PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W Konkursie Głównym możemy zobaczyć również najnowsze dzieło Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie”, w którym autor znów wraca do Popielaw, wsi w której spędził część dzieciństwa. Podczas gdyńskiej konferencji po seansie z dziennikarzami rozmawiali m.in. Jan Jakub Kolski, Grażyna Błęcka-Kolska czy Mateusz Matyszkowicz, koproducent z ramienia TVP.
"Ułaskawienie" to osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba,  żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

- Powołuję się w filmie na życie swoich dziadków - mówi reżyser o filmie. - W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach: w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub.

fot. Borys Skrzyński/SFP.

- W PISF-ie leży już mój nowy projekt, który nie jest osobisty. Jest filmem dla dzieci i mam nadzieję, że będzie czymś w rodzaju zadośćuczynienia dla siebie samego za trudy, przepraszam, że się skarżę, jakie poniosłem przy realizacji tego filmu. Tak bywa z nami autorami, że tą substancją do której sięgają najczęściej, wcale nie najchętniej, ale najczęściej – jest przeżycie własne, czy będące skutkiem promieniowania od innych członków rodziny. To jest w przypadku mojej twórczości substancja popielasta, tak to nazwę w skrócie, pochodząca z mojej ojczyzny wybraźniowej, Popielaw, małej miejscowości między Tomaszowem a Łodzią. Ja tam wracam swoimi filmami. Widocznie dzieciństwo tam spędzone wywarło na mnie silny wpływ, aż nie da się mu oprzeć. - dodawał reżyser na konferencji prasowej podczas Festiwalu.

W rolach głównych wystąpili Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski i Michał Kaleta. Autorem zdjęć jest Julian  A.Ch. Kernbach. Producentami filmu jest łódzka firma Wytwórnia Doświadczalna Sp. z o.o. oraz  łódzko-wrocławska Centrala Distribution Sp. z o.o, którą tworzą Agnieszka Janowska oraz Paweł Kosuń. Czeskim koproducentem filmu jest Mimesis Film - Jan Macola, słowackim natomiast Marek Urban z Sentimental Film.

Obraz został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Czeski Fundusz Filmowy oraz Słowacki Instytut Audiowizualny. Koproducentami filmu są Odra-Film (Dolnośląski Konkurs Filmowy), EC1 Łódź - Miasto Kultury,  Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, TVP oraz Centrum Technologii Audiowizualnych (CETA), Magiclab, Mentes a.s. 

43. FPFF w Gdyni potrwa do 23 września.

Albert Kiciński
FPFF
Ostatnia aktualizacja:  19.09.2018
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
43. FPFF: „Kler”, czyli ciemne sprawy polskiego kościoła
Krótkie też może być piękne, atrakcyjne i z sensem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll