma stanowić przestrzeń do aktywności artystycznej, edukacyjnej i kulturalnej mieszkańców miast regionu i Polski. Stanie się ono miejscem przedstawienia budowanego od ponad 30 lat dorobku twórczego i biznesowego związanego z dziecięcą branżą artystyczną, filmową i zabawkową. Na jego terenie zlokalizowana zostanie przestrzeń edukacyjna, rozrywkowa, a także kulturalna.

- Inspiracją do rozszerzenia działalności po pierwsze były przede wszystkim moje zainteresowania, tradycje, powrót do jakichś starych czasów, sympatycznych filmów Disneya, a także polskiej animacji – mówił na spotkaniu z mediami Kazimierz Wierzbicki, właściciel Grupy Trefl. – Po drugie powody były też trochę biznesowe. Sporo lat współpracujemy z czołowymi producentami na świecie, mamy w TREFL SA wszystkie najbardziej wartościowe licencje, postanowiliśmy w związku z powyższym stworzyć własną licencję, którą my będziemy oddawali gdzie indziej. To ta podstawa materialna, bo jednak firma jest biznesowa, a my chcemy te biznesowe cele realizować.

fot. Borys Skrzyński/SFP.

W Centrum można będzie spróbować swoich sił w pracy nad animacją filmową, wziąć udział w warsztatach artystycznych i twórczych, zajęciach z tworzenia filmów w animacji poklatkowej. Zaplecze merytoryczne Gdyńskiego Centrum Animacji będzie stanowił zespół artystów i twórców popularnego serialu dla dzieci „Rodzina Treflików” na czele z Markiem Skrobeckim.

- Musimy się jeszcze zastanowić, jak wejść w animację płaską – mówił Marek Skrobecki, reżyser serialu „Rodzina Treflików” oraz dyrektor artystyczny Studia Trefl. – Wiąże się to z dużymi kosztami, większymi niż filmy lalkowe. Jesteśmy wspomagani przez PISF ale nie wystarczy to na rozszerzenie działalności. W każdym razie mamy taki program, zawsze taki był i chcemy do niego wrócić. Mówię o małych filmikach puszczanych w Internecie, czy w telewizji.

Gdyńskie Centrum Animacji ma stać się miejscem relaksu i rozrywki dla całych rodzin, wyposażonym w małą salę kinową, teatralną, salę zabaw oraz specjalnie wydzieloną strefę gier. Dla głodnych kultury przewidywane są spotkania autorskie, wyjątkowa ekspozycja kart do gry, a także wystawa obrazująca proces tworzenia gier i puzzli.

- Udział w tego typu przedsięwzięciach jest bardzo ciekawym doświadczeniem nie tylko dla młodzieży, ale dla nas wszystkich. Tym bardziej, że działalność Gdyńskiego Centrum Animacji wpisuje się w realizowaną konsekwentnie od lat politykę miasta nastawioną na budowę silnego ośrodka filmowo-kulturalnego – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – GCA to ma być przede wszystkim placówka która będzie służyła edukacji i promocji kultury. To z jednej strony studio filmowe w ważnym obszarze animacji, a z drugiej to miejsce, gdzie mieszkańcy Gdyni będą mogli uczestniczyć w wielu projektach kulturalnych i artystycznych.

Działalność Gdyńskiego Centrum Animacji wpisuje się w realizowaną konsekwentnie od lat politykę Miasta Gdynia nastawioną na budowę silnego ośrodka filmowo-kulturalnego.


Albert Kiciński
FPFF/gdynia.pl
Ostatnia aktualizacja:  19.09.2018
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
43. FPFF: Korzenie duchowości, czyli „Krew Boga”
43. FPFF: „Kler”, czyli ciemne sprawy polskiego kościoła
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll