PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  24.05.2018
„Basia” – adaptacja popularnej serii książek dla dzieci – zgromadziła już 30 tysięcy widzów. To najlepszy wynik dla polskiego serialu animowanego prezentowanego w kinach.

Odcinki „Basi” grają kina sieci Multikino, Helios a także dziesiątki kin studyjnych i lokalnych w Polsce. Adaptacja pięciu części kultowej serii książek autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejakzadebiutowała na ekranach 14 kwietnia.


Każdy z filmowych epizodów pokazuje świat z perspektywy pełnej ciekawości pięciolatki, dla której wyprawa do zoo, biwak, dzień w przedszkolu, a nawet pobyt w domu z katarem są początkiem niezwykłej przygody.


Robert Jaszczurowski, producent „Basi” i współwłaściciel Grupy Smacznego, mówi o sukcesie serialu wyprodukowanego przez studio:
– Seria książek od samego początku miała według nas ogromny potencjał animacyjny. Te dialogi, ten wyjątkowy język książek musiały zmienić się w pełną przygód, filmową opowieść. Odcinki serii zyskały uznanie na największych festiwalach animacji (w Annecy, w Stuttgarcie), ale ostateczne potwierdzenie tego, że „Basia” animowana jest super, otrzymaliśmy, widząc ile osób wybrało się do kin zobaczyć pięć pierwszych odcinków. To dla nas, twórców, sygnał, że dzieci i rodzice docenili naszą pracę, a także zastrzyk energii do dalszego działania. W przyszłym roku chcemy, by światło dzienne ujrzał cały pierwszy sezon – zarówno w telewizji, jak i w kinach.


Mateusz Możdżeń, szef dystrybucji Działu Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, zwraca uwagę na znaczenie kinowego sukcesu polskiej, animowanej serii:


– Kiedy pierwszy raz zobaczyliśmy na ekranie „Basię” byliśmy zauroczeni. Cieszymy się, że tak jak my, pokochali ją również widzowie. 30 tysięcy widzów to do tej pory najlepszy wynik polskiego serialu animowanego wyświetlanego w kinach i bardzo ważny znak dla polskiej kultury filmowej – nasze produkcje mogą konkurować z animacjami zagranicznymi.


Po sukcesie w kinach twórcy z Grupy Smacznego kontynuują prace nad pełnometrażowym filmem o przygodach Basi i kolejnymi odcinkami serii.

MR
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  24.05.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Nabór na Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego
Ostatnia szansa na zgłoszenie projektu na Polish Days 2018
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll