PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Nowe dzieło laureata Oscara Pawła Pawlikowskiego, które podbiło serca uczestników oraz światowych krytyków, obecnych na najważniejszej imprezie filmowej świata, wejdzie na ekrany krajowych kin 8 czerwca. Prezentujemy polski plakat filmu.
Nie milkną echa światowej premiery filmu "Zimna wojna" na festiwalu w Cannes. Przypomnijmy, że pierwszy pokaz najnowszego dzieła laureata Oscara, Pawła Pawlikowskiego, wzbudził euforię publiczności, przynosząc łzy wzruszenia Julianne Moore, gratulacje od Benicio del Toro i kilkunastominutową owację na stojąco.

Zaowocował też wysypem bardzo pozytywnych recenzji. - Owacyjnie przyjęty przebój festiwalu w Cannes. Ma w sobie echa "La La Land" – pisze „The Economist”. - Urzekająco romantyczna, słodko-gorzka ballada – dodaje Leslie Felperin z „The Hollywood Reporter”. - To film na Złotą Palmę – napisał w swojej publikacji Tadeusz Sobolewski. - Czuję się jeńcem tego filmu. Taka sytuacja zdarza się dziś w kinie rzadko, tym bardziej w kinie polskim. Paweł Pawlikowski w „Zimnej wojnie” zastawia na widza pułapkę, łapie go w sieć reminiscencji, nie pozwala się oderwać, nabrać dystansu. Tak działały kiedyś wielkie melodramaty oraz piosenki o miłości niespełnionej, niemożliwej. Ale polskie kino nie miało swojej „Casablanki”, „Doktora Żywago” ani „Lecą żurawie” – dodał krytyk. - Gdyby festiwal kończył się dziś, Paweł Pawlikowski mógłby być pewien, że Złota Palma należy się jemu – wtórował Sobolewskiemu, Janusz Wróblewski z „Polityki”.


- Ta niezwykła opowieść o miłości niemożliwej, ale też o przeszłości, emigracji i polskości robi ogromne wrażenie – napisała Barbara Hollender. – "Zimna wojna" sprawia wrażenie najbardziej osobistego dzieła Pawlikowskiego – także w tym sensie, że pozostaje świadomą deklaracją wiary w narracyjną potęgę kina (…) Wiktor i Zula – rewelacyjnie zagrani przez Tomasza Kota i Joannę Kulig – to zarazem postaci z krwi i kości oraz tragiczne figury rodem z kina noir: odurzony miłością artysta, który traci grunt pod nogami oraz femme fatale, która stawia wszystko na jedną kartę – podsumowywał Michał Walkiewicz z serwisu Filmweb. O aktorach pisał również Guy Lodge w „Variety”: - Kot jest elegancki i powściągliwy. Kulig jest jak rozkołysane wahadło. Całkowicie przykuwa uwagę, iskrzy emocjami, zmiennym nastrojem i magnetyzmem niczym młoda Jeanne Moreau, albo europejska wersja Jennifer Lawrence.

"Zimna wojna" opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

"Zimna wojna" trafi do polskich kin 8 czerwca.


AK/MR
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  16.05.2018
Zobacz również
fot. Kino Świat
Dokument „Uratowane z potopu” do obejrzenia w Muzeum Warszawy
Koprodukcja „W cieniu drzewa” w kinach od 22 czerwca
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll